Japonští výrobci automobilů Toyota Motor a Suzuki Motor se dohodli na kapitálovém propojení. Toyota podle dohody zaplatí asi 96 miliard jenů (přes 21 miliard Kč) za podíl 4,94 procenta v Suzuki. Ta zase nakoupí akcie Toyoty za zhruba 48 miliard jenů, což podle dnešní závěrečné ceny akcií na burze odpovídá podílu 0,2 procenta, uvedla agentura Reuters.
Automobilky už v roce 2016 sdělily, že uvažují o vytvoření partnerství kvůli technologickému vývoji a kvůli potřebě udržet krok s rostoucí konsolidací v globálním automobilovém průmyslu. Podle dnešního prohlášení hodlají překonat postup změn v odvětví "budováním a prohlubováním spolupráce v nových oblastech", ale zároveň chtějí pokračovat ve vzájemné konkurenci.
Automobilky Toyota a Suzuki už v letošním roce ohlásily dohodu o spolupráci při výrobě elektromobilů a malých vozů. Cílem dohody o kapitálovém propojení je podle agentury Kjódó mimo jiné společný vývoj technologií pro automatické řízení.
Toyota je největší automobilkou v Japonsku, zatímco Suzuki patří čtvrtá příčka. Suzuki, která se soustředí na výrobu malých automobilů, má v poslední době potíže s financováním vysokých nákladů na výzkum a vývoj technologií pro automatické řízení.
Související
Volkswagen je nejprodávanějším automobilem v EU, následují Toyota a Renault
V kolínské Toyotě začala odstávka výroby, linky se v noci zastavily
Toyota , Suzuki , Japonsko , automobilový průmysl , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
před 1 hodinou
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
před 2 hodinami
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
před 3 hodinami
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
před 4 hodinami
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
před 5 hodinami
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
před 6 hodinami
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
před 8 hodinami
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
před 9 hodinami
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
před 10 hodinami
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
před 11 hodinami
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
před 13 hodinami
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
před 14 hodinami
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
před 15 hodinami
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
včera
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
včera
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
včera
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
včera
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
včera
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
včera
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
Bývalý americký viceprezident Mike Pence po své návštěvě Kyjeva uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Spojené státy o poskytnutí přibližně pěti procent z jejich zbývajících zásob systémů protivzdušné obrany Patriot. Ukrajinská hlava státu se obává nadcházejícího zimního období a očekává, že Ruská federace obnoví masivní útoky na energetickou infrastrukturu země.
Zdroj: Libor Novák