KOMENTÁŘ | Kolik budeme platit za plyn? Ptejme se spíš sami sebe, zda jsme schopni s energiemi šetřit

Když ne válka, tak stávky za vyšší mzdy. Tak by mohl vypadat titulek textu o tom, jaká bude v nejbližší době cena plynu, který slouží nejen k výrobě elektřiny, ale i k vytápění. A že nejde o nic veselého, naznačují poslední zprávy společnosti Chevron Australia, která tvrdí, že neočekává, že by se v nynějším sporu o mzdy a pracovní podmínky dohodla s odbory. Zastavit stávky v pobočkách firmy na zkapalněný zemní plyn (LNG) Gorgon a Wheatstone se tak nepodařilo. Může tohle výrazně zvýšit cenu energetické komodity? 

O tom, že nejde o bezvýznamná místa, svědčí i to, že obě pobočky společnosti Chevron v Austrálii se podílejí na celosvětových dodávkách LNG více než pěti procenty. Agentura Bloomberg uvedla, že jen několik hodin po startu stávky stouply ceny plynu o více než 10 procent, protože Evropa je prý zranitelná na podobné události kvůli loňské energetické krizi. A jak to tak v těchto záležitostech bývá, vývoji ceny plynu na burzách nenahrává (bez ohledu na podstatu) ani vývoj ceny ropy. U té analytici očekávají, že až do konce letošního roku má vydržet trend vyšší ceny za barel ropy.

Mezinárodní energetická agentura EIA předpovídá, že průměrná cena ropy Brent bude ve druhé polovině roku 2023 86 USD/barel, což je zhruba o 7 dolarů za barel více než uváděla předchozí krátkodobá prognóza ropy na stejné období. Aby bylo jasno, o EIA nepíšu jen tak, protože její prognóza na cenu plynu do konce roku 2023 nepočítá ani kvůli stávkám s nějakým dramatickým růstem ceny.

Úsporný balíček není populární, potřebujeme jej ale víc, než "žvanění" opozice ve Sněmovně Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Vyplývá z toho jediné. Ekonomika a cenový vývoj mají své „standardní“ procesy, mechanismy a časy, za kterých se proměňují klíčové ekonomické ukazatele a parametry. Naštěstí tohle obecné prohlášení platí. Tak třeba podle nedávno zveřejněné zprávy na iRozhlas.cz nás čekají další energetické krize. A výraznou (sebe)pomocí, jak se bránit velkým výkyvům cen, může být intenzivní hledání úsporných řešení a udržitelného bydlení. Podle této zprávy třeba konceptem energetického společenství, který umožní sdílet energii mezi drobnými výrobci navzájem. 

Ale zpět k zemnímu plynu. Predikce ceny zemního plynu na celý rok 2023 podle EIA říká: „Spotová cena zemního plynu v USA dosáhne v prosinci 2023 3,71 USD/MMBtu (měrná jednotka), což je v průměru o něco více než 2,91 USD/MMBtu za rok, což je více než 50% pokles oproti průměrné ceně 6,42 USD/MMBtu v roce 2022.” A predikce ceny zemního plynu na příštích 5 let a dále: Ratingové agentury nadále očekávají zmírnění cen v důsledku nižšího ekonomického růstu, který krátkodobě sníží poptávku po plynu, zatímco zmírnění geopolitických tlaků v delším horizontu povede k dalšímu poklesu cen.

Takže milí pracovníci Chevronu (a jistě i další), klidně si stávkujte za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky, my se (dlouhodobého) zvýšení ceny kvůli tomu nebojíme. A to i přesto, jak uvádějí české veřejně dostupné informační zdroje, že podle propočtu tuzemského Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí zaplatila za energie průměrná česká domácnost letos v červnu o 62 procent víc než před dvěma lety. Za nárůst cen mohl nejprve bankrot společnosti Bohemia Energy a následně válka na Ukrajině.

A pokud si myslíte, že mluvit o energetických úsporách v této souvislosti, jak lze zase vyčíst z nevyřčených slov mezi bláboly jistých politických kruhů, není vůbec na místě, tak je. A nejen kvůli ochraně klimatu. Ale pravidelně zveřejňovaná data o energetických úsporách v Česku ukazují, že místo hledání toho pravého zdroje, který předpoví příští správnou cenu energetické komodity, je lepší zamyslet se nad tím, jak jsem schopný s energiemi šetřit a co můžu udělat sám, abych nemusel platit vysoké účty za ně. Vyplatí se to.

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář plyn Energetika energie

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy