Rozpočtový deficit USA se v květnu téměř zdvojnásobil

Rozpočtový deficit Spojených států se v květnu meziročně téměř zdvojnásobil na 399 miliard dolarů (9,3 bilionu Kč). O 25 procent klesly příjmy a pokračoval růst obřích výdajů na záchranné programy na pomoc proti koronavirové krizi. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva financí.

Rozpočtové příjmy se v květnu meziročně snížily o 25 procent na 174 miliard dolarů. Bylo to dáno především 16procentním poklesem srážkové daně fyzických osob a 62procentním poklesem daní z příjmu právnických osob. Výdaje naopak vzrostly o 30 procent na 573 miliard dolarů.

Za prvních osm měsíců fiskálního roku, který začíná v říjnu a končí v září, dosáhl rozpočtový deficit 1,88 bilionu dolarů. Je tak už nyní vyšší než rekordní celoroční schodek 1,4 bilionu z roku 2009. Někteří analytici předpovídají, že v letošním fiskálním roce by se rozpočtový deficit mohl vyšplhat až na 3,8 bilionu USD.

Úředník ministerstva financí Reuters řekl, že je obtížné předvídat, kdy dosáhnou rozpočtové výdaje na potírání koronavirové krize svého vrcholu. Zatímco květnový schodek odrážel vysoké výdaje na přímé platby jednotlivcům, nepromítly se v něm ještě výdaje na odpuštění splátek půjček pro malé podniky. Tato čísla se v rozpočtu odrazí až později, protože odpuštění splátek úvěrů se vztahuje na období od konce června do konce října, uvedl úředník.

Dubnový deficit činil rekordních 738 miliard dolarů (17,2 bilionu Kč). Americký Kongres koncem března schválil záchranný balík v hodnotě 2,3 bilionu dolarů. Následně jeho objem rozšířil až na zhruba tři biliony dolarů. Duben byl prvním měsícem, ve kterém se peníze na schválená stimulační opatření vynakládaly.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) rozpočet

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy