Teror, válka, chaos... Proč investory děsivé zprávy neděsí?

Londýn - Česká i světová média jsou zavalena hrůzostrašnými zprávami o dění na Ukrajině či v Sýrii. Skotsko se chce trhnout, Afriku decimuje ebola... S investory však takové informace z poslední doby ani nehnou. Jak je to možné?

Zvlášť v poslední době byla propast mezi trhy a politikou značná. Přestože v minulém týdnu noviny dál zaplavovaly děsivé zprávy, hlavní index britských akcií FTSE 100 vystoupil na nejvyšší hodnotu za posledních 14 let. Podobně v předchozím týdnu poprvé pokořil dvoutisícovou hranici také klíčový americký index S&P 500.

Političtí komentátoři by nejspíš kroutili nesouhlasně hlavou a byli by přesvědčeni o krátkozrakosti investorů. Ale je tu ještě jedna varianta - že jsou trhy v pořádku.

Mezinárodní politika kdysi skutečně, a to i na několik let, měnila postoj investorů. Naposledy to byly v 70. letech ropné šoky, v které roku 1973 vyústila arabsko-izraelská válka a pak v roce 1979 islámská revoluce v Íránu.

Od té doby se ovšem charakteristika světa začala o něco méně řídit geopolitickými riziky a naopak o něco více geopolitickými příležitostmi. Jak podotýká list Financial Times, přispěly k tomu i politické změny v Číně, které zajistily pád maoismu a nastartovaly vnitřní ekonomickou transformaci, dále pád Berlínské zdi, ale i konec diktatury v Latinské Americe.

Politické změny v 80. letech tak v globálním měřítku přispěly spíše k vytváření obchodních příležitostí, než k jejich ničení. Velké globální změny v myšlení investorů ale v posledních desetiletích iniciovala ekonomika, nikoli politika.

Vypukne panika?

Nyní se dva největší producenti energií na světě, Rusko a Blízký východ, ocitají v chaosu, a přesto cena ropy klesá. Existuje však několik důvodů, proč to tak je.

Prvním důvodem je takzvaná břidlicová revoluce v USA, díky níž jsou energetické trhy méně náchylné vůči událostem na Blízkém východě, neboť v USA se nyní těží mnohem více ropy. Druhým důvodem je skutečnost, že boje v arabském světě zatím neovlivnily produkci ropy v Saúdské Arábii a státech Perského zálivu. Faktorem je ale i to, že Rusko dosud vážněji nepohrozilo západním zemím energetickými sankcemi.

Jisté ovšem je, že pokud by válka zasáhla i Perský záliv a pokud by Rusko uzavřelo kohouty s energetickými surovinami, trhy by začaly propadat panice.

Související

EUR - evropská měna

Brexit může být komplikací i pro část investorů z EU

Konec přechodného období a definitivní odchod Británie z jednotného unijního trhu znamená komplikace i pro část klientů makléřských firem. Jde o ty, kteří žijí v některé z členských zemí Evropské unie, ale dosud využívali služeb makléřských firem sídlících na britských ostrovech. Ať už jejich makléř přesídlí do EU, anebo si klienti zvolí jiného makléře v EU již sídlícího, pro tyto klienty to může znamenat méně příznivou ochranu investic.

Více souvisejících

investoři Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy