KOMENTÁŘ | Největší úspěch antisystémové a dezinformační scény. Trump podepsal odstoupení USA z WHO

Prezident Spojených států Donald Trump podpisem dekretu o vystoupení své země ze Světové zdravotnické organizace udělal zásadní chybu. Zároveň podvedl lidi, kteří ho do čela Bílého domu poslali.

Světová zdravotnická organizace (WHO) představuje klíčový pilíř mezinárodní spolupráce v oblasti veřejného zdraví. Jejím posláním je ochrana a podpora zdravého života, prevence nemocí a efektivní řešení globálních zdravotních výzev. Jedním z nejvýznamnějších úkolů WHO je fungovat jako koordinátor mezi zeměmi, čímž zajišťuje rychlou a jednotnou reakci na zdravotní krize a mimořádné situace.

Trump již v pondělí podepsal exekutivní opatření, kterým Spojené státy do dvanácti měsíců formálně ukončí své členství v této organizaci. Uvedl, že důvodem jsou „nespravedlivě vysoké finanční požadavky“ a „špatné řízení pandemie covidu-19“, včetně nepřijetí klíčových reforem. Členy WHO tak zůstávají všechny státy Organizace spojených národů s výjimkou Lichtenštejnska, Cookových ostrovů, Niue – a USA.

Trump kritizoval WHO za její finanční požadavky vůči Spojeným státům. Jednou z podmínek členství v této organizaci je však financování podle výše HDP jednotlivých zemí. Podle údajů na webu WHO jsou USA skutečně největším přispěvatelem, podílejí se na rozpočtu organizace ze 14,53 %. Na druhém místě nestojí žádná země, ale Nadace Billa a Melindy Gatesových, která přispívá 13,67 % celkového rozpočtu.

Je třeba zdůraznit, že většina amerických příspěvků do WHO je dobrovolná – povinné příspěvky dosahují 260 milionů dolarů, zatímco nepovinné činí 697 milionů. Naproti tomu Čína, přestože se může pochlubit druhým nejvyšším HDP na světě, přispívá do WHO výrazně méně než například Německo nebo Velká Británie. Většina čínských příspěvků je navíc povinná, přičemž na dobrovolném financování se podílí jen minimálně, což ji odlišuje od ostatních zemí.

Rozhodnutí nikoliv přátelské k Američanům

Trump často zdůrazňuje, že všechny své kroky činí výhradně pro dobro amerických občanů. Avšak rozhodnutí o vystoupení z WHO jde přesně proti tomuto slibu. Spojené státy se již dlouhodobě profilují jako světový lídr v mnoha oblastech a zdravotnictví není výjimkou.

Americký zdravotnický systém je již nyní pro mnohé občany obtížně dostupný, a vystoupení z WHO tento problém jen dále prohloubí a prohloubí také odstup zdravotní péče od běžných lidí. WHO sehrála nezastupitelnou roli během pandemie covidu-19. Poskytla platformu pro sdílení informací o koronaviru, čímž menším zemím umožnila získat zásadní know-how potřebné k boji proti této globální hrozbě.

Spojené státy disponují rozsáhlými kapacitami pro vědu a výzkum, přesto to byli čínští vědci, kteří jako první rozluštili genom viru a tuto zásadní informaci předali WHO. Díky tomu k ní získali přístup i Američané. Nutno podotknout, že bez tohoto kroku by mohly zemřít další tisíce tamních občanů.

Trumpovi se opuštění WHO hodí pro jeho agendu

Trump je známý svým otevřeným skepticismem vůči očkování proti koronaviru a různým opatřením, co měla jeho šíření zabránit. Tím se přidal k celosvětové dezinformační kampani, která využila vládní snahy o záchranu lidských životů k šíření nedůvěry a následné destabilizaci těchto vlád.

Teorie o deep state a další antisystémová témata jsou běžnou součástí Trumpovy rétoriky, kterou šíří bez zábran. Silnou oporu nachází také v miliardáři Elonu Muskovi, majiteli sociální sítě X, jehož profil je přímo protkán antisystémovým aktivismem a podobnými narativy.

Co je však mimořádně znepokojivé, je skutečnost, že tito dva muži nyní ovlivňují chod ekonomicky nejvyspělejšího a vojensky nejsilnějšího státu na světě, přičemž v jejich rukou spočívá obrovská moc. Ačkoli prezidentem zůstává Trump, právě Musk sehrál klíčovou roli v jeho cestě k vítězství ve volbách. Bez Muskovy podpory by Trump nedosáhl takové pozornosti, která byla nezbytná pro jeho znovuzvolení do čela Bílého domu.

Dezinformační scéna, v čele s Trumpem, vykreslila WHO jako veřejného nepřítele číslo jedna. Tento krok představuje dosud největší triumf antisystémových a dezinformačních hnutí, jaký svět zažil. Odstoupení Spojených států z WHO navíc hrozí spuštěním nezastavitelného trendu, kdy se americký vývoj stane inspirací pro podobná hnutí a politiku po celém světě.

Související

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

před 33 minutami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 7 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 8 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů

Česko má za sebou jarní kolo Sbírky potravin, které opět ukázalo, že Češi mají srdce na pravém místě. Darovali celkem 518 tun pomoci, konkrétně 464 tun potravin, tedy 928 tisíc porcí jídla, a 54 tun hygienických potřeb. Klíčovým prvkem akce bylo nasazení více než 5000 dobrovolníků v rekordním počtu obchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy