Mají to svobodné matky těžké? Neuvěříte, jak žily v minulosti

Stát se v minulosti svobodnou matkou znamenalo ocitnout se na okraji společnosti. Na svobodné matky a nemanželské děti se pohlíželo s nevraživostí ještě v minulém století.

Pokud v minulosti svobodná ženy otěhotněla, provinila se tím nejenom vůči církvi, ale zároveň porušila společenský řád. Proto byla i se svým dítětem odsuzovaná. Svobodné matky byly zpravidla vnímány jako hříšnice a špatný příklad.

Svobodná matka byla označována nejrůznějšími lidovými výrazy, z nichž mnohé měly značně pejorativní zabarvení. Těmto ženám se říkalo třeba dopustilka, dopušťalka, prepanka, závitka nebo zmrhalka. O svobodné matce se také hovořilo jako o ženě, která „se dopustila“, „padla do hanby“, „je pokleslá“, nebo „je trknutá“. Nechtěné těhotenství pro svobodnou dívku znamenalo hanbu a znemožnění, proto v této těžké situaci neváhala podstoupit potrat. Ten byl sice vnímán jako jeden z nejhorších hříchů, ovšem mnohdy představoval to nejschůdnější řešení.

Neprovdané matky v minulosti musely snášet nejenom morální odsouzení nebo posměšky, ale často také fyzické tresty. Ty pak měla většinou na svědomí vlastní rodina nešťastnice. Ženy se rázem ocitly na okraji společnosti – nemohly patřit mezi mladá a svobodná děvčata, zároveň však ani mezi vdané ženy. Nebylo jim ani dovoleno účastnit se společenských a veřejných událostí, nesměly se jít bavit k muzice. O nelehkém údělu svobodné matky svědčí například stará moravská píseň:

„Do kostela zvonijú,

„Do kostela zvonijú,

panenky se strojijú,

a já nebožátko

kolíbu děťátko.

 

Všechny panny tancujú,

pěkně jedna za druhú,

a já nebožátko,

kolíbu děťátko.“

Ještě v polovině 19. století bylo v české a moravské společnosti běžným jevem, že před kostelem stály svobodné matky a upozorňovaly na své provinění, a to nejčastěji větou „vítám vás do kostela, já jsem se dopustila“. V kostele pak svobodnou matku čekalo kárání od faráře. Tak se všem jasně dalo najevo, že těhotenství mimo legitimní manželský svazek je nepřípustné. Tím však ponížení svobodné matky zdaleka nekončilo. Dochovaly se zprávy také o svazování takových nešťastnic provazy, o přivazování k pranýři nebo stříhání vlasů. Výjimkou nebylo ani veřejné bičování. Fyzické trestání svobodných matek se pozvolna vytrácelo teprve s vládou Josefa II.

Narození nemanželského dítěte znamenalo narození materiálně nezajištěného dítěte. Proto za to obce vybíraly pokuty. Jistý finanční obnos musel zaplatit buď otec těhotné dívky, nebo otec dítěte, tedy ten, kdo dívku svedl. V některých případech platili pokutu oba tito muži.

Dívku mohl od společenského úpadku a zesměšnění zachránit muž, který byl ochotný si ji vzít za manželku. Tak by byla žena očištěna, nepřišla by o jistá práva a vyhnula by se trestům. Nutno ovšem podotknout, že muži se do manželství se svobodnými matkami pochopitelně zrovna moc nehrnuli.

Nemanželské děti trpěly spolu se svými matkami. Takovým dětem bylo třeba obtížné najít kmotra. Nejčastěji se této funkce ujala porodní bába. Matka svému potomkovi také sama ani nemohla vybrat jméno. Toho se ujímal farář a většinou zvolil jméno méně obvyklé. Nemanželské dítě si svůj původ tak už celý život neslo ve svém jméně.

Stejně jako pro svobodnou matku, tak pro nemanželské dítě je známá celá řada výrazů, opět negativně zabarvených – například sebranec, sebranče, dítě kurevské, parchant nebo hažart.

Související

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 
Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

Více souvisejících

historie Matky rodina, děti, těhotenství

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

před 36 minutami

Aktualizováno před 53 minutami

před 58 minutami

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 59 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle průběžných údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 1 hodinou

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 8 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy