Nejdražší měnou světa je kuvajtský dinár, nejslabší íránský ríjál

Nejdražší měnou světa je nyní kuvajtský dinár, který má hodnotu 75 Kč. Britská libra je pátou nejsilnější a americký dolar desátý. České koruně v žebříčku patří 45. místo. Nejméně hodnotnou měnou světa je pak íránský ríjál. Aktuální kurz je 1860 ríjálů za korunu, respektive jeden riál za 0,000537 koruny. ČTK to společnost Interchange, která se zabývá převody peněz.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Americký dolar
doporučujeme

Zatímco česká měna i euro byly v loňském roce velmi stabilní, jiné měny zaznamenaly výrazný kurzový pohyb nahoru či dolů. Nejvíce loni oslabil rubl a čínský jüan, a to z důvodu obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Naopak se dařilo právě české koruně, která posílila k euru o 1,13 procenta.

Jak Interchange upozornila, téměř 90 procent amerických a kanadských bankovek, 99,9 procenta britských bankovek a 94 procent eur obíhajících ve Španělsku vykazuje stopové množství kokainu. Čínské a japonské bankovky jsou kontaminovány kokainem výrazně méně.

Dodnes jsou na mapě světa státy, jejichž ekonomika je téměř stoprocentně postavená na hotovostních platbách a kde turista může zaplatit kartou jen v několika mezinárodních hotelech, jinak nikde. Dlouhodobě tomuto žebříčku vévodí Čad, na druhém místě je Angola a třetí v pořadí Etiopie. Ve všech těchto státech je rovněž velmi nízké procento obyvatel s bankovním účtem. V Etiopii je to například zhruba třetina obyvatelstva.

"Bylo by však mylné se domnívat, že hustá akceptační síť automaticky znamená, že všichni platí kartami. I v mnoha ekonomicky vyspělých zemích stále kraluje hotovost," uvedl generální ředitel Interchange Marek Nácovský.

"Například ve Španělsku se hotovostní platby na celkovém objemu plateb podílí 87 procenty, v Itálii je to 86 procent, v Japonsku 82 procent a v sousedním Německu 80 procent. A v USA průzkumy veřejného mínění ukázaly, že 67 procent obyvatel si nepřeje bezhotovostní společnost," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 brzdí novou Hedvábnou stezku, ohrožen je gigantický projekt…

22.02.2020 07:51 Když čínský prezident Si Ťin-pching letos poprvé navštívil Barmu a podepsal zde nové…

Epidemie Covid-19 těžce dopadá na ekonomiku. Prodej aut v Číně klesl o 92…

21.02.2020 09:06 Prodej osobních automobilů se v Číně v první polovině února v důsledku epidemie nového typu…

Koronavirus může aerolinky připravit o desítky miliard dolarů

20.02.2020 18:36 Epidemie nového typu koronaviru by letos mohla způsobit první pokles globální poptávky po osobní…

Google aktualizuje pravidla užívání. Jde o největší změnu od roku 2012

20.02.2020 17:12 Aktualizováno Americká internetová společnost Google v reakci na postoj evropských soudů aktualizovala pravidla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama