KOMENTÁŘ | Nejhorší masová vražda v dějinách ČR bude mít dohru. Přístup k dezinformacím se úplně změní

Čtvrteční tragická událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze může v české společnosti řadu věcí změnit, nemusí ale změnit vůbec nic. Masový vrah, chcete-li terorista, sebral život čtrnácti nevinným lidem, většinou vysokoškolským studentům či pedagogům. Prakticky okamžitě se vyrojily „zaručené zprávy“ o tom, že šlo o ukrajinského studenta, nebo že vláda maskuje své vlastní nekalé jednání. 

Letošní Vánoce získaly hořkou pachuť ztráty a smutku. Jen málokdo v České republice netruchlí po tom, co se v Praze ve čtvrtek 21. prosince odehrálo. Den státního smutku se odehraje přímo den před Štědrým dnem. Je tedy zřejmé, že ne každý dokáže přeskočit ze smuteční nálady do vánoční idylky. Není ale třeba si to vyčítat. Je v pořádku vzpomínat na ty, které šílenec zbavil životů jen tři dny před Vánoci, a necítit se při tom šťastně. 

Dezinformační a extremistická scéna začala na tragédii z pražské univerzity reagovat prakticky okamžitě. Vyjádření těchto lidí se ale tentokrát nedostanou pouze na stránky fact-checkingových webů, nýbrž před soud. Hned v pátek ráno zásahová jednotka zatýkala osobu, která se nechala brutálním činem vraha z FF UK „inspirovat“. Stalo se přesně to, před čím ministr vnitra Vít Rakušan a policisté varovali. 

V tuto nešťastnou a temnou chvíli je nutné podívat se na fotografie a příběhy zabitých – nikoliv vraha. Položme si otázku: zaslouží si od nás tito nevinní lidé lži, vztahování pozornosti na politické programy a šíření nenávisti? 

Pokud je vaše odpověď „ne“, máte srdce a rozum na správném místě. Na FF UK umírali vysokoškolští studenti, kteří to jednoho dne mohli dotáhnout velice daleko. Není od věci se zamyslet nad tím, že právě včera mohl zemřít člověk, který by pomohl tisícům neslyšících a vídali bychom ho jako tlumočníka v televizi. Mohl zemřít prezident, geniální dirigent nebo skvělý učitel. To už se ale nikdy nedozvíme.

Co je ale jisté, že si teď každý, kdo schvaluje nebo podporuje tento absolutně nelidský čin, sahá na morální dno a provokuje policii i justici. Byli to právě policisté, kdo viděli mrtvé studenty a lektory na vlastní oči. A bude to justice, kdo osoby schvalující nebo podporující zvěrstva pošle za mříže. Nutno podotknout – zaslouženě. 

Předvánoční čtvrtek roku 2023 se do historie České republiky zapíše tím nejsmutnějším písmem. Stejně tak dny poté, kdy se nejen blízcí dozvídali, že jejich milovaní umřeli rukou masového vraha. Nutno podotknout, že policie v tuto chvíli dělá a bude dělat jen velice málo chyb a odhodlaně bude trestat každý čin popírající či podporující to, co se v onen den stalo. A zřejmě stejně rozhodná bude justice, jakmile se před ní postaví osoba plná nenávisti. 

V brzké době můžeme očekávat změnu v řadě aspektů našich životů. Patrně dojde k intenzivnější instalaci bezpečnostních rámů na místa, kde podobné akty čiré nenávisti mohou hrozit. Dezinformace a nenávistné projevy na internetu i napříč společností budou silněji kontrolované. Není ani pochyb o tom, že se dočkáme přísnějších zákonů o trestání podpory zločincům či šíření nebezpečných dezinformací. 

Co se přesně změní, je samozřejmě ve hvězdách a nyní to zřejmě ani neví zodpovědné orgány a instituce. Jednoznačné ale svoboda jednoho nemůže omezovat svobodu druhého. K tomuto je dnešní společnost velice náchylná. 

Související

Ivo Lukačovič Komentář

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

Více souvisejících

komentář střelba na pražské FF UK (21.12.2023) sociální sítě zákony fake news Policie ČR internet

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 37 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

Kreml popřel, že by jeho ofenzíva u Charkova selhala. Experti to vidí jinak

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná, oznámil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy