Když ne válka, tak stávky za vyšší mzdy. Tak by mohl vypadat titulek textu o tom, jaká bude v nejbližší době cena plynu, který slouží nejen k výrobě elektřiny, ale i k vytápění. A že nejde o nic veselého, naznačují poslední zprávy společnosti Chevron Australia, která tvrdí, že neočekává, že by se v nynějším sporu o mzdy a pracovní podmínky dohodla s odbory. Zastavit stávky v pobočkách firmy na zkapalněný zemní plyn (LNG) Gorgon a Wheatstone se tak nepodařilo. Může tohle výrazně zvýšit cenu energetické komodity?
O tom, že nejde o bezvýznamná místa, svědčí i to, že obě pobočky společnosti Chevron v Austrálii se podílejí na celosvětových dodávkách LNG více než pěti procenty. Agentura Bloomberg uvedla, že jen několik hodin po startu stávky stouply ceny plynu o více než 10 procent, protože Evropa je prý zranitelná na podobné události kvůli loňské energetické krizi. A jak to tak v těchto záležitostech bývá, vývoji ceny plynu na burzách nenahrává (bez ohledu na podstatu) ani vývoj ceny ropy. U té analytici očekávají, že až do konce letošního roku má vydržet trend vyšší ceny za barel ropy.
Mezinárodní energetická agentura EIA předpovídá, že průměrná cena ropy Brent bude ve druhé polovině roku 2023 86 USD/barel, což je zhruba o 7 dolarů za barel více než uváděla předchozí krátkodobá prognóza ropy na stejné období. Aby bylo jasno, o EIA nepíšu jen tak, protože její prognóza na cenu plynu do konce roku 2023 nepočítá ani kvůli stávkám s nějakým dramatickým růstem ceny.
Vyplývá z toho jediné. Ekonomika a cenový vývoj mají své „standardní“ procesy, mechanismy a časy, za kterých se proměňují klíčové ekonomické ukazatele a parametry. Naštěstí tohle obecné prohlášení platí. Tak třeba podle nedávno zveřejněné zprávy na iRozhlas.cz nás čekají další energetické krize. A výraznou (sebe)pomocí, jak se bránit velkým výkyvům cen, může být intenzivní hledání úsporných řešení a udržitelného bydlení. Podle této zprávy třeba konceptem energetického společenství, který umožní sdílet energii mezi drobnými výrobci navzájem.
Ale zpět k zemnímu plynu. Predikce ceny zemního plynu na celý rok 2023 podle EIA říká: „Spotová cena zemního plynu v USA dosáhne v prosinci 2023 3,71 USD/MMBtu (měrná jednotka), což je v průměru o něco více než 2,91 USD/MMBtu za rok, což je více než 50% pokles oproti průměrné ceně 6,42 USD/MMBtu v roce 2022.” A predikce ceny zemního plynu na příštích 5 let a dále: Ratingové agentury nadále očekávají zmírnění cen v důsledku nižšího ekonomického růstu, který krátkodobě sníží poptávku po plynu, zatímco zmírnění geopolitických tlaků v delším horizontu povede k dalšímu poklesu cen.
Takže milí pracovníci Chevronu (a jistě i další), klidně si stávkujte za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky, my se (dlouhodobého) zvýšení ceny kvůli tomu nebojíme. A to i přesto, jak uvádějí české veřejně dostupné informační zdroje, že podle propočtu tuzemského Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí zaplatila za energie průměrná česká domácnost letos v červnu o 62 procent víc než před dvěma lety. Za nárůst cen mohl nejprve bankrot společnosti Bohemia Energy a následně válka na Ukrajině.
A pokud si myslíte, že mluvit o energetických úsporách v této souvislosti, jak lze zase vyčíst z nevyřčených slov mezi bláboly jistých politických kruhů, není vůbec na místě, tak je. A nejen kvůli ochraně klimatu. Ale pravidelně zveřejňovaná data o energetických úsporách v Česku ukazují, že místo hledání toho pravého zdroje, který předpoví příští správnou cenu energetické komodity, je lepší zamyslet se nad tím, jak jsem schopný s energiemi šetřit a co můžu udělat sám, abych nemusel platit vysoké účty za ně. Vyplatí se to.
Související
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
komentář , plyn , Energetika , energie
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě