Nové informace: Afričan, který znásilnil 16letou Češku, žádal o azyl. Nemá doklady

Muž, který znásilnil 16letou dívku v obci Lukavec u Litoměřic, měl neúspěšně žádat o azyl v Německu. Policie však popřela, že by odtamtud byl vyhoštěn do ČR. Má se jednat o Afričana, odkud však přesně je, se neví, protože s policií nekomunikuje a nemá u sebe doklady.

O události informoval v úterý Litoměřický deník. Ten uvedl, že pachatelem činu měl být africký migrant, který ten den měl být propuštěn z výkonu trestu v Drážďanech a vyhoštěn z Německa. Jednalo se nicméně o oficiálně neověřené informace, které policie vzhledem k nízkému věku oběti a právě probíhajícímu vyšetřování nechtěla komentovat.

Později policie odmítla tvrzení Litoměřického deníku, že se jedná o z Německa vyhoštěného migranta. „Policie ČR uvádí, že k žádnému vyhoštění občanů severní Afriky do České republiky nedošlo! Komentování případu, který se odehrál na Litoměřicku, si vyhradilo státní zastupitelství,“ napsala na twitteru.

Vedoucí státního zastupitelství v Litoměřicích Kateřina Doušová ve čtvrtek uvedla, že se jedná o neúspěšného azylanta v Německu. „Podle našich informací by to měla být osoba, která požádala ve Spolkové republice Německo o azyl, který jí nebyl poskytnut. Nicméně muž vyhoštěn ze země nebyl,“ uvedla pro Radiožurnál Doušová.

Server Novinky.cz informoval, že se podařilo zjistit tuto informaci na základě fotky, která odpovídala muži z databáze žadatelů o azyl v Německu. Zahraniční kolegové českým policistům potvrdili, že se jedná o muže, kterému v Německu žádost o azyl zamítli. „Ke ztotožnění vedly ještě další informace, které nelze vzhledem k vyšetřování sdělit,” sdělila žalobkyně.

Pravou identitu asi 30letého muže však zatím úřady neznají. Nevědí ani, odkud je, protože muž u sebe nemá žádné doklady a odmítá s policií spolupracovat. Že se jedná o Afričana tak usuzují jen z jeho vzhledu.

„Jedná se o pachatele, který s námi nespolupracuje, neměl u sebe žádné osobní doklady. Pokud se týká jeho totožnosti, tak tu ověřujeme. My máme samozřejmě zjištěno, pod jakou totožností vystupoval v Německu a pod jakou totožností ho mají zaevidovaného německé úřady. Víme, že to je tatáž osoba, ale další podrobnosti a informace k jeho osobě musíme ověřovat,“ sdělila Doušová Radiožurnálu s tím, že ani ani nevědí, v jakém jazyce muž komunikoval v Německu.

Podle Doušové měl být muži zamítnut azyl zhruba v roce 2017. Německé úřady mu pak měly vystavět tzv. vízum pro strpění. Po dobu tohoto opatření se měl muž pravidelně hlásit německým úřadům. Policie nyní zjišťuje, jak podezřelý podmínky dodržoval.

„Z Německa vyhoštěn zatím nebyl,” zdůraznila státní zástupkyně. Čeští úředníci nyní zjišťují, že o tom měly v dohledné době německé úřady případně rozhodovat.

Redaktorka terčem výhrůžek

Informaci Litoměřického deníku, že pachatelem činu byl Afričan vyhoštěný z Německa, na svém facebookovém profilu jako fakt prezentoval předseda SPD, Tomio Okamura. Redaktorka Českého rozhlasu, Zdeňka Trachtová, se jej následně zeptala, z jakých zdrojů vycházel a zda by své tvrzení mohl potvrdit.

Okamura tvrdí, že na něj redaktorka útočila a vyčítala mu, že informaci uvedl. Podle Českého rozhlasu redaktorka postupovala zcela profesionálně a naopak Okamura útočil na ní. Svou verzi Okamura zveřejnil na svém facebookovém profilu, kde se místní diskutující začali tvrdě napadat redaktorku Českého rozhlasu. Někteří z nich jí přáli, aby byla znásilněna migranty z Afriky a chlubili se, že jí takové zprávy posílají.

To nezůstalo bez odezvy u politiků. „ To, co se rozpoutalo na facebooku Tomia Okamury vůči novinářce ČRo @ZdenTra je odporné. Chtěl bych ujistit veřejnost, že Policie ČR se celou záležitostí zabývá,“ napsal ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Vůči Okamurovi se též vymezil předseda Pirátů, Ivan Bartoš. „Místopředseda Sněmovny @tomio_cz poštval na Facebooku své fanoušky vůči novinářce @CRozhlas Zdeňce Trachtové. Ta je tak terčem výhrůžných zpráv, fanoušci SPD jí přejí znásilnění. Zastrašovat novináře je zcela nepřípustné. Pane Okamuro, i vy byste měl mít hranice,“ napsal na svém twitterovém účtu.

Související

Ilustrační fotografie.

Podezřelý z brutální vraždy v Plzni jde do vazby, rozhodl soud

Okresní soud Plzeň-město ve středu poslal do vazby muže, který minulý týden na Plzeňsku jednu ženu zabil a u druhé se o to pokusil. Údajně má jít o primáře z domažlické nemocnice. Kriminalisté podezřelého muže v úterý obvinili z vraždy, pokusu o vraždu a znásilnění. 

Více souvisejících

krimi Imigranti z Afriky a Blízkého Východu Znásilnění Policie ČR

Aktuálně se děje

před 58 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy