RECENZE: Les sebevrahů by možná měli navštívit jeho tvůrci

Recenze – Horor musí mít svou atmosféru a určitá pravidla. Pokud se jich nebudou autoři držet a sejdou z určené cesty, nedopadne to většinou dobře. V tomto prostoru se improvizace příliš nevyplácí.

Než se pustíme po stopách prvotiny amerického režiséra Jasona Zady, dovolte pár nezbytných informací. Les sebevrahů Aokigahara o rozloze 35 čtverečních kilometrů se nalézá v severozápadním podhůří posvátné hory Fuji a každoročně ho navštíví velké množství lidí. Kromě všudypřítomných turistů stále rostoucí počet jedinců tady dobrovolně ukončí svůj život. Japonská vláda už pět let nezveřejňuje statistiky doložených sebevražd, ale jejich počet se šplhá do výše minimálně stovky případů ročně. Jak praví další informační zdroje, lidé nosí do lesa nemálo předmětů, nejvíce sebevražd tu proběhne v březnu. To se v Japonsku (stejně jako u nás) odvádějí daně...

(zdroj: youtube.com)

Třicetiletá Sara Price se dozvídá, že její sestru, dvojče Jess vyučující v tokijské škole, postrádá její zaměstnavatel. Podle dostupných informací odešla do lesa Aokigahara, kde sešla z vyznačené cesty. Sara letí do Japonska, kde se pokouší zjistit, co vedlo Jess k takovému kroku. První podivné náznaky posléze narůstají, přímo v hotelu u lesa se žena seznamuje s Aidenem, jenž o sobě tvrdí, že je australský novinář. Zajistí dobrovolného hledače sebevrahů Mičiho a všichni se vydávají na prohlídku lesa, která je po několika hodinách korunována úspěchem – trojice nachází opuštěný Jessin stan. Protože se blíží noc, Miči žádá, aby se všichni vrátili a pokračovali v hledání druhý den. Sara odmítá a Aiden se rozhodne zůstat v lese s ní. Pokud Ničího radí „vše, co je nepřirozené, se odehrává jen ve vaší hlavě", s postupujícími hodinami je tomu stále těžší uvěřit. Počínaje náhlým objevem dívky Hošiko, která Saru varuje před Aidenem, až po další podivné zvuky a množící se divné postavy, které Japonci nazývají jurej (duchové).

Děj má zpočátku sympatickou kadenci a dává divákovi možnost vybrat si hned z několika cest, kterými se bude ubírat. Obě hlavní postavy, tedy Sara a Aiden, k sobě nejsou upřímné a toto zatajování může mít různé důvody. Hrůza je zpočátku jen tušená, řešená tajemnými zvuky, většina dramatických scén má vzápětí své logické vysvětlení. Posun příběhu poněkud komplikují retrospektivní záběry, některé se jeví jako nutné pro vysvětlení situace, ale spíš nemají tolik důležitý vliv. Od poslední třetiny začíná počet záhad houstnout, ovšem v tu chvíli nám musí připadat, že tvůrce postihla tradiční nemoc podobných filmů – jako by náhle nevěděli, jak rozplést stále složitější dějovou smyčku, proto se ji pokoušejí roztrhat rostoucím počtem klasických hororových scén. Ty nejsou ani po smysluplné (ano, i to dobrý horor potřebuje) ani po technické stránce nijak povedené. Chvílemi máme pocit, že se čas zastavil a my zíráme na staré dobré VHS se všemi těmi Chatami děsu a podobnými béčkovými zástupci žánru, protože provedení tomu de facto odpovídá. Množí se skoky v ději, návraty, přeběhy, mrtví nejsou mrtví a živí se mění v kreatury. Jednoduše řečeno: hororová rutina. Tím největším klišé je tradiční jednání ohrožených osob. Pokud vás něco opravdu děsí a z pohledu na temnou jeskyni vám odumírá každá buňka v těle, co uděláte? Správně, pokusíte se vlézt dovnitř a pak s řevem zděšeně konstatujete, že se vás něco snaží rozsápat/zakousnout/udělat z vás další zombie (nehodící se škrtne divák sám). Kvalita letí dolů stejně rychle jako Sara v jedné scéna do propasti a není živé, mrtvé ani mrtvoživé bytosti, která by ten pád dokázala zastavit.

Vše, co není přirozené, je jen ve vaší hlavě! (zdroj: Focus Features)

Film v podstatě stojí na postavách Sary a Aidena, pokud zpočátku ještě vnášejí herci do svých partů určité prvky možného vývoje, velice rychle přecházejí do toho správného „kabátku" a jednají přesně tak, jak by to normální člověk neudělal. Ale kdyby všichni z lesa utekli, o čem by se točilo, že? Bohužel právě tato stránka nadiktovala jak Natalii Dormer, tak Tayloru Kinneyovi přesně nalinkovanou stezku a z ní se nedalo ustoupit. Což je obrovská škoda a nic na tom nemění ani dramatické výpovědi samotné Natalie z natáčení přímo na místě činu, tedy v lese pod horou Fuji.

Pokud pomineme dva roky starý televizní film Grave Halloween, který je u nás uváděn rovněž pod názvem Les sebevrahů, připomíná Zadova novinka nejvíc asi Harlinův snímek Záhada Hory mrtvých (Djatlov Pass Incident, 2013), které by současný snímek jako z oka vypadl, myšleno strukturou děje. Je to bohužel hodně promarněná příležitost, jak u lákavého tématu ve velice zajímavém prostředí vybudovat široce rozvrstvenou podívanou, v níž by se dalo bez velkých nezbytně nutných „bafnutí" naplnit obsah žánru. Takhle z celého filmu vyčnívají dráty konstrukce a rozpačitost, kterou nemohou zakrýt ani rádoby efektní pokusy rozvrátit vše předem vybudované.

Celkové hodnocení: 40 %

THE FORRESTHrají: Natalie Dormer (Sara/Jess Price), Taylor Kinney (Aiden), Yukiyoshi Ozawa (Miči), Eion Macken (Rob), Akiko Iwase (ředitelka školy), Rina Takasaki (Hošiko), Nadja Mazalica (šestiletá Sara/Jess), Terry Diab (babička Sary/Jess), Noriko Sakura (Makuji).

Scénář: Ben Ketai, Sarah Cornwell, Nick AntoscaKamera: Mattias ToelstrupHudba: Bear McCrearyRežie: Jason Zada

USA, horor, 92 min., do 15 let nevhodnýPremiéra: 7. ledna 2016 (ČR)

Související

Les sebevrahů v Japonsku: Sto lidí ročně zde ukončí život

Natočil tělo oběšence, přišel trest

Washington - Dvaadvacetiletý americký youtuber Logan Paul přijde o značnou část svých příjmů. YouTube s ním totiž kvůli zveřejnění videa, kde bylo vidět tělo oběšence, ukončuje spolupráci.

Více souvisejících

film Les sebevrahů horor recenze

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

Izraelská armáda, ilustrační fotografie

Tři fáze útoku na Írán. První se spojencům nepodařila, USA a Izrael jsou na prahu třetí

Válka proti Íránu a jeho spojencům se v současné fázi změnila v testovací pole dvou soupeřících konceptů vojenské eskalace. Zatímco Spojené státy a Izrael sázejí na technologickou převahu, Teherán kontruje strategií, která se snaží konflikt rozšířit geograficky i ekonomicky. Tento vývoj vytváří pro obě strany nebezpečnou past, kdy se útočník může nechat vtáhnout do mnohem složitějšího a nákladnějšího střetu, než se původně předpokládalo.

před 2 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump zjišťuje, že z Íránu už nelze vycouvat. Válku skončím, až to ucítím v kostech, prohlašuje nově

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro stanici Fox News Radio odmítl upřesnit časový harmonogram probíhajícího vojenského konfliktu v Íránu. Prohlásil, že boje skončí ve chvíli, kdy to on sám „ucítí v kostech“. Přestože vyjádřil přesvědčení, že válka nebude trvat dlouho, naznačil, že konečné rozhodnutí o jejím závěru závisí na jeho osobním úsudku.

před 4 hodinami

Íránské drony revolučních gard během cvičení v říjnu 2023.

Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony

Ozbrojené útoky proti spojencům Spojených států v Perském zálivu i nadále pokračují. Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie oznámily, že v sobotu v brzkých ranních hodinách místního času zaznamenaly na svém území úspěšné sestřely útočných prostředků. Bahrajnské úřady v souvislosti s přetrvávajícími íránskými údery v celém regionu naléhavě vyzvaly své obyvatele, aby si vyhledali bezpečný úkryt.

před 5 hodinami

Počasí

Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl

Víkendové počasí přinese do Česka výrazné rozdíly mezi východem a západem území, přičemž sobota bude pocitově mnohem teplejší než neděle. Během sobotního dne očekávají meteorologové převážně oblačno až zataženo. Morava a Slezsko si však zpočátku užijí polojasnou až jasnou oblohu, než se i zde začne během odpoledne projevovat přibývání oblačnosti.

včera

Carina Edlingerová

Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz

Česká paralympijská výprava zažívá jednu z nejúspěšnějších paralympiád, o což se v těchto dnech postarala především dvojice reprezentantek Carina Edlingerová a Simona Bubeníčková. Prvně jmenovaná paralympionička ke svému stříbru ze sprintu přidala biatlonistka v pátek první zlatou paralympijskou medaili po dlouhých 24 letech pro českou výpravu. Stalo se tak v parabiatlonové stíhačce, kde se neztratila ani druhá česká biatlonistka Bubeníčková. Ta nakonec v tomto závodě získala bronz a navázala tak na svá dvě stříbra, která na této paralympiádě, jež obdržela za své výkony v biatlonovém individuálním závodě a v běžeckém desetikilometrovém závodě.

včera

Čína

Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti

Východočínské moře se v posledních měsících stalo dějištěm neobvyklých manévrů, které vyvolávají vážné obavy bezpečnostních expertů po celém světě. Tisíce čínských rybářských člunů se zde shromažďují v přesných geometrických útvarech, což podle analytiků není náhodný jev ani důsledek bohatého úlovku. Tato koordinovaná aktivita je interpretována jako nácvik Pekingu na potenciální regionální konflikt, zejména v souvislosti s dlouhodobým napětím kolem Tchaj-wanu.

včera

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty

Spojené státy se rozhodly k výraznému posílení své vojenské přítomnosti na Blízkém východě. Ministr obrany Pete Hegseth v pátek večer schválil vyslání expediční jednotky námořní pěchoty čítající přibližně 2 500 mariňáků. Toto rozhodnutí přichází v reakci na stupňující se íránské útoky na civilní plavidla v oblasti strategického Hormuzského průlivu.

včera

Alexandr Lukašenko

O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pátek oficiálně potvrdil, že jeho země zakoupila od Ruska nejmodernější raketové komplexy Orešnik. Tento krok představuje významný posun v obranné strategii Minsku a dále upevňuje vojenské spojenectví mezi oběma státy. Lukašenko zdůraznil, že nákup tohoto vysoce vyspělého systému byl umožněn především díky osobnímu přispění ruského prezidenta Vladimira Putina.

včera

Indie, ilustrační foto

Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země

Válečný konflikt na Blízkém východě, vedený nejbohatšími zeměmi světa, začíná drtivě dopadat na ty, kteří si to mohou nejméně dovolit. Zatímco Spojené státy podle odhadů vynakládají na vojenské operace přibližně 890 milionů dolarů denně, miliony lidí v Asii čelí drastickému nedostatku paliv a energií. V bangladéšské metropoli Dháce se tvoří nekonečné fronty u čerpacích stanic a vláda byla nucena zavést limity na nákup benzinu, což přímo ohrožuje živobytí řidičů a kurýrů.

včera

Předseda vlády Andrej Babiš

„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv

Vláda Andreje Babiše aktuálně řeší, jakým způsobem čelit prudkému nárůstu cen pohonných hmot, který vyvolal válečný konflikt mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem. Kabinet se v tuto chvíli drží strategie „nešíření paniky“ a primárně se zaměřuje na monitoring marží u čerpacích stanic. Podle premiéra je cílem porovnat současné zisky prodejců s obdobím před začátkem bojů a zjistit, zda nedochází k jejich nepřiměřenému navyšování.

včera

Francouzské námořnictvo

Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení

V březnu 2026 stanul francouzský prezident Emmanuel Macron na pobřeží Bretaně před jadernou ponorkou, aby pronesl projev, který se zapíše do dějin jako konec jedné éry strategické nejednoznačnosti. Macron oznámil, že Francie hodlá přetvořit svůj jaderný arzenál v ústřední pilíř evropské bezpečnosti. Toto rozhodnutí reaguje na posun americké pozornosti směrem k Asii a na masivní rozšiřování jaderných kapacit Ruska a Číny.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá

Francouzský prezident Emmanuel Macron ohlásil zásadní obrat v jaderné politice země. V ostře sledovaném projevu na námořní základně Île Longue u Brestu oznámil, že Francie navýší svůj jaderný arzenál a rozšíří svou odstrašující strategii tak, aby kryla i další evropské spojence. Tento krok je přímou reakcí na rostoucí nestabilitu ve světě a hrozby plynoucí především z agresivní politiky Ruska.

včera

U.S. Air Force F-22 Raptor

Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci

Americká armáda potvrdila tragickou smrt čtyř svých příslušníků po havárii tankovacího letounu KC-135 Stratotanker, k níž došlo v západním Iráku. Podle oficiálního prohlášení amerického centrálního velitelství CENTCOM nebyl incident způsoben nepřátelskou ani spojeneckou palbou. Na palubě stroje se v době neštěstí nacházelo celkem šest osob, přičemž po zbývajících dvou členech posádky záchranné týmy stále pátrají.

včera

Ilustrační foto

Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici

Ačkoliv se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží veřejnost uklidnit sliby o brzkém konci války s Íránem, odborníci varují, že energetický trh se z tohoto šoku jen tak nevzpamatuje. Zatímco Bílý dům označuje současné skokové zdražování paliv za dočasnou záležitost, která potrvá spíše týdny než měsíce, analytici podle webu Politico identifikovali pět klíčových důvodů, proč zůstanou ceny benzínu vysoké po velmi dlouhou dobu.

včera

Prezident Trump

Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky

Evropská unie hodlá přehodnotit bezpečnost svých dodávek ropy a plynu, pokud by blokáda Hormuzského průlivu trvala delší dobu. Vyplynulo to z jednání koordinačních skupin pro ropu a plyn, která proběhla ve čtvrtek. Ačkoliv unijní představitelé zatím nevidí bezprostřední ohrožení dodávek, omezování námořní dopravy v tomto klíčovém uzlu vyvolává značnou nejistotu na světových trzích. Mezi tím americký prezident Donald Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a průlivem proplouvaly i přes pokračující íránské útoky.

včera

Hormuzský průliv

CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv

Podle informací CNN z několika zdrojů obeznámených se situací Pentagon a Rada pro národní bezpečnost při plánování současné operace výrazně podcenily ochotu Íránu uzavřít Hormuzský průliv. Tým Donalda Trumpa pro národní bezpečnost nedokázal plně zhodnit potenciální následky scénáře, který někteří úředníci nyní označují za nejhorší možnou variantu, jíž administrativa čelí.

včera

12. března 2026 21:58

12. března 2026 21:04

Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně

Česko rozčaroval případ, o kterém informovala kancelář veřejného ochránce práv a ochránce práv dětí. Mladá matka musela po přechodu na superdávku a zaplacení nájmu sama měsíčně hospodařit s pouhými 2500 korunami. Zažádala si sice o mimořádnou dávku, ale byla odmítnuta. Úřad práce uznal chybu až po zásahu ombudsmana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy