Kdo byl před 80 lety popraven na pardubickém Zámečku a proč?

Po atentátu na Reinharda Heydricha mstili nacisté jeho smrt vražděním nevinných lidí. V červnu a červenci roku 1942, tedy před 80 lety, se popravy vykonávaly také na pardubickém Zámečku. Tehdy zde zemřelo bezmála 200 lidí. Kdo a proč?

Zámeček hraběte Larische

Zámeček na okraji Pardubic vznikl roku 1885 pro hraběte Jiřího Larische-Mönnicha, proto se mu také říká Larischova vila. Majitel honosný dům obýval především v časech pořádání honů nebo Velké pardubické, slavného dostihového závodu. Už v roce 1897 vilu od Larische koupil hrabě Alfons Henckel, jeho rodina ji využívala do roku 1928, kdy dům začal znovu měnit majitele až do roku 1939. Tehdy se v Zámečku usídlila jednotka Schutzpolizei. V období heydrichiády se v jeho okolí zřídilo popraviště.

Budova je dílem významného architekta, stavitele a restaurátora Františka Schmoranze, absolventa vídeňské Akademie a autora řady okázalých novogotických staveb. Podílel se i na přestavbách několika historických objektů, například zámku Žleby nebo kostelů v Chrudimi, Poličce či Hradci Králové. Působil rovněž jako pracovník v oblasti památkové péče. Když projektoval Larischovu vilu, netušil, že o mnoho let později se z ní stane sídlo nacistické policie, kruté vězení a popravčí místo, kde najde smrt i jeho pravnučka Anna Žváčková.

Popravčí místo a oběti

Park Zámečku se od začátku června do začátku července roku 1942 stal popravištěm, kde vyhaslo bezmála dvě stě nevinných lidských životů. Jejich těla byla spálena a popel rozprášen do Labe.

U Larischovy vily byli popraveni 24. června 1942 obyvatelé Ležáků – ve stejný den, kdy došlo k vypálení jejich obce. Trest smrti je všechny stihl za ukrývání vysílačky Libuše parašutistů ze skupiny Silver A.

Gestapo se tehdy zaměřilo na pátrání po dalších odbojářích a spolupracovnících výsadkové skupiny Silver A, které rovněž čekal trest smrti. Jedním z nich byl lékař Josef Bartoň, pediatr z Pardubic. Profesně se angažoval v boji proti tuberkulóze nebo se věnoval vzdělávání porodních asistentek. Za Protektorátu byl aktivní v odbojové činnosti, stal se členem Petičního výboru „Věrni zůstaneme“ nebo ÚVODu, tedy Ústředního vedení odboje domácího. Roku 1942 poskytl lékařskou péči vojákům ze Silver A, tato spolupráce ho nakonec stála život – 2. července 1942 byl u Zámečku popraven. Jeho manželka Emilie skončila v koncentračním táboře v Osvětimi, kde den před Štědrým večerem roku 1942 zemřela v plynové komoře.

Obětí poprav 2. července 1942 se stal i významný pardubický hoteliér Arnošt Košťál, provozovatel několika vyhlášených ubytovacích zařízení, se kterým se přátelili osobnosti, jako byl Jan Masaryk, Edvard Beneš nebo Voskovec s Werichem. Jeho hotel Veselka často hostil přední muže pardubického gestapa, o nichž pak Košťál donášel informace skupině Silver A. Jednoho z vojáků, Josefa Valčíka, v tomto podniku dokonce ukrýval coby číšníka pod falešným jménem Miloslav Šolc. Zapojení do odboje ho nakonec připravilo o život.

Druhého červencového dne 1942 byla také zastřelena učitelka Věra Junková – žena, která lékaře Bartoně přivedla k nemocnému Jiřímu Potůčkovi ze skupiny Silver A, aby mu pomohl při zápalu plic. S Potůčkem Junková udržovala milostný poměr po ukončení vztahu s jeho kolegou, vojákem Alfrédem Bartošem. Před výkonem trestu smrti byla krutě týrána a stala se svědkem vraždy své spoluvězenkyně Taťány Hladěnové, jejíž mrtvé tělo bylo později dovlečeno k předstírané popravě spolu s ní. Ve stejný den u Zámečku zahynul i Josef Chrbolka, se kterým Junková v rámci odboje spolupracovala a který ukrýval vysílačku Libuši. Stejného provinění se dopustil učitel Josef Janáček a zaplatil za to téhož dne také životem.

Vysílačku do posledního dne opatroval Josef Klikar. Ani výslechy na gestapu ho nezlomily, nic neprozradil a v jeho domě se nenalezly žádné důkazy prokazující jeho zapojení do odboje. Proto ho policie propustila na svobodu, ovšem pouze na krátko. Mezitím však stihl Klikar vysílačku zničit a zbytky ukrýt v lese. Po výpovědi dalších zadržených si pro něj gestapo přišlo znovu a tentokrát už nemohl muž nic zapírat. Dne 9. července 1942 ho nacisté zastřelili spolu s dalšími odbojáři spolupracujícími se skupinou Silver A.

Dne 9. července 1942 se konala také poprava rodiny Burdychovy, odsouzené k trestu smrti rovněž za ukrývání příslušníka Silver A Jiřího Potůčka a vysílačky Libuše v jejich stavení v Kosteleckých Končinách. Skrýš byla prozrazena a rodina zatčena. Milada Burdychová během razie gestapa, kdy byl smrtelně zraněn její manžel, prodělala psychický kolaps, proto ji policisté oddělili od zbytku rodiny a umístili do nemocnice v Náchodě, po krátkém zotavení ji přesunuli do vězení v Hradci Králové. Rodina se znovu shledala až na popravišti u Zámečku, kde byli zastřeleni také rodiče Miladina muže, manželé Satranovi.

Na místě někdejšího popraviště se dnes nalézá památník obětem nacistického režimu.

Související

Ronald Reagan Komentář

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.

Více souvisejících

historie II. světová válka pardubice

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki žádá, aby Evropská komise omezila dovoz ukrajinského obilí

Polsko chce, aby Evropská unie použila všechny nástroje k omezení vývozu ukrajinského obilí na unijní trh. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho vláda čelí hněvu polských rolníků, kteří jsou rozhořčení dopady přílivu ukrajinského obilí na ceny.

Aktualizováno před 6 minutami

ČNB

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes i na jednání v novém složení ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada dnes také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

před 15 minutami

Credit Suisse, ilustrační fotografie.

Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním, uvedla CNBC

Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, píše na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, přitom úřady za tato provinění stíhaly už dříve.

před 36 minutami

Elon Musk

Musk vnímá vážná rizika, volá po pauze ve vývoji umělé inteligence

Stovky akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do vývoje umělé inteligence (AI) včetně miliardáře Elona Muska v novém prohlášení volají po nejméně půlročním pozastavení vývoje nových modelů s ohledem na "hluboká rizika pro společnost a lidstvo". Navrhují, aby vývojáři tuto pauzu využili ke společné práci na bezpečnostních pravidlech a také k vystupňování spolupráce se zákonodárci na silné regulaci odvětví.

před 47 minutami

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedá v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

před 51 minutami

Aktualizováno před 53 minutami

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobil Havla. Sfáral do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfáral do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Fiala a Petr Pavel

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let. 

před 1 hodinou

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny. 

před 1 hodinou

Král Charles III.

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne přiletěli na berlínské Letiště Willyho Brandta, zahájili tak třídenní návštěvu Německa. Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval.

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se snaží před dnešním rozhodujícím vyjednáváním prosadit svůj postoj. Zatímco zastánci jádra jako je Francie či Česko chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti.

před 1 hodinou

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Odboráři budou kontrolovat, jak se uskuteční předávání výpovědí v České poště

Odboráři České pošty budou kontrolovat, jak se po pracovněprávní stránce uskuteční předávání výpovědí ve firmě a zda jsou dodržovaná předem stanovená kritéria propouštění. Management zároveň s provozními zaměstnanci vytvoří platformu, která bude vyhodnocovat zavádění nových pracovních postupů na České poště. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Emmanuel Macron

Macronovu důchodovou reformu ještě bude řešit Ústavní rada, vyjádří se 14. dubna

Francouzská Ústavní rada dnes oznámila, že 14. dubna vydá rozhodnutí o osudu důchodové reformy, kterou bez souhlasu dolní komory parlamentu prosadila vláda podporovaná prezidentem Emmanuelem Macronem. Reforma navyšující minimální věk pro nárok na plný důchod zatím nevstoupila v platnost a francouzská obdoba ústavního soudu může její části nebo celý návrh smést ze stolu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Joe Biden

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Francie, Paříž, ilustrační foto

V Paříži končí stávka popelářů, proti penzijní reformě protestuje méně lidí

Pařížští popeláři se dnes vrátí do práce, aby uklidili tuny odpadků, které se za několik týdnů jejich stávky nahromadily v ulicích francouzské metropole. Informovala o tom dnes agentura AP, podle které se zdá, že protesty proti kontroverznímu důchodovému zákonu francouzského prezidenta Emmanuela Marcona se s klesajícím počtem demonstrantů chýlí ke konci.

Aktualizováno před 2 hodinami

Putinův blízký spolupracovník má konfrontaci mezi jadernými mocnostmi za nepřípustnou

Rusko je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi jadernými mocnostmi, uvedl dnes tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, pokládaný za jednoho z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina. Současně varoval před "katastrofálními následky provokativního chování Západu" na Ukrajině.

Zdroj: ČTK

Další zprávy