Praha - Ve věku 92 let zemřela scénáristka Broučků, Lišky Bystroušky a dalších večerníčků a pohádek Anna Jurásková. ČTK to dnes oznámila Karolína Blinková z tiskového oddělení České televize.
Jurásková přenesla do seriálové a filmové podoby pohádky tak slavných autorů, jako byli Jan Drda, Josef Lada, Jan Karafiát, Rudolf Těsnohlídek nebo Václav Čtvrtek. Přímo se Čtvrtkem spolupracovala na scénáři večerníčku O loupežníku Rumcajsovi a podle Čtvrtkových knih pak napsala scénáře pro večerníčky Pohádky z mechu a kapradí, O vodníku Česílkovi nebo O makové panence a motýlu Emanuelovi.
Generace malých diváků také vídaly v televizi její zpracování Karafiátových Broučků nebo Těsnohlídkovy Lišky Bystroušky. Ještě širší je paleta televizních pohádek, na jejichž vzniku se Jurásková podílela. "Celkově napsala 70 pohádek," uvedla Blinková.
V letech 1951 až 1981 Jurásková pracovala jako dramaturgyně v Československé televizi a později s televizí spolupracovala externě. "V roce 2010 dostala cenu za mimořádný scenáristický přínos České televizi," doplnila Blinková.
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
před 1 hodinou
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
před 2 hodinami
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
před 3 hodinami
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
před 3 hodinami
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
před 4 hodinami
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
před 5 hodinami
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 6 hodinami
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 6 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 8 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
včera
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
včera
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
včera
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
včera
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
Situace v Hormuzském průlivu se během dnešního dopoledne výrazně vyhrotila poté, co íránské Islámské revoluční gardy (IRGC) zahájily sérii útoků na nákladní lodě v této klíčové námořní oblasti. Britské středisko pro námořní obchodní operace (UKMTO), vedené britským královským námořnictvem, potvrdilo, že došlo k několika incidentům, při nichž byly zasaženy nejméně tři různé nákladní lodě.
Zdroj: Libor Novák