Plaváním k choleře? Moře zvyšuje riziko infekce, zjistila studie.

Blíží se doba dovolených a spousta lidí chystá k moři. Měli by se ale připravit na to, že se možná vrátí domů nemocní. Podle nové studie totiž plavání v oceánů mění mikrobiomy kůže a zvyšuje tak pravděpodobnost infekce.

Některé dřívější studie si všimly zarážejících vazeb mezi pláváním v oceánu a výskytem infekcí. Ti, kteří byli v moři, na rozdíl od těch na pláži, začali trpět větším počtem infekcí, od ušních, respiračních ke kožním.

Vědkyně Marisa Chattman Nielsenová z University of California v Irvine se svým týmem proto uskutečnila experiment, který měl objasnit, proč jsou zrovna lidé v moři náchylnější k infekcím. Shromáždila devět dobrovolníků, kteří nebyli pravidelnými návštěvníky moře, nepoužívali opalovací krém, nebrali v posledních šesti měsících antibiotika a nekoupali se během posledních 12 hodin.

Vědci zjistili, že před koupáním měli jedinci různé druhy kožních bakterií. Po vykoupání se však jejich kožní mikrobiom (souhrnné označení pro mikrobiální osídlení lidského těla – poznámka redakce) změnil, přičemž dobrovolníci vykazovali podobnou strukturu kůže. Bylo to dáno tím, že obvyklé kožní bakterie se v moři odplavily a nahradily je ty mořské.

Podle Chattman Nielsenové je zajímavé, že u každého účastníky byly zjištěny bakterie druhu Vibrio. Tyto bakterie mohou způsobovat např. choleru. Vyskytovaly se na většině účastníků experimentu i po šesti hodinách po plavání, ale po 24 hodinách byly jen na jednom jednotlivci.

Ačkoliv bakterie druhu Vibrio nejsou patogenní, pro osoby s oslabenou imunitou mohou představovat problém. To platí obecně pro všechny lidi, kterým se mění mikrobiomy kůže. Ta je totiž hlavní lidskou obranou proti infekcím.

Zatímco tělu trvá návrat k dosavadní struktuře kůže minimálně šest hodin, mořské bakterie se na ní přilípnou v řádu 10 minut.

Některé bakterie, jako právě bakterie druhu Vibrio, se zdají být mnohem příchylnější k lidské kůži než jiné. Bakterie druhu Vibrio na lidské kůži byla desetkrát větší než ta v oceánu, což ukazuje že lidi jí poskytují lepší živiny.

Související

Více souvisejících

Plavání Oceán Moře viry a bakterie

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník

Vážná nehoda v pondělí na několik hodin uzavřela dálnici D3 u Tábora. Na místě zasahovaly všechny složky IZS včetně záchranářského vrtulníku, který letecky transportoval jednoho zraněného do nemocnice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy