Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila správní řízení s Českou televizí a Primou kvůli možnému porušení zákona při vysílání před prezidentskou volbou. Rada má podezření, že ve zpravodajských či publicistických pořadech mohla být porušena zásada objektivity a vyváženosti.
Česká televize si správní řízení vysloužila svým pořadem Reportéři ČT ze 7. ledna, který představil všechny prezidentské kandidáty vstupující do prvního kola volby. Problematické podle rady bylo zařazení klipu herce Tomáše Hanáka, který při prezentaci Jana Fischera útočil na kandidátovu politickou minulost a vyzýval jej k odstoupení.
Rada zahájila správní řízení také s FTV Prima kvůli Prezidentskému duelu ze 4. ledna, ve kterém byl poskytnut prostor jen dvěma prezidentským kandidátům, Miloši Zemanovi a Janu Fischerovi. Podle rady byli ostatní kandidáti znevýhodněni, a byly tak porušeny zásady vyváženosti.
Vysvětlení musí podat také Prima k dalšímu svému pořadu Show Jana Krause, kde moderátor a rovněž dva hosté vyjádřili podporu prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi. Česká televize dále musí objasnit otázky z divácké stížnosti na grafické ztvárnění upoutávky na superdebatu, v níž postava pozdějšího prezidenta Zemana údajně měla dominantní postavení.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odvysílané pořady pravidelně monitoruje a hodnotí dodržování povinnosti provozovatele vysílání poskytovat objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů, kdy prezentované názory nebo hodnotící komentáře musí být odděleny od informací zpravodajského charakteru.
Podle zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, jsou provozovatelé vysílání samozřejmě obecně povinni ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech dbát zásad objektivity a vyváženosti a zajistit, aby nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.
Související
Sněmovna odvolala Köppla z vysílací rady kvůli střetu zájmů
Česká televize při vysílání losování Sazky porušila zákon, konstatovala RRTV
RRTV , Česká televize , TV Prima
Aktuálně se děje
před 31 minutami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 1 hodinou
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 2 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 3 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 3 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 4 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 5 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 6 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 7 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 8 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera