Praha - Revizní lékaři České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) začali kontrolovat zdravotnická zařízení. V prvním pololetí letošního roku odhalili neoprávněně vykázanou zdravotnickou péči za bezmála 50 milionů korun, informovala agenturu Mediafax mluvčí pojišťovny Elenka Mazurková.
"Jde o finanční prostředky, které se tak mohou vrátit zpátky do systému veřejného zdravotního pojištění," uvedla Mazurková s tím, že kontroly dělají také další zdravotní pojišťovny. V prvním pololetí odhalili revizní lékaři ČPZP neoprávněně vykázanou péči za 49,8 milionu korun.
Třetí největší zdravotní pojišťovna v České republice provádí kontroly jak v informačním systému, tak formou fyzických revizí v sídle zdravotnického zařízení. ČPZP uskutečnila za prvních šest letošních měsíců 1761 kontrol, z toho 86 bylo fyzických revizí v sídle zdravotnického zařízení.
„Nejčastějšími chybami, které fyzická revize ve zdravotnickém zařízení pomůže odhalit, je nedostatečně vedená zdravotní dokumentace pacientů a chybějící záznamy v dokumentaci. Při kontrole se setkáváme rovněž s duplicitním vykazováním zdravotní péče nebo s překračováním povolených frekvencí,“ řekl Petr Schindler, vedoucí odboru metodiky a kontroly zdravotní péče v ČPZP.
Rozsah revizí se přitom může výrazně lišit. „Rozsah fyzické kontroly u lékaře závisí na tom, zda ji provádíme namátkově, nebo zda jsme před zahájením kontroly zjistili nestandardní chování zdravotnického zařízení, případně rovnou pochybení ve vykazování zdravotní péče,“ doplnil Schindler.
Revize v současnosti dělají téměř čtyři desítky zaměstnanců pojišťovny. V roce 2010 zaměstnanci získali zpět více než 69 milionů korun za špatně vykázanou zdravotní péči. Jednalo se především o revizní nálezy, náhrady škod a úspory při kontrolách návrhů lázeňské péče.
15. července 2026 16:57
Lidé mění práci jinak než před deseti lety. Nabídku dnes odmítají i kvůli šéfovi či atmosféře
Související
Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami
Cestovky v tom jsou samy. Pojišťovny jim kvůli státu neproplatí náklady na storna zájezdů na Rhodos
Aktuálně se děje
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
včera
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
včera
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
6. srpna 2026 22:01
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
6. srpna 2026 20:10
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
6. srpna 2026 18:56
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
6. srpna 2026 18:03
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
6. srpna 2026 17:18
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
6. srpna 2026 16:14