Ve věku 85 let zemřel dnes v Moskvě ruský filmový a divadelní režisér Mark Zacharov. S odvoláním na vedení moskevského divadla Lenkom, kde Zacharov působil přes 40 let jako umělecký režisér, o tom informovala agentura TASS.
"Mark Anatolijevič Zacharov zemřel dnes po dlouhé nemoci. Odešel poslední z mohykánů," cituje TASS ředitele divadla Lenkom Marka Varšavera. Zacharov byl v srpnu hospitalizován s oboustranným zápalem plic, začátkem září byl z nemocnice propuštěn do domácího léčení.
Zacharov se narodil 13. října 1933 v Moskvě, vystudoval herectví a v roce 1973 se stal uměleckým ředitelem divadla Lenkom. Na této scéně uvedl přes 40 divadelních představení.
Jako režisér natočil několik filmů, například satirickou fantasy To je ten baron Prášil (1979) či antiutopický snímek Zabít draka, natočený v roce 1988 v koprodukci s tehdejším západním Německem. Tento film bývá označován za alegorii despotického režimu v tehdejším Sovětském svazu.
Zacharov byl ve své zemi držitelem řady ocenění, loni mu ruský prezident Vladimir Putin udělil státní vyznamenání Hrdiny práce Ruské federace.
Aktuálně se děje
včera
Maďarský parlament zahájil kroky k odvolání prezidenta Sulyoka
včera
Ukrajinská premiérka Svyrydenková podala demisi. Nahradit ji může bývalý šéf Naftogazu
včera
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
včera
Trump zavedl poplatek 20 procent z hodnoty nákladu za proplutí Hormuzským průlivem
včera
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
včera
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
včera
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
včera
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
včera
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
včera
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
včera
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
včera
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
včera
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
včera
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
včera
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
včera
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
včera
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
včera
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
12. července 2026 21:45
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
12. července 2026 20:13
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu.
Zdroj: Jan Hrabě