Na WEF do Davosu míří nejmocnější lidé světa. Rostou obavy z ekonomické a politické krize

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), kterého se od 70. let minulého století každý rok účastní špičky světové politiky, vrcholní manažeři, bankéři, podnikatelé, ekonomové a další elity. Letos mezi hosty nebude chybět ani český premiér Andrej Babiš. Diskuse a proslovy mocných tohoto světa se letos mají točit kolem témat jako globalizace a budoucnost planety Země.

Zakladatel WEF Klaus Schwab minulý týden řekl, že fórum se letos chce soustředit na řešení dlouhodobých globálních problémů. Mottem čtyřdenního setkání je Globalizace 4.0: Hledání globální architektury ve věku čtvrté průmyslové revoluce.

An alternative view of Globalization 4.0, and how to get there https://t.co/4HpSyfzV2w #globalization #wef19 pic.twitter.com/RfhcPrl8f3

— World Economic Forum (@wef) 21. ledna 2019

Letos se má do údolí řeky Landwasser sjet na 3000 účastníků, mezi nimi kromě Babiše německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Giuseppe Conte, japonský premiér Šinzó Abe, který nyní předsedá skupině G20, izraelský premiér Benjamin Netanjahu nebo nový kontroverzní brazilský prezident Jair Bolsonaro.

Nejmladším ohlášeným účastníkem fóra je teprve 16letý jihoafrický fotograf divoké přírody Skye Meaker, zatímco nejstarším bude 92letý Sir David Attenborough, renomovaný britský průvodce přírodopisnými filmovými dokumenty.

Pozorovatelé si ale všímají, že mnoho světových lídrů si letos do švýcarského zimního střediska cestu nenajde.

Kvůli problémům kolem financování vládních úřadů nepřijede prezident USA a kritik globalizace Donald Trump. Americkou delegaci poté měli vést ministr financí Steven Mnuchin a ministr zahraničí Mike Pompeo, ale nakonec byla účast zástupců americké administrativy zrušena úplně. Svou účast odřekl kvůli protestnímu hnutí takzvaných žlutých vest i francouzský prezident Emmanuel Macron. Britská premiérka Theresa Mayová zase má dost starostí s hledáním konsenzu ohledně brexitu. Čínský prezident Si Ťin-pching do Alp vyšle viceprezidenta Wang Čchi-šana.

Dnešní svět přitom potřebuje řešit velké množství problémů v době hrozící obchodní války, brexitu, obav z recese a geopolitického i geoekonomického napětí.

"Davosu bude dominovat vysoká úroveň obav o burzy, ze zpomalení růstu a mezinárodní politiky," řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom poradenské firmy IHS Markit Nariman Behravesh.

Prezident WEF Börge Brende před setkáním zdůraznil, že svět čelí velkým výzvám, jako je pomalejší hospodářský růst a změna klimatu. "Těmto výzvám lze čelit jen spoluprací. Máme jen jeden svět a my se chováme, jako bychom měli jeden v rezervě," řekl Brende.

Schwab zdůraznil, že globalizace sice byla pro lidi přínosem, ale je třeba se starat o ty, kteří zůstali pozadu. "Musíme definovat nové, inkluzivnější pojetí globalizace," podtrhl Schwab.

Pro vrcholné manažery a podnikatele hodnota davoského fóra nespočívá ani tak ve veřejných akcích, využívají ho jako příležitosti k navazování kontaktů a uzavírání obchodů. "Je to místo, kde během pár dní potkáte lidi, s nimiž byste se jinak snadno nesetkal," řekl Chen Linchevski, šéf izraelské softwarové firmy Precognize. Za účast na davoském fóru proto byl ochoten zaplatit 50.000 švýcarských franků (přes 1,1 milionu korun).

Související

Dmytro Kuleba

Kuleba v Davosu pojmenoval ukrajinskou prioritu pro letošní rok

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba zopakoval slova prezidenta Volodymyra Zelenského, že letošním hlavním cílem jejich země je získání kontroly nad svým vzdušným prostorem. Kuleba ve středu vystoupil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu, informují o tom zahraniční agentury. 
Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Von der Leyenová orodovala v Davosu za pokračování pomoci Ukrajině

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala mezinárodní společenství k pokračování podpory Ukrajiny, která čeká na další americké zbraně i nový balíček pomoci od EU. Předsedkyně EK to uvedla během úterního vystoupení na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. 

Více souvisejících

Světové ekonomické forum Ekonomika Švýcarsko globalizace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 4 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy