Babiš vybral vaše peníze. Investoval státní miliardy z ČNB

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vybral státní peníze uložené u České národní banky a investoval je na peněžním trhu. Předseda hnutí ANO již dříve avizoval, že stát nechává zbytečně ležet ladem peníze, které mohl místo půjček využít například na pokrytí svých útrat nebo na výhodné investice.

Informace o penězní investici potvrdil serveru E15.cz zdroj, který je seznámen s děním na ministerstvu. Peníze prý byly použity na trhu v situaci, kdy bylo definitivně potvrzeno, že budou potřebné až později, a je tedy možné je investovat.

Stát měl na účtech u centrální banky podle informací serveru k 10. březnu uloženo něco málo přes tři miliardy korun, což je nejméně v historii země. Během loňského roku však leželo od státu a jeho institucí u centrální banky údajně až 50 miliard. 

Část peněz, kterou stát uložil do ČNB v eurech, byla podle E15.cz krátkodobě investována s výnosem zhruba 0,25 procenta. Standardní úročení státních peněz se u centrální banky pohybuje kolem 0,04 procenta. 

"Takto vysoký výnos v současnosti nabídnou jen tříměsíční pokladniční poukázky zemí, jako je například Španělsko nebo Itálie," sdělil serveru ekonom České spořitelny David Navrátil.

Nejedná se o první investici, ale...

Server dále tvrdí, že se nejedná o první investici ministerstva na peněžním trhu. Nikdy se však neoperovalo s takovým množstvím financí. Doposud bylo totiž z důvodu legislativního omezení možné investovat jen určitou část volných prostředků.

Portál rovněž cituje místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, který tvrdí, že v souvislosti s novelou rozpočtových pravidel, která platí od nového roku, docházelo k zařazování těchto peněz do správy ministerstva financí.

"To se týkalo také toků v eurech, jejichž řízení probíhalo v roce 2013 v pilotním režimu s předpokládaným provozem naplno od ledna 2014," dodává Kalousek.

Související

Andrej Babiš

Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup

Česká politická scéna ostře reaguje na dramatický vývoj na severu Afriky, kde do španělské exklávy Ceuta během jediného dne pronikly z Maroka desítky tisíc migrantů. Událost, která si podle tamních úřadů vyžádala i lidské životy, vyvolala vlnu znepokojení po celé Evropě a rozděluje pohledy tuzemských představitelů na budoucí fungování Schengenského prostoru.

Více souvisejících

Andrej Babiš ČNB investice

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu

Federální odvolací soud v USA nařídil zastavení stavby kontroverzního tanečního sálu v hodnotě 400 milionů dolarů, který v Bílém domě prosazuje prezident Donald Trump. Páteční rozhodnutí představuje vážnou překážku pro administrativu a otevírá cestu k právní bitvě před Nejvyšším soudem.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství

Americký prezident Donald Trump se vrací k snahám o omezení práva na občanství získané narozením na půdě Spojených států. Stává se tak jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud Spojených států odmítl jeho předchozí plošší pokus o zrušení této dlouholeté praxe. 

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump podepsal zavedení nových cel

Americký prezident Donald Trump podepsal nové nařízení, kterým zavádí patnáctiprocentní clo na dovážené produkty obsahující polysilikon. Toto opatření má začít platit čtvrtého prosince a jeho hlavním úkolem je podpořit domácí dodavatelské řetězce v oblasti mikročipů i solárních panelů.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci. (19.12.2025)

WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců

Americké zpravodajské služby varují, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v období mezi letošním podzimem a rokem 2029 vyzkoušet odhodlání aliance prostřednictvím omezeného útoku. Cílem takových kroků by nebylo zabrání území, ale snaha otestovat, zda členské státy dodrží své závazky o kolektivní obraně. Tyto znepokojivé scénáře přicházejí v době, kdy Moskva čelí rostoucímu tlaku kvůli situaci na ukrajinské frontě. Masivní škody, které ukrajinské drony způsobují ruskému zázemí, totiž Kreml zahnaly do kouta.

před 8 hodinami

Sklad Wildberries pod útokem

Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic

Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.  

před 9 hodinami

Thajsko

Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí

Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce. 

před 10 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům

Ukrajinská města čelí stále intenzivnějším úderům ze strany ruských ozbrojených sil, které naplno využívají zranitelnosti místní protivzdušné obrany. Moskva totiž v posledních měsících masivně sází na balistické rakety. Tyto zbraně dopadají na hustě obydlené oblasti s minimálním nebo dokonce žádným varováním předem, což civilnímu obyvatelstvu dává jen pramalou šanci se včas ukrýt.

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinské sankce opět zafungovaly. Dvě ruské rafinérie schytaly úder

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na nejnovější úspěchy vojáků, kterým se podařilo zasáhnout dvě ropné rafinérie v hloubi Ruska. Další úspěšná operace byla provedena v Černém moři. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy