
Před 81 lety skončila bitva u Kursku mezi Rudou armádou a nacistickým Německem. Letošní výročí má ještě hlubší význam, než bývá běžné – a zároveň znamená ponížení pro Moskvu.
Bitva v Kurském oblouku trvala od 5. července do 23. srpna 1943. Šlo o jedno z nejtěžších střetnutí druhé světové války a sovětské vítězství zajistilo Rudé armádě významnou strategickou výhodu při tažení na Berlín.
Celou bitvu zahájili Němci prostřednictvím Operace Citadela – respektive ji měli zahájit. Sověti ale těsně před začátkem útoku zajali tým německých ženistů a ten německý plán pod nátlakem vyzradil. Tato „zrada“ měla velké dopady: Rusové začali ostřelovat nacistické jednotky hodinu před plánovaným začátkem operace. Její start se tak zpozdil zhruba o hodinu a Citadela už neměla absolutně žádný prvek překvapení.
Prvotní obrněný útok byl ale tak masivní a brutální, že ho mnozí vojáci popisovali jako vyslovené peklo. S necelými 3000 tanky a bezmála 800 tisíci muži se Wehrmacht vrhnul proti Rudé armádě, která měla v oblasti k dispozici až 1,9 milionu mužů a přes 5000 tanků. Pokus o průlom se ale Němcům nepodařil, Sověti je zastavili za cenu masívních ztrát na obou stranách. Operace Citadela stála život až 54 tisíc Němců a 178 tisíc Sovětů.
Po brutální bitvě přebrali iniciativu Sověti v rámci operace Polkovodets Rumyantsev, která byla ještě krvavější. Při obou operacích nakonec zahynulo až půl milionu vojáků. Celkový počet obětí je těžké určit, protože se liší záznamy Wehrmachtu a Rudé armády. Umírněnější odhady hovoří asi o 165 tisících německých a 257 tisících sovětských obětech.
Bitva v Kurském oblouku Sovětům zajistila strategickou výhodu, a nakonec se ukázalo, že i díky ní Sověti dobyli Berlín. V ruských dějinách se tak stala symbolem vzdoru a oběti Rudé armády.
Od té doby se na ruské území nedostala žádná cizí armáda – až do předminulého týdne, kdy do Kurské oblasti vpadly ukrajinské síly a začaly zabírat obec za obcí. Podle některých analýz se Ukrajinci dostali několik desítek kilometrů od hlavního oblastního města – Kursku. Němci se v roce 1943 pokoušeli o průlom kromě jiného i u města Sudža, které Ukrajinci minulý týden dobyli.
Takže místo oslav nyní Rusové čelí velkému ponížení. Zatímco si před více než osmdesáti lety dokázali poradit s daleko silnější a mohutnější německou armádou, Ukrajincům sotva kladou účinný odpor. A co je ještě větší paradox? V onom osudovém létě 1943 ruští i ukrajinští vojáci bojovali a umírali bok po boku – dnes jsou to nesmiřitelní rivalové.
Ukrajinský vpád do Kurské oblasti ale rozhodně neskončí podobnou bitvou jako během druhé světové války. Ani jedna ze stran nemá tak obrovskou armádu. Sověti za druhé světové války produkovali tanky a jiné obrněnce v takovém množství, že to umožnilo nejednu velkou bitvu; ve 21. století to ale už neplatí.
Pokud Ukrajinci dostatečně upevní a posílí své pozice, zakopou se a budou připraveni na ruskou odvetu, lze očekávat velký střet, rozhodně však ne tak „pamětihodný“. Ukrajinský vpád slouží spíše jako symbol odhodlaní než cokoli jiného. Nejde o pokus zlikvidovat Rusko, což si patrně moc dobře uvědomuje i samotný Kreml.
Související

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
komentář , Bitva u Kursku , válka na Ukrajině , II. světová válka , historie , Rusko , Ruská armáda , Armáda Ukrajina , Ukrajina , nacisté , Sovětský svaz
Aktuálně se děje
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
včera

Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo
včera

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?
včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení
včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout
včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa
včera

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude
včera

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu
včera

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje
včera

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo
včera
Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO
Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.
Zdroj: Libor Novák