Aix-en-Provence - Světová ekonomika by měla ve druhém pololetí zesílit růst a příští rok dál zrychlit, i když možná mírněji, než se dosud čekalo. Řekla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová na finanční konferenci v jižní Francii. Podle ní nehrozí, že by Čína, která je druhou největší ekonomikou světa, zažila prudké zpomalení růstu.
MMF tento měsíc vydá aktualizaci své jarní globální prognózy a Lagardeová dnešními slovy naznačila, že nové předpovědi budou mírně horší. Fond v dubnu odhadl, že růst světové ekonomiky letos zrychlí na 3,6 procenta z loňských tří procent a příští rok dál zesílí na 3,9 procenta.
"Globální aktivita se zrychluje, její dynamika bude ale možná méně silná, než jsme čekali, protože potenciální růst je slabší a investice zůstávají v útlumu," uvedla šéfka MMF podle agentury Reuters. Oživování z posledních krizí je podle ní stále jen mírné a křehké a opatření na podporu poptávky ze strany centrálních bank mají jen omezené dopady.
Na podporu růstu tak podle Lagardeové musí zasáhnout vlády prostřednictvím investic do infrastruktury, vzdělání a zdravotnictví. "Řada zemí má příležitost obnovit investice, aniž to ohrozí zdraví veřejných financí," řekla šéfka MMF. Bez konkrétnějších podrobností ale dodala, že ne všechny země si takové kroky mohou s ohledem na stav svých rozpočtů dovolit.
Současná ekonomická situace eurozóny, kterou charakterizuje vysoké zadlužení, vysoká nezaměstnanost a slabý růst, je podle člena výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Benoita Couerea velmi znepokojivá. "Jedinou možností, jak z toho ven, je investovat," řekl člen vedení ECB. Varoval ale před "vršením nových dluhů na staré" a vyzval země eura, aby "flexibilně" dodržovaly pakt rozpočtové stability a pokračovaly v reformách.
5. prosince 2025 16:28
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
Související
Blíží se globální finanční panika? USA ztrácejí důvěryhodnost, Čína ani EU je ale nenahradí
Ekonom o Babišově vládě: Má nerozumný program. Ekonomika teď funguje poměrně dobře
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Feri si má odsedět i zbytek trestu. V očích soudu se zatím nepolepšil
před 55 minutami
V Íránu umírají občané Kanady i humanitární pracovníci. G7 hrozí sankcemi
před 1 hodinou
Trump se dnes v Bílém domě setká s Machadovou
před 2 hodinami
Vesmírný štít bez nutnosti anexe? Trump ke své „Zlaté kopuli“ Grónsko nepotřebuje
před 3 hodinami
Prezident Pavel potají dorazil na Ukrajinu
před 3 hodinami
Ukrajina přiznává krizi v armádě: 200 tisíc vojáků dezertovalo, další miliony se vyhýbají odvodu
před 4 hodinami
Evropa posílá vojáky do Grónska. Trumpovi ustoupit nehodlá
před 5 hodinami
Trump stáhl z pohotovosti strategické bombardéry. Zabíjení demonstrantů v Íránu podle něj skončilo
před 5 hodinami
Nevyzpytatelné počasí pokračuje. Meteorologové avizují víkendové varování
před 6 hodinami
Sněmovní maraton nebere konce. Babiš během interpelací ostře útočil na Piráty
před 7 hodinami
První zdravotní evakuace v historii. NASA stahuje astronauty z ISS domů
před 7 hodinami
Nová éra pro Gazu: Trumpův plán vstupuje do druhé fáze, začíná demilitarizace a obnova
před 7 hodinami
Trump hlásí ohromný pokrok ve Venezuele. Nechce ale prozradit jakékoliv detaily
před 8 hodinami
Trump tlačí na Zelenského. Mírové dohodě stojí v cestě Kyjev, naznačil
před 9 hodinami
Americký zájem o Grónsko a Venezuelu je pochopitelný. Evropa se musí vzpamatovat
před 10 hodinami
Mrazivé počasí neskončilo. Teploty budou do konce týdne klesat
včera
Cibule, parodie Klause i grimasy. Sněmovna se při jednání o důvěře mění v cirkus, pokračovat bude ve čtvrtek
včera
Washington a Kodaň se na budoucnosti Grónska neshodly, jednání netrvalo ani hodinu
včera
Delegace dorazily do Washingtonu. Jednání o Grónsku začíná
včera
Pavel i Babiš se těší důvěře nadpoloviční většiny Čechů, Okamuru nepodporuje ani polovina lidí
Politická scéna vykazuje neobvykle vysokou míru stability v podpoře klíčových osobností. Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News disponují prezident Petr Pavel i premiér Andrej Babiš značným politickým kapitálem. Prezidentovi aktuálně věří 57 % občanů, zatímco předseda vlády se těší podpoře 55 % veřejnosti. Na české poměry jde o velmi vysoká čísla, která oběma ústavním činitelům poskytují silný mandát pro jejich další kroky.
Zdroj: Libor Novák