Když ne válka, tak stávky za vyšší mzdy. Tak by mohl vypadat titulek textu o tom, jaká bude v nejbližší době cena plynu, který slouží nejen k výrobě elektřiny, ale i k vytápění. A že nejde o nic veselého, naznačují poslední zprávy společnosti Chevron Australia, která tvrdí, že neočekává, že by se v nynějším sporu o mzdy a pracovní podmínky dohodla s odbory. Zastavit stávky v pobočkách firmy na zkapalněný zemní plyn (LNG) Gorgon a Wheatstone se tak nepodařilo. Může tohle výrazně zvýšit cenu energetické komodity?
O tom, že nejde o bezvýznamná místa, svědčí i to, že obě pobočky společnosti Chevron v Austrálii se podílejí na celosvětových dodávkách LNG více než pěti procenty. Agentura Bloomberg uvedla, že jen několik hodin po startu stávky stouply ceny plynu o více než 10 procent, protože Evropa je prý zranitelná na podobné události kvůli loňské energetické krizi. A jak to tak v těchto záležitostech bývá, vývoji ceny plynu na burzách nenahrává (bez ohledu na podstatu) ani vývoj ceny ropy. U té analytici očekávají, že až do konce letošního roku má vydržet trend vyšší ceny za barel ropy.
Mezinárodní energetická agentura EIA předpovídá, že průměrná cena ropy Brent bude ve druhé polovině roku 2023 86 USD/barel, což je zhruba o 7 dolarů za barel více než uváděla předchozí krátkodobá prognóza ropy na stejné období. Aby bylo jasno, o EIA nepíšu jen tak, protože její prognóza na cenu plynu do konce roku 2023 nepočítá ani kvůli stávkám s nějakým dramatickým růstem ceny.
Vyplývá z toho jediné. Ekonomika a cenový vývoj mají své „standardní“ procesy, mechanismy a časy, za kterých se proměňují klíčové ekonomické ukazatele a parametry. Naštěstí tohle obecné prohlášení platí. Tak třeba podle nedávno zveřejněné zprávy na iRozhlas.cz nás čekají další energetické krize. A výraznou (sebe)pomocí, jak se bránit velkým výkyvům cen, může být intenzivní hledání úsporných řešení a udržitelného bydlení. Podle této zprávy třeba konceptem energetického společenství, který umožní sdílet energii mezi drobnými výrobci navzájem.
Ale zpět k zemnímu plynu. Predikce ceny zemního plynu na celý rok 2023 podle EIA říká: „Spotová cena zemního plynu v USA dosáhne v prosinci 2023 3,71 USD/MMBtu (měrná jednotka), což je v průměru o něco více než 2,91 USD/MMBtu za rok, což je více než 50% pokles oproti průměrné ceně 6,42 USD/MMBtu v roce 2022.” A predikce ceny zemního plynu na příštích 5 let a dále: Ratingové agentury nadále očekávají zmírnění cen v důsledku nižšího ekonomického růstu, který krátkodobě sníží poptávku po plynu, zatímco zmírnění geopolitických tlaků v delším horizontu povede k dalšímu poklesu cen.
Takže milí pracovníci Chevronu (a jistě i další), klidně si stávkujte za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky, my se (dlouhodobého) zvýšení ceny kvůli tomu nebojíme. A to i přesto, jak uvádějí české veřejně dostupné informační zdroje, že podle propočtu tuzemského Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí zaplatila za energie průměrná česká domácnost letos v červnu o 62 procent víc než před dvěma lety. Za nárůst cen mohl nejprve bankrot společnosti Bohemia Energy a následně válka na Ukrajině.
A pokud si myslíte, že mluvit o energetických úsporách v této souvislosti, jak lze zase vyčíst z nevyřčených slov mezi bláboly jistých politických kruhů, není vůbec na místě, tak je. A nejen kvůli ochraně klimatu. Ale pravidelně zveřejňovaná data o energetických úsporách v Česku ukazují, že místo hledání toho pravého zdroje, který předpoví příští správnou cenu energetické komodity, je lepší zamyslet se nad tím, jak jsem schopný s energiemi šetřit a co můžu udělat sám, abych nemusel platit vysoké účty za ně. Vyplatí se to.
Související

Demografie v hlavní roli, volby ovládlo konzervativní Slovensko. Liberálové žijí ve městech či v zahraničí

Co hrozí Slovensku? Fico ho může posunout o desítky let zpět, nechápe ani smysl evropské integrace
komentář , plyn , Energetika , energie
Aktuálně se děje
před 17 minutami

USA posílají na Ukrajinu více než 1 milion nábojů zabavené íránské munice
Aktualizováno před 1 hodinou

Útok na Rusy: Ukrajinské speciální jednotky se vylodily na Krymu, došlo k bitvě se ztrátami
před 1 hodinou

Netanjahu v pondělí přijede do Česka, dorazí i s vládní delegací na konzultace
před 1 hodinou

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině
před 2 hodinami

Fiala se nesetká s Babišem kvůli Rakušanovi. K odvolání ministra nevidí důvod
před 2 hodinami

Rusové v nepřítomnosti odsoudili Ovsjannikovovou, protestovala proti válce v TV
před 3 hodinami

Lipavský chce, aby Česko mělo velvyslance v Moskvě
před 3 hodinami

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu
před 4 hodinami

Stovky korun měsíčně za Facebook a Instagram? Na internet unikl první ceník placených verzí
před 5 hodinami

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky
před 5 hodinami

Putin nesmí zvítězit, řekl Pavel europoslancům. EU poděkoval za pomoc s transformací Česka
před 6 hodinami

Nejbohatšími Čechy jsou Kellnerová, Křetínský a Komárek. Babiš je pátý
před 6 hodinami

Rusko si na Ukrajině zřejmě sestřelilo svou vlastní stíhačku Suchoj Su-35
před 7 hodinami

Platy učitelů v roce 2024 se budou počítat z průměrné mzdy za loňský rok
před 8 hodinami

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení
před 8 hodinami

Kdo zaplatí metro D? Financování z Evropské investiční banky není ohroženo, tvrdí DPP
před 9 hodinami

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem
před 9 hodinami

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu
před 10 hodinami

Počasí v noci dalo hasičům zabrat. Zlámané stromy místy zastavily dopravu
před 10 hodinami
Firma z Česka chtěla vyvézt díly pro jaderné zbraně. Povolení neměla
Firma z Česka chtěla bez povolení vyvézt díly použitelné k výrobě jaderných zbraní do Pákistánu. Společnost se o export věcí pokusila dvakrát a má jednatelku ruského původu, která kvůli tomu čelí obžalobě.
Zdroj: Jan Hrabě