Dušičky ve vzpomínkách Boženy Němcové

První listopadové dny jsou svátky zesnulých. Dnes o Dušičkách zapalujeme na hrobech svíčky a pokládáme na ně věnce, jedná se však spíše jen o formální záležitosti. V minulosti se s těmito svátky pojily lidové zvyky a pověry související s úctou k zemřelým předkům. Některé z nich zaznamenala Božena Němcová, od jejíhož úmrtí letos uplynulo 160 let.

Svátky zemřelých zahrnují svátek Všech svatých (1. listopad) a Dušičky (2. listopad), po staletí však už spíše splývají ve svátek jeden. Nejtajemnější byla pro naše předky noc z prvního na druhý listopadový den. Dle lidové víry se v tento čas mohli živí potkat s mrtvými. Proto se v některých krajích udržoval zvyk nechávat přes noc na stole nějaké občerstvení pro mrtvé předky, kteří by se vraceli domů. Někde zase nesměla zůstat na okně nějaká nádoba, jinak by do ní duše mohla spadnout, a tak by nenalezla pokoj. Z podobného důvodu se schovávaly nože a jiné ostré předměty, o ně by se mohla duše poranit. Dále se věřilo, že zemřelé dokáže do domova přilákat teplo krbu a pece, proto se zatápělo. O této noci byl prý také ideální čas na očištění poskvrněných duší zemřelých, a to modlitbou nebo třeba vykonáním dobrého skutku v jejich jménu.

Na svátky zesnulých se také na zemřelé blízké vzpomínalo při mších v kostelích, kde se za ně zapalovaly svíčky. Ty hořely i v domácnostech – to aby přilákaly duše mrtvých na chvíli zpět mezi živé. Oheň měl také jakousi očistnou funkci, a tak plamínek svíčky symbolizoval očištění duší. Za každého zemřelého se zpravidla zapalovala jedna svíce. Tento rituál zaznamenala ve své Babičce Božena Němcová takto:

O Všech svatých ráno šly děti babičce jak obyčejně naproti a povídaly si po cestě: „Dnes nám přinese babička z kostela svíčičky.“ A přinesla babička svíčičky. „Když nemůžem jít na hřbitov obětovat za dušičky, rozsvítíme je doma,“ pravila. Tak slavila každý rok slavnost za zemřelé s dětmi jen v domácnosti. Na Dušičky u večer přilepila rozžaté svíčičky po stole, při každé jmenujíc dušičku, za kterou ji rozsvěcuje. Ku konci přilepila několik ještě beze jména řkouc: „Ty ať hoří za ty, na něž nikdo nepamatuje.“ – „Babičko, já také jednu rozsvítím za tu nešťastnou svatbu v Hertinském lese?“ – „Rozsvěť, rozsvěť, děvečko, modlitba naše bude jim snad milá.“ Rozžala se ještě jedna, babička přiklekla s dětmi ke stolu a modlily se, dokud svíčky hořely. „Světlo věčné ať jim svítí, ať odpočívají v pokoji,“ dokončovala babička modlení, děti pak musely říci „amen“.

Po dlouhou dobu zapalovali lidé svíčky na památku svých blízkých zemřelých i za spásu jejich duše takto doma. Teprve v průběhu dvacátého století se ustálil zvyk zapalování svíček na hrobech. Osvícené hřbitovy o Dušičkách jsou tedy záležitostí moderní doby.

Svátky zesnulých bývaly dříve také jakýmsi přelomovým obdobím mezi podzimem a zimou. Po Dušičkách už přicházela brzy zima, což Božena Němcová rovněž dokládala:

Za týden po Dušičkách, když babička děti budila, oznamovala jim, že přijel svatý Martin na bílém koni. Děti rychle vyskočily z postelí, běžely k oknu – a hle, všude bílo.

Připomínka smrti, věčného odpočinku, jakoby se po Dušičkách přenesla i do krajiny, kde příroda spala pod sněhem.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie Dušičky - svátek zesnulých tradice, zvyky, svátky Božena Němcová

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy