Česko skončilo v hodnocení kvality života na 27. místě

New York - Rozvojový program OSN (UNDP) v noci ze středy na čtvrtek zveřejnil výroční zprávu o lidském rozvoji, který na základě ekonomických a sociálních ukazatelů určuje žebříček kvality života v jednotlivých zemích světa. Česká republika skončila na 27. místě.

Index lidského rozvoje (Human Development Index, HDI) udává, jak dobře se v dané zemi žije. Ze 187 hodnocených zemí světa je 27. místo, na které Česko podle UNDP patří, v "kolonce" států s velmi vysokým lidským rozvojem.

Ukazatel HDI zahrnuje mimo jiné hrubý domácí produkt na hlavu, kupní sílu, délku života, gramotnost a podíl dětí přihlášených do škol.

Nejlépe se podle HDI žije v Norsku. Druhou nejlépe hodnocenou zemí je Austrálie, třetí Nizozemsko. Před Českou republiku se dostalo třeba Rakousko (19.), Slovinsko (21.) nebo Singapur (26.). Slovensko je na 35. místě, Maďarsko na 38. příčce a Polsko na 39. pozici.

Řecko, kterému hrozí bankrot, skončilo na 29. místě.

Do druhé kategorie patří státy s vysokým lidským rozvojem. Sem patří například Rumunsko (50.), Kuba (51.), Bulharsko (55.), Libye (64.), Bělorusko (65.), Brazílie (84.) nebo Turecko (92.).

K zemím se středním lidským rozvojem patří Jordánsko (95.), Čína (101.), Mongolsko (110.), Egypt (113.), Vanuatu (125.) nebo Indie (134.). Přitom tichomořské souostroví Vanuatu bylo v roce 2008 podle BBC zařazeno na první místo na seznamu 178 zemí světa seřazených podle indexu štěstí.

Nejhůře jsou na tom země v poslední skupině s nízkým lidským rozvojem. Tu otevírají Šalamounovy ostrovy (142.) a uzavírá Demokratická republika Kongo (poslední, 187. místo).

Norsko letos obhájilo své prvenství z minulých let, Česká republika si proti roku 2010 polepšila o jednu příčku.

Zde je pořadí některých států v letošním žebříčku UNDP:

1. Norsko

2. Austrálie

3. Nizozemsko

4. USA

5. Nový Zéland

6. Kanada

7. Irsko

8. Lichtenštejnsko

9. Německo

10. Švédsko

11. Švýcarsko

12. Japonsko

....

27. Česká republika

28. Spojené království Velké Británie a Severního Irska

....

185. Burundi

186. Niger

187. Demokratická republika Kongo

Související

NATO

Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led

Česká republika se podle všeho dostává do pozice, kterou někteří spojenci v NATO vnímají velmi kriticky. Praha se totiž vydala cestou snižování výdajů na obranu, což ji staví do přímého střetu nejen s ostatními členy Aliance, ale především s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl server Politico. Nový návrh rozpočtu populistické koalice Andreje Babiše počítá s tím, že z obranné kapitoly zmizí 900 milionů eur oproti plánům předchozí vlády.
Donald Trump Komentář

Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa včera během několika hodin zareagovala na zneplatnění takzvaných recipročních cel ze strany Nejvyššího soudu USA. Reakce spočívá v zavedení desetiprocentní celosvětové plošné celní sazby. Zavedení této sazby je přechodným opatřením – zákon jej umožňuje maximálně na 150 dní – a stojí na jiném právním základě, než na jakém stála zmíněná cla reciproční.

Více souvisejících

Česká republika

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 2 hodinami

včera

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

včera

Andrej Babiš

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

včera

včera

včera

včera

Modžtaba Chámeneí

Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka

Nový íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí se znovu ozval. U příležitosti oslav perského nového roku zveřejnil obsáhlý vzkaz, který odvysílala státní televize. Vrací se v něm k úmrtí svého otce. Zároveň tvrdí, že Írán neútočil na Turecko a Omán. 

včera

včera

Chuck Norris

Zemřel legendární akční herec Chuck Norris

Z USA dorazila zpráva, které se nechce moc věřit. Ve věku 86 let zemřel legendární akční herec Chuck Norris. O úmrtí informovala jeho rodina. Norrise, který v březnu oslavil 86. narozeniny, dobře znali i čeští televizní diváci. 

včera

Donald Trump

Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO

Americký prezident Donald Trump se opět pustil do členských zemí NATO kvůli jejich neochotě pomoci se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Trump obvinil spojence ze zbabělosti. Podle jeho slov se nechtějí zapojit ani v okamžiku, kdy je válka na Blízkém východě v podstatě vyhraná. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že Izrael jednal sám při diskutovaném útoku na íránské ropné pole. Informovala o tom britská stanice BBC. Netanjahu zároveň odmítl obvinění, že jeho země zatáhla USA do nynějšího konfliktu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy