Rozhodnutí o zápisu lázeňských měst na seznam UNESCO se odkládá

Proces schvalování zápisu evropských lázeňských měst na seznam UNESCO se kvůli celosvětové pandemii nemoci covid-19 odkládá. Investice měst v souvislosti s nominací to ale nezastaví, zjistila ČTK.

Podle starosty Františkových Lázní Jana Kuchaře (PRO Zdraví a Sport) se zasedání podle informací z února nejdříve mělo přesunout z Číny do Paříže a z konce června na konec října. "Bohužel, od té doby nepřišly žádné nové informace a pouze z neoficiálních zdrojů víme, že již existuje vyjádření odborné skupiny ICOMOS, ale k jeho zveřejnění dojde až tehdy, kdy bude znám termín zasedání," uvedl Kuchař.

"Co se týká investic s touto nominací souvisejících, budeme se snažit v nich nadále pokračovat bez nějakých odkladů. Je samozřejmě otázkou, jak se projeví současná krize na rozpočtech měst," dodal.

Podle primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) je zatím termín jednání expertní skupiny o zápisu nejistý. "Vzhledem tomu, že jde o experty z různých zemí, nebude situace jednoduchá. Nezbývá nám tedy bohužel nic jiného než vyčkat, jak se bude situace vyvíjet," řekla ČTK.

Starosta Mariánských Lázní Martin Kalina (Piráti) ČTK řekl, že je odklad nepříjemný, ale protože všechny nezbytné kroky již podniknuty byly, neklade to na města žádné další požadavky. "Jen budeme déle čekat na konečný verdikt. Řešení dílčích otázek zejména u dopravní infrastruktury je nadále na stole a k jeho vyhodnocení a dalším postupům směřujeme bez ohledu na očekávaný výsledek naší nominace," řekl ČTK.

Jak dodal, již v současné době jsou Mariánské Lázně městem zaměřeným na cestovní ruch, a prováděné úpravy tak budou pro město smysluplné bez ohledu na výsledek nominace.

Do sériové nominace Slavné lázně Evropy se zapojilo 11 měst, rakouské Baden u Vídně, belgické Spa, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, francouzské město Vichy, německá města Bad Ems, Baden-Baden, Bad Kissingen, italské Montecatini Terme a britské City of Bath. Spojuje je to, že se rozvíjela v letech 1700 až 1930 v blízkosti přírodních minerálních pramenů.

Související

Více souvisejících

UNESCO lázně

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 1 hodinou

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

WHO je znepokojena šířením ptačí chřipky. Případy nákazy se potvrdily i u lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena šířením ptačí chřipky (H5N1) na nové živočišné druhy a lidi. Podtyp H5N1 vedl v posledních čtyřech letech k úmrtí desítek milionů kusů drůbeže, přičemž nakaženo bylo i volně žijící ptactvo a suchozemští či mořští savci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy