Na WEF do Davosu míří nejmocnější lidé světa. Rostou obavy z ekonomické a politické krize

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), kterého se od 70. let minulého století každý rok účastní špičky světové politiky, vrcholní manažeři, bankéři, podnikatelé, ekonomové a další elity. Letos mezi hosty nebude chybět ani český premiér Andrej Babiš. Diskuse a proslovy mocných tohoto světa se letos mají točit kolem témat jako globalizace a budoucnost planety Země.

Zakladatel WEF Klaus Schwab minulý týden řekl, že fórum se letos chce soustředit na řešení dlouhodobých globálních problémů. Mottem čtyřdenního setkání je Globalizace 4.0: Hledání globální architektury ve věku čtvrté průmyslové revoluce.

An alternative view of Globalization 4.0, and how to get there https://t.co/4HpSyfzV2w #globalization #wef19 pic.twitter.com/RfhcPrl8f3

— World Economic Forum (@wef) 21. ledna 2019

Letos se má do údolí řeky Landwasser sjet na 3000 účastníků, mezi nimi kromě Babiše německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Giuseppe Conte, japonský premiér Šinzó Abe, který nyní předsedá skupině G20, izraelský premiér Benjamin Netanjahu nebo nový kontroverzní brazilský prezident Jair Bolsonaro.

Nejmladším ohlášeným účastníkem fóra je teprve 16letý jihoafrický fotograf divoké přírody Skye Meaker, zatímco nejstarším bude 92letý Sir David Attenborough, renomovaný britský průvodce přírodopisnými filmovými dokumenty.

Pozorovatelé si ale všímají, že mnoho světových lídrů si letos do švýcarského zimního střediska cestu nenajde.

Kvůli problémům kolem financování vládních úřadů nepřijede prezident USA a kritik globalizace Donald Trump. Americkou delegaci poté měli vést ministr financí Steven Mnuchin a ministr zahraničí Mike Pompeo, ale nakonec byla účast zástupců americké administrativy zrušena úplně. Svou účast odřekl kvůli protestnímu hnutí takzvaných žlutých vest i francouzský prezident Emmanuel Macron. Britská premiérka Theresa Mayová zase má dost starostí s hledáním konsenzu ohledně brexitu. Čínský prezident Si Ťin-pching do Alp vyšle viceprezidenta Wang Čchi-šana.

Dnešní svět přitom potřebuje řešit velké množství problémů v době hrozící obchodní války, brexitu, obav z recese a geopolitického i geoekonomického napětí.

"Davosu bude dominovat vysoká úroveň obav o burzy, ze zpomalení růstu a mezinárodní politiky," řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom poradenské firmy IHS Markit Nariman Behravesh.

Prezident WEF Börge Brende před setkáním zdůraznil, že svět čelí velkým výzvám, jako je pomalejší hospodářský růst a změna klimatu. "Těmto výzvám lze čelit jen spoluprací. Máme jen jeden svět a my se chováme, jako bychom měli jeden v rezervě," řekl Brende.

Schwab zdůraznil, že globalizace sice byla pro lidi přínosem, ale je třeba se starat o ty, kteří zůstali pozadu. "Musíme definovat nové, inkluzivnější pojetí globalizace," podtrhl Schwab.

Pro vrcholné manažery a podnikatele hodnota davoského fóra nespočívá ani tak ve veřejných akcích, využívají ho jako příležitosti k navazování kontaktů a uzavírání obchodů. "Je to místo, kde během pár dní potkáte lidi, s nimiž byste se jinak snadno nesetkal," řekl Chen Linchevski, šéf izraelské softwarové firmy Precognize. Za účast na davoském fóru proto byl ochoten zaplatit 50.000 švýcarských franků (přes 1,1 milionu korun).

Související

Dmytro Kuleba

Kuleba v Davosu pojmenoval ukrajinskou prioritu pro letošní rok

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba zopakoval slova prezidenta Volodymyra Zelenského, že letošním hlavním cílem jejich země je získání kontroly nad svým vzdušným prostorem. Kuleba ve středu vystoupil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu, informují o tom zahraniční agentury. 
Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Von der Leyenová orodovala v Davosu za pokračování pomoci Ukrajině

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala mezinárodní společenství k pokračování podpory Ukrajiny, která čeká na další americké zbraně i nový balíček pomoci od EU. Předsedkyně EK to uvedla během úterního vystoupení na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. 

Více souvisejících

Světové ekonomické forum Ekonomika Švýcarsko globalizace

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy