Praha – Populární herečka Jiřina Bohdalová obměňuje svůj repertoár. V Divadle Na Jezerce hrála devět let hlavní roli důchodkyně v tragikomické hře, tu nyní vymění za roli nebojácné Korsičanky v témže divadle.
Jiřina Bohdalová hrála od roku 2005 hlavní roli v tragikomické hře Lásky paní Katty od irského dramatika Briana Friela. Hra nepostrádá humor, životní nadhled a dojetí, které jsou ztělesněné postavou důchodkyně Katty.
Katty se dostává do domova důchodců, ale i tak se snaží si život užít. Její bizarní příběhy jsou plné laskavosti a moudrosti. „Tato postava se pohybuje v poloze, kterou mám ráda. Balancuje mezi smíchem a slzami," popisuje svoji roli Jiřina Bohdalová.
Vedle Jiřiny Bohdalové se vedle ní na jevišti devět let pohybovali Veronika Jeníková, Dana Syslová, Zdeněk Maryška, Jaroslav Satoranský, Rudolf Jelínek, Oldřich Vlach, Tereza Němcová, Věra Kubánková a Jaroslav Kepka. Všechny vedl režisér Vladimír Strnisko.
„S nápadem na uvádění Lásek paní Katty s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli přišel v roce 2005 režisér Zdeněk Zelenka. Rád bych mu znovu touto cestou poděkoval. Hra v jeho úpravě a v režii Vladimíra Strniska dosáhla na Jezerce 215 vyprodaných repríz, a kdybychom nepřipravovali s Jiřinou Bohdalovou nový titul, hrála by se pravděpodobně i v příštím roce," uvádí principál divadla Jan Hrušínský.
Derniéra je naplánovaná na čtvrtek 19. června 2014, do té doby však můžete hru vidět ještě třikrát, v 19. a 27. května a 9. června. V následujících dvou měsících máte tedy poslední příležitost vidět Lásky paní Katty s Jiřinou Bohdalovou.
Jiřina Bohdalová si ale neodpočine, neboť již v září ji čeká v Divadle Na Jezerce práce na nové komedii, ve které se objeví jako kurážná Korsičanka Josefína. Tou hrou je Generálka od scénáristy a dramatika Jiřího Hubače, který tuto hru napsal přímo pro Jiřinu Bohdalovou. Ta si zahrála i ve filmovém ztvárnění Generálka jeho veličenstva.
Pro Jiřinu Bohdalovou tak bude příprava inscenace oprašováním dřívějších zkušeností. Odlišnou tvář však hře může dát vedení režiséra Radka Balaše. Napoleona si Radek Holub a v dalších rolích se objeví Petr Vacek, Martin Sitta, Zdeněk Hruška a Zdeněk Maryška. Na premiéru nové hry v Divadle Na Jezerce se můžete těšit ve čtvrtek 20. listopadu 2014.
Související
Koronavirus: Ruší se premiéry filmů a zavírají divadla. Hrušínský zkritizoval Babiše
Kritizovat Zemana a spol. se nevyplácí? Někdo se teď pokouší poškodit mé divadlo, zlobí se Hrušínský
Divadlo Na Jezerce , Jiřina Bohdalová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
před 2 hodinami
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
před 4 hodinami
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
včera
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
včera
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
včera
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
včera
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
včera
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
včera
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
včera
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
včera
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
včera
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
včera
Pokud bude hořet Ukrajina, bude hořet i Moskva, prohlásil Zelenskyj po masivním útoku na ruskou rafinérii
včera
USA jsou připraveny okamžitě obnovit vojenské akce a zavést blokádu Íránu
včera
Hegseth ostře zkritizoval evropské spojence. Pentagon přehodnotí přítomnost amerických sil v Evropě
včera
Fatální chyba. Diplomat řekl, proč se Zelenskyj nesmí setkat s Putinem v Moskvě
včera
Tálibán zakázal mobilní telefony
včera
Ukrajina podnikla největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky
včera
Memorandum o porozumění. Co obsahuje čtrnáctibodový dokument podepsaný Trumpem i Íránem?
včera
Trump podepsal se zástupci Íránu čtrnáctibodovou mírovou dohodu
Americký prezident Donald Trump podepsal se zástupci Íránu čtrnáctibodovou dohodu, která má podle jeho slov odvrátit hrozbu celosvětové hospodářské deprese. Podle vyjádření vysokých představitelů Spojených států přináší tento krok zemi zásadní úspěch, přestože obsahuje citelné politické i finanční ústupky vůči Teheránu. Cílem ujednání je mimo jiné znovu plně otevřít Hormuzský průliv.
Zdroj: Libor Novák