Facebook nebo Instagram vás mohou dostat do léčebny? Vědci důrazně varují

V dnešní době jsou sociální sítě součástí každodenního života, zejména u mladých lidi. Nová studie tvrdí, že používání sociálních médií se spojuji s depresemi. Problém může být složitější, než se předpokládá.

Výzkum zveřejněný v časopise The Lancet Child & Adolescent Health zahrnoval rozhovory s 10 000 dětmi ve věku 13 až 16 let. Vědci zjistili, že sociální média mohou poškodit duševní zdraví. „Naše výsledky naznačují, že sociální média sama o sobě nezpůsobují újmu, ale že jejich časté používání může narušit činnosti, které mají pozitivní dopad na duševní zdraví, jako je spánek a cvičení. Zároveň se zvyšuje riziko vystavení mladých lidí kyberšikaně, což vede k nižší pohodě a problémům s duševním zdravím.“ uvedl spoluautor studie Russell Viner.

Bob Patton, přednášející klinické psychologie na University of Surrey, řekl, že strategie zaměřující se pouze na omezení využívání sociálních médií jako nástroje ke zlepšení pohody nebo duševního zdraví nemusí pomoci.

Výzkum byl prováděn formou rozhovorů s teenagery jednou ročně od roku 2013 do roku 2015. Zjišťovali se frekvence, jak kontrolovaly sociální média, včetně Facebooku, Instagramu, WhatsApp, Twitteru a Snapchatu. Používání sociálních sítí více než třikrát denně bylo velmi časté.

V letech 2014 a 2015 se vědci ptali na psychickou úzkost dospívajících a jejich duševní pohodu. Zjistili, že u obou pohlaví bylo velmi časté používání sociálních médií spojeno s větší psychickou úzkostí. Účinek byl zvláště jasný u dívek. Čím častěji kontrolovali sociální média, tím větší byla jejich psychická úzkost.

Téměř 60% dopadu na psychiku dívek může být způsobeno nízkou kvalitou spánku a většímu vystavení kyberšikaně, přičemž menší roli hraje snížená fyzická aktivita. U chlapců to však bylo pouze 12% .

Sociální média byla spojena s problémy duševního zdraví. Výzkum z minulého měsíce z Kanady ukázal, že častější využívání sociálních médií bylo spojeno se zvýšenými depresivními příznaky u dospívajících. Díky této studii je problém lépe popsán. Tyto problémy nemusí nutně způsobovat sociální média, je to spíše obsah, kterému jsou mladí lidé vystaveni, napsal server CNN.

Související

Instagram

Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?

Před prosincovým zavedením restrikcí pro využívání sociálních sítí mladistvými v Austrálii se vedly bouřlivé debaty o možných rizicích. Odborníci se obávali především toho, že teenageři ztratí kontakt s aktuálním děním, protože pro ně tyto platformy představují hlavní a často i návykový informační kanál. Čerstvé vědecké poznatky shromážděné několik měsíců po začátku platnosti nové legislativy ukazují, jakým způsobem vládní zásah reálně ovlivnil chování tamní mládeže.

Více souvisejících

sociální sítě Facebook Instagram Media WhatsApp dospívání psychologie deprese zdraví Kyberšikana děti

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

včera

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

včera

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

včera

včera

Letní počasí

Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord

V Česku již v sobotu padl nový absolutní teplotní rekord. V severočeských Doksanech naměřila stanice 40,6 stupně nad nulou. Podle meteorologů se nemusí jednat o konečnou hodnotu. V neděli má navíc být podle předpovědi ještě tepleji.

včera

Karel Čapek a Olga Scheinpflugová s příbuznými a přáteli na Strži v roce 1935

Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin

Pěkné známky na vysvědčení, to znamená pro dítě úspěch. Že však chabé vysvědčení nemusí značit neúspěch v dospělém životě, o tom svědčí řada osobností, které se i se špatnými známkami zapsaly do dějin. A mnohdy měly ty nejhorší známky právě z předmětů, ve kterých později vynikaly.

včera

včera

včera

včera

včera

Letní počasí

Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní

Česko vstoupilo do víkendu, jenž může být nejteplejším v historii. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) drobně územně upravuje dřívější varování před velmi či dokonce extrémně vysokými víkendovými teplotami, které mohou dosáhnout až 41 stupňů. Na některých místech se zároveň prodlužuje časová platnost varování až do pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.

včera

Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým

Do Venezuely, kterou zasáhlo ničivé zemětřesení míří český USAR tým (Heavy Urban Search And Rescue). Členové specializovaného hasičského oddílu budou pomáhat zejména s vyhledáváním a vyprošťováním osob ze zřícených a vážně poškozených budov. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy