Je tomu bezmála 250 let, co děti obdržely ve škole první vysvědčení. Kolikrát do roka tehdy žáci vysvědčení dostávali? A jakým způsobem byli hodnoceni? Školní vysvědčení do dnešních dnů prošlo celou řadou proměn.
O školním vysvědčení se zmiňuje již Všeobecný školní řád vydaný císařovnou Marií Terezií dne 6. prosince 1774. Tento soubor předpisů výrazně reformoval školství, především zavedl povinnou školní docházku a mimo jiné právě i povinnost vydávat žákům vysvědčení. To se od toho dnešního značně odlišovalo. Děti úřední dokument nedostávaly každé pololetí, tedy dvakrát za školní rok, jako je tomu dnes, ale až na konci absolvování celé povinné školní docházky – ve věku dvanácti let a poté, co školu navštěvovaly šest let.
Během 19. století a na počátku století následujícího se udělovaly ve školách celkem tři druhy vysvědčení, a to vysvědčení propouštěcí, vysvědčení na odchodnou a vysvědčení frekventační. Vyplněný formulář s názvem „Vysvědčení na propuštěnou ze školy“ nebo také „Propouštěcí vysvědčení“ se žákům dával ve chvíli, kdy dovršili věk dvanácti let a zároveň prokázali znalost předepsané látky z náboženství, čtení, psaní a počítání. K propouštěcímu vysvědčení děti mnohdy dostávaly i zvláštní brožurky výchovného charakteru, tzv. „rady na cestu do života“, které obsahovaly morální pravidla.
Vysvědčení na odchodnou ze školy bylo určeno pro žáky, kteří sice měli věk patřičný k opuštění školy, ovšem chyběly jim doposud potřebné vědomosti. Na rozdíl od vysvědčení propouštěcího tak tento dokument neobsahoval žádné známky. Frekventační vysvědčení obdrželi ti žáci, kteří pokračovali ve školní docházce na škole střední. Obsahovalo slovní hodnocení a klasifikaci v předmětech náboženství, vyučovacím jazyce a počítání.
Změna ve vydávání vysvědčení nastala úpravou legislativy v roce 1870. Od té doby na obecných školách děti dostávaly klasifikační zprávu za každé čtvrtletí. Jako hodnocení se již tehdy používaly číselné známky. Každou zprávu museli rodiče žáka podepsat, čímž dokázali, že se s jejím obsahem seznámili. V roce 1903 se na měšťanských školách zavedlo již vydávání vysvědčení namísto zpráv na konci druhého a čtvrtého čtvrtletí. Žáci tak začali vysvědčení dostávat tak často jako dnes, tedy dvakrát za školní rok.
A jakým způsobem byli žáci na vysvědčení hodnoceni? Až do roku 1884 se užívala čtyřstupňová klasifikační tabulka, poté se přešlo na známkování pětistupňové. Školní a vyučovací školní řad z roku 1905 zavedl dodnes užívané pětistupňové hodnocení, tedy (1) výborný, (2) chvalitebný, (3) dobrý, (4) dostatečný a (5) nedostatečný. Známkovala se i pilnost, taktéž pěti stupni, a to (1) vytrvalá, (2) náležitá, (3) dostatečná, (4) nestálá a (5) nepatrná. Na vysvědčení se objevovala také kolonka „vnější úprava písemných prací“, pro kterou se uplatňovalo známkování: (1) velmi úhledná, (2) úhledná, (3) méně úhledná, (4) neúhledná a (5) nedbalá.
Také mravy se tehdy hodnotily pěti stupni – (1) chvalitebné, (2) uspokojivé, (3) zákonné, (4) méně zákonné a (5) nezákonné. Třístupňová klasifikace chování jak ji známe dnes, vstoupila v platnost až v roce 1937. Pět prospěchových známek a tři stupně z chování se užívaly do roku 1943, kdy tehdejší nacistické ministerstvo školství zavedlo šestistupňovou klasifikaci. Po skončení druhé světové války se znovuzavedlo hodnocení pětistupňové a udrželo se dodnes.
Související
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 minutami
Policejní manévry v Čelákovicích. Hledá se muž se střelnou zbraní
před 1 hodinou
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
Španělský soud nařídil manželce současného premiéra Begoñe Gómezové, aby se dostavila k soudnímu přelíčení kvůli obviněním z korupce. Soudce Juan Carlos Peinado jí zároveň odebral cestovní pas, zakázal opustit zemi a uložil povinnost hlásit se dvakrát měsíčně na soudě. Gómezová čelí obviněním ze zpronevěry, obchodování s vlivem, korupce v obchodním styku a nezákonného přisvojení finančních prostředků. Podle vyšetřovatelů měla využít své manželství k posílení kariéry na madridské univerzitě.
Zdroj: Libor Novák