KOMENTÁŘ | Nejhorší masová vražda v dějinách ČR bude mít dohru. Přístup k dezinformacím se úplně změní

Čtvrteční tragická událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze může v české společnosti řadu věcí změnit, nemusí ale změnit vůbec nic. Masový vrah, chcete-li terorista, sebral život čtrnácti nevinným lidem, většinou vysokoškolským studentům či pedagogům. Prakticky okamžitě se vyrojily „zaručené zprávy“ o tom, že šlo o ukrajinského studenta, nebo že vláda maskuje své vlastní nekalé jednání. 

Letošní Vánoce získaly hořkou pachuť ztráty a smutku. Jen málokdo v České republice netruchlí po tom, co se v Praze ve čtvrtek 21. prosince odehrálo. Den státního smutku se odehraje přímo den před Štědrým dnem. Je tedy zřejmé, že ne každý dokáže přeskočit ze smuteční nálady do vánoční idylky. Není ale třeba si to vyčítat. Je v pořádku vzpomínat na ty, které šílenec zbavil životů jen tři dny před Vánoci, a necítit se při tom šťastně. 

Dezinformační a extremistická scéna začala na tragédii z pražské univerzity reagovat prakticky okamžitě. Vyjádření těchto lidí se ale tentokrát nedostanou pouze na stránky fact-checkingových webů, nýbrž před soud. Hned v pátek ráno zásahová jednotka zatýkala osobu, která se nechala brutálním činem vraha z FF UK „inspirovat“. Stalo se přesně to, před čím ministr vnitra Vít Rakušan a policisté varovali. 

V tuto nešťastnou a temnou chvíli je nutné podívat se na fotografie a příběhy zabitých – nikoliv vraha. Položme si otázku: zaslouží si od nás tito nevinní lidé lži, vztahování pozornosti na politické programy a šíření nenávisti? 

Pokud je vaše odpověď „ne“, máte srdce a rozum na správném místě. Na FF UK umírali vysokoškolští studenti, kteří to jednoho dne mohli dotáhnout velice daleko. Není od věci se zamyslet nad tím, že právě včera mohl zemřít člověk, který by pomohl tisícům neslyšících a vídali bychom ho jako tlumočníka v televizi. Mohl zemřít prezident, geniální dirigent nebo skvělý učitel. To už se ale nikdy nedozvíme.

Co je ale jisté, že si teď každý, kdo schvaluje nebo podporuje tento absolutně nelidský čin, sahá na morální dno a provokuje policii i justici. Byli to právě policisté, kdo viděli mrtvé studenty a lektory na vlastní oči. A bude to justice, kdo osoby schvalující nebo podporující zvěrstva pošle za mříže. Nutno podotknout – zaslouženě. 

Předvánoční čtvrtek roku 2023 se do historie České republiky zapíše tím nejsmutnějším písmem. Stejně tak dny poté, kdy se nejen blízcí dozvídali, že jejich milovaní umřeli rukou masového vraha. Nutno podotknout, že policie v tuto chvíli dělá a bude dělat jen velice málo chyb a odhodlaně bude trestat každý čin popírající či podporující to, co se v onen den stalo. A zřejmě stejně rozhodná bude justice, jakmile se před ní postaví osoba plná nenávisti. 

V brzké době můžeme očekávat změnu v řadě aspektů našich životů. Patrně dojde k intenzivnější instalaci bezpečnostních rámů na místa, kde podobné akty čiré nenávisti mohou hrozit. Dezinformace a nenávistné projevy na internetu i napříč společností budou silněji kontrolované. Není ani pochyb o tom, že se dočkáme přísnějších zákonů o trestání podpory zločincům či šíření nebezpečných dezinformací. 

Co se přesně změní, je samozřejmě ve hvězdách a nyní to zřejmě ani neví zodpovědné orgány a instituce. Jednoznačné ale svoboda jednoho nemůže omezovat svobodu druhého. K tomuto je dnešní společnost velice náchylná. 

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

komentář střelba na pražské FF UK (21.12.2023) sociální sítě zákony fake news Policie ČR internet

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy