
Ruský prezident Vladimír Putin je často označován jako novodobý car. Míní se tím, že se jedná o autoritativního vládce, který si nárokuje absolutní moc. Podle převažujícího západního pojetí carství Putina odhaluje hlubokou zakořeněnost institutu silného vůdce v Rusku. Daniel Rolland, emeritní profesor ruské historie na univerzitě v Kentucky, však tvrdí, že takový-historicky politický výklad je mylný a zcela přehlíží skutečnou moc cara v ruských dějinách.
Jakýmsi vzorem autoritativního cara je dozajista Ivan IV., příhodně zvaný Hrozný. Vládnoucí v letech 1533-1584. Podle současných historiků však tento šílený krutovládce byl spíše výjimkou než nejkřiklavějším potvrzením dlouhé řady autoritářů. Ve skutečnosti Ivan IV. skoro zničil pečlivě utvořený vládní systém, který spravoval obrovské území v podmínkách ekonomického nedostatku.
Raně moderní ruský stát se vyznačoval z evropského pohledu slabým státním aparátem. Nicméně nedostatek moci byrokracie neznamenal, že car byl zcela nekontrolovatelným vládcem Ruska. O svou moc se musel dělit s velmi silnými aristokratickými klany. Ruský stát tak fungoval na principu vlivné oligarchie, vůči které někteří caři tahali za kratší konec provazu spíše než naopak.
Historici upozorňují na tři případy vypovídající o spíše neautoritativní struktuře ruského ranně moderního státu. Tím prvním jsou královské svatby. Po dlouho dobu se považovaly za příklad svévolné dominance panovníka, který si vybíral ze zástupů děvčat mladou nevěstu dle svého uvážení a chutí. Historik Russell Martin of Westminster College však je po pečlivém nastudování rozsáhlého rukopisu o královských svatbách došel k jinému závěru.
Kdo ve skutečnosti měl hlavní slovo?
Podle Martina platilo pravidlo, že si panovník vybírá ženu s rodin středního postavení. Cílem bylo zabránit narušení křehké rovnováhy moci mezi nejsilnějšími šlechtickými rodinami. Kdyby si panovník vybral ženu z těchto rodů, dostalo by se tomuto rodu velké výhody možnosti jeho přímého ovlivnění – samozřejmě ve prospěch daného rodu. Ačkoliv se tedy zdálo, že car je ve vedení, ve skutečnosti moc kontrovaly oligarchické klany, dbající na zachování svého vlivu a klientských sítí.
Ačkoliv v obecném mínění carský systém se vyznačuje kontrastem ponižovaného, slabého a nesvéprávného obyvatelstva a absolutně mocného cara, činícího si nárok na veškeré území svých podaných, podle historiků ve skutečnosti lokální obyvatelstvo mělo přístup k mechanismům kontroly, správy a rozdělování území. Valerie Kivelsonová z Michiganské univerzity ve svých studiích popisuje, jak soud a rozšiřující se centrální byrokracie intenzivně vyjednávaly s místním obyvatelstvem nejen o územních záležitostech.
Významnou roli v těchto žádostech a sporech hrála provinční šlechta, zprostředkovávající kontakt mezi lokálním obyvatelstvem a Moskvou. Centrální úřady země byly z jejich iniciativy zaplavovány peticemi o nápravě různých stížností. Místní spory o pozemky byly podrobně popsané v mapách majetku, které měly zajistit, že bude poskytnuta spravedlivá výměra všech účastnickým stranám. Měl tak být zachován systém vlastnictví pozemků, který byl zásadní pro všechny strany, včetně státu.
Posledním příkladem, který odhaluje omezenou moc cara, jsou ruské soudy. Nancy Shieldsová Kollmannová v z Stanfordovy univerzity prozkoumala genealogické knihy vedených každým velkým a významným klanem. Z jejího průzkumu vyplývá, že vyšší místo u soudu bylo především určováno postavením v rámci klanu než vůlí panovníka. Totéž platilo i pro vojenství a dokonce i pro nejvyšší vládní orgán ruského státu, Bojarský sněm (bojar byl příslušník nejvyšší feudální aristokracie ). Záznamy ze soudů též ukazují na významnou roli čestných sporů, které využívaly členové aristokracie k podrytí moci svých politických soupeří, čímž zároveň ale podrývali moc cara, kterému se tím snižovaly možnosti jmenovat toho, koho chtěl.
Rolland tvrdí, že z evropského pohledu chybějící institucionální limity moci panovníka nebyly v ruském prostředí potřeba nejenom z hlediska praktické distribuce moci, ale i z toho důvodu, že Rusové měli od panovníka silné morální požadavky. Car reprezentoval vůli Boží a nebylo proto jej třeba spoutávat různými limity, protože on sám měl vlastním svědomím a smyslem pro povinnost být omezen. Panovníkovi byla dána vleká moc a za to měl být spravedlivý a milosrdný. Podle Rollanda uvedené poznatky naznačují, že autoritářství není ruským nevyhnutelným osudem.
Související

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský
Aktuálně se děje
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
včera

Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
včera

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat
včera

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
včera

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
včera

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
včera

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
včera

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
včera

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
včera

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
včera

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
včera

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
včera

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
včera

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
včera

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
včera

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
včera

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
22. dubna 2025 21:57

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
22. dubna 2025 21:30
Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
Čtvrté finále extraligy mezi Brnem a Pardubicemi nabídlo skvělou podívanou. Pardubický útočník Jan Mandát zaznamenal nejrychlejší hattrick v historii play off a stal se teprve čtvrtým hráčem, který ve finále vstřelil tři branky. Brněnský forvard Arttu Ilomäki pak čtyřmi góly přepsal historické statistiky.
Zdroj: Adam Skála