Teror, válka, chaos... Proč investory děsivé zprávy neděsí?

Londýn - Česká i světová média jsou zavalena hrůzostrašnými zprávami o dění na Ukrajině či v Sýrii. Skotsko se chce trhnout, Afriku decimuje ebola... S investory však takové informace z poslední doby ani nehnou. Jak je to možné?

Zvlášť v poslední době byla propast mezi trhy a politikou značná. Přestože v minulém týdnu noviny dál zaplavovaly děsivé zprávy, hlavní index britských akcií FTSE 100 vystoupil na nejvyšší hodnotu za posledních 14 let. Podobně v předchozím týdnu poprvé pokořil dvoutisícovou hranici také klíčový americký index S&P 500.

Političtí komentátoři by nejspíš kroutili nesouhlasně hlavou a byli by přesvědčeni o krátkozrakosti investorů. Ale je tu ještě jedna varianta - že jsou trhy v pořádku.

Mezinárodní politika kdysi skutečně, a to i na několik let, měnila postoj investorů. Naposledy to byly v 70. letech ropné šoky, v které roku 1973 vyústila arabsko-izraelská válka a pak v roce 1979 islámská revoluce v Íránu.

Od té doby se ovšem charakteristika světa začala o něco méně řídit geopolitickými riziky a naopak o něco více geopolitickými příležitostmi. Jak podotýká list Financial Times, přispěly k tomu i politické změny v Číně, které zajistily pád maoismu a nastartovaly vnitřní ekonomickou transformaci, dále pád Berlínské zdi, ale i konec diktatury v Latinské Americe.

Politické změny v 80. letech tak v globálním měřítku přispěly spíše k vytváření obchodních příležitostí, než k jejich ničení. Velké globální změny v myšlení investorů ale v posledních desetiletích iniciovala ekonomika, nikoli politika.

Vypukne panika?

Nyní se dva největší producenti energií na světě, Rusko a Blízký východ, ocitají v chaosu, a přesto cena ropy klesá. Existuje však několik důvodů, proč to tak je.

Prvním důvodem je takzvaná břidlicová revoluce v USA, díky níž jsou energetické trhy méně náchylné vůči událostem na Blízkém východě, neboť v USA se nyní těží mnohem více ropy. Druhým důvodem je skutečnost, že boje v arabském světě zatím neovlivnily produkci ropy v Saúdské Arábii a státech Perského zálivu. Faktorem je ale i to, že Rusko dosud vážněji nepohrozilo západním zemím energetickými sankcemi.

Jisté ovšem je, že pokud by válka zasáhla i Perský záliv a pokud by Rusko uzavřelo kohouty s energetickými surovinami, trhy by začaly propadat panice.

Související

EUR - evropská měna

Brexit může být komplikací i pro část investorů z EU

Konec přechodného období a definitivní odchod Británie z jednotného unijního trhu znamená komplikace i pro část klientů makléřských firem. Jde o ty, kteří žijí v některé z členských zemí Evropské unie, ale dosud využívali služeb makléřských firem sídlících na britských ostrovech. Ať už jejich makléř přesídlí do EU, anebo si klienti zvolí jiného makléře v EU již sídlícího, pro tyto klienty to může znamenat méně příznivou ochranu investic.

Více souvisejících

investoři Ekonomika

Aktuálně se děje

před 31 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci

Dva floridští zákonodárci, známí svými tvrdými postoji vůči Číně, jsou údajně kandidáty na klíčové zahraničně-politické pozice v administrativě nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy