Nejdražší měnou světa je kuvajtský dinár, nejslabší íránský ríjál

Nejdražší měnou světa je nyní kuvajtský dinár, který má hodnotu 75 Kč. Britská libra je pátou nejsilnější a americký dolar desátý. České koruně v žebříčku patří 45. místo. Nejméně hodnotnou měnou světa je pak íránský ríjál. Aktuální kurz je 1860 ríjálů za korunu, respektive jeden riál za 0,000537 koruny. ČTK to společnost Interchange, která se zabývá převody peněz.

Americký dolar
doporučujeme

Zatímco česká měna i euro byly v loňském roce velmi stabilní, jiné měny zaznamenaly výrazný kurzový pohyb nahoru či dolů. Nejvíce loni oslabil rubl a čínský jüan, a to z důvodu obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Naopak se dařilo právě české koruně, která posílila k euru o 1,13 procenta.

Jak Interchange upozornila, téměř 90 procent amerických a kanadských bankovek, 99,9 procenta britských bankovek a 94 procent eur obíhajících ve Španělsku vykazuje stopové množství kokainu. Čínské a japonské bankovky jsou kontaminovány kokainem výrazně méně.

Dodnes jsou na mapě světa státy, jejichž ekonomika je téměř stoprocentně postavená na hotovostních platbách a kde turista může zaplatit kartou jen v několika mezinárodních hotelech, jinak nikde. Dlouhodobě tomuto žebříčku vévodí Čad, na druhém místě je Angola a třetí v pořadí Etiopie. Ve všech těchto státech je rovněž velmi nízké procento obyvatel s bankovním účtem. V Etiopii je to například zhruba třetina obyvatelstva.

"Bylo by však mylné se domnívat, že hustá akceptační síť automaticky znamená, že všichni platí kartami. I v mnoha ekonomicky vyspělých zemích stále kraluje hotovost," uvedl generální ředitel Interchange Marek Nácovský.

"Například ve Španělsku se hotovostní platby na celkovém objemu plateb podílí 87 procenty, v Itálii je to 86 procent, v Japonsku 82 procent a v sousedním Německu 80 procent. A v USA průzkumy veřejného mínění ukázaly, že 67 procent obyvatel si nepřeje bezhotovostní společnost," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA i přes snahu EU nechají cla na airbusy i další evropské zboží

13.08.2020 10:35 Spojené státy ponechají v platnosti 15procentní clo na dovoz evropských letadel Airbus i…

Deficit amerického rozpočtu je kvůli dopadům koronaviru rekordní

12.08.2020 21:00 Deficit rozpočtu Spojených států za prvních deset měsíců fiskálního roku do konce července…

Walt Disney končí se slavnou značkou 20th Century Fox

12.08.2020 16:57 Americká zábavní společnost Walt Disney končí se značkou 20th Century Fox, která je jedním z…

Toshiba je poprvé po čtyřech letech ve ztrátě, klesá zájem o kopírky a čipy

12.08.2020 12:24 Japonský průmyslový konglomerát Toshiba se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do provozní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama