Ve věku 69 let zemřel v Katovicích po těžké nemoci na Štědrý den polský bohemista a bývalý diplomat Jan Stachowski, který do polštiny přeložil mimo jiné knihy Bohumila Hrabala. Zprávu dnes ČTK potvrdila překladatelova dcera Aleksandra Bartošová.
Stachowski vystudoval bohemistiku na Jagellonské univerzitě v Krakově a po krátké kariéře vysokoškolského učitele se věnoval překládání české literatury. Kromě Hrabala do polštiny převedl například knihy Arnošta Lustiga, Jana Pelce, Oty Filipa, Oty Pavla, Josefa Škvoreckého, Ivana Klímy a dalších.
Smutná vánoční zpráva. Na Štedrý den zemřel Jan Stachowski, jeden z nejvýznamnějších polských bohemistů. Jsou to necelé dva roky, co si na pražský Svět knihy přijel pro Cenu Jiřího Theinera za propagaci české literatury v zahraničí https://t.co/4xIu6eYSxw
— Polský institut v Praze (@PLInst_Praha) December 25, 2020
Jako někdejší představitel polské Solidarity byl v roce 1981 po vyhlášení výjimečného stavu několik týdnů internován. "V devadesátých letech i na počátku nového století pomáhal česko-polské vzájemnosti během dvou misí v diplomatických funkcích na velvyslanectví," napsal v e-mailu ČTK překladatelův přítel Jiří Čepelák.
V roce 2019 obdržel Stachowski cenu Jiřího Theinera, určenou pro osobnosti, které svým dlouhodobým snažením výrazně přispívají k šíření a propagaci české literatury mimo Českou republiku.
4. března 2026 10:46
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 2 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
včera
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
včera
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
včera
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
včera
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
včera
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
včera
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
Estonsko podniká kroky k tomu, aby zabránilo ruským vojákům ve vstupu do země, a to i v době, kdy boje na Ukrajině utichnou. Tato pobaltská země letos zablokovala vstup přibližně 1 300 bývalým ruským bojovníkům a nyní vyvíjí tlak na Brusel, aby zavedl celoevropský zákaz. Tallinn prosazuje, aby dveře do Evropské unie zůstaly pro tyto osoby zavřené dlouho poté, co na frontě utichnou zbraně.
Zdroj: Libor Novák