Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda byla vždy vnímána jako životadárná tekutina, hrála významnou roli v náboženství nebo magických úkonech i v lidovém léčitelství. Průkopníkem propagujícím léčení pomocí vody byl Sebastian Kneipp. Ten mimo jiné již v 19. století doporučoval dnes tak populární otužování.

Období 19. století bylo kromě jiného také dobou značného rozmachu lázeňství. Voda se využívala k nejrůznějším léčebným procedurám. Již ze 17. století pochází zmínky o blahodárném působení vody na lidské zdraví, o otužování. Už tehdy se poukazovalo na fakt, že voda je tím nejdostupnějším léčebným prostředkem pro všechny vrstvy společnosti. Proto také voda našla uplatnění i v lidovém léčitelství. O jejich léčivých účincích byl přesvědčen také Sebastian Kneipp. Ten přišel na svět dne 17. května roku 1821, tedy před dvěma sty lety. Narodil se do chudé rodiny v německém Stephansriedu. Pracoval jako tkadlec, ale když mu bylo 21 let, rozhodl se pro studium na gymnáziu, které úspěšně zakončil maturitní zkouškou. Zanedlouho poté ho však postihla tuberkulóza, tehdy prakticky nevyléčitelná a smrtelná choroba. Nemocný na lůžku prý Kneipp neustále četl knihy a z jedné z nich se dozvěděl, že obyčejná voda může působit na člověka takřka zázračně. A tak se rozhodl podstoupit léčbu pomocí studené vody a skutečně se z obávané nemoci uzdravil. Onou knihou, která vedla ke Kneippově uzdravení i jeho léčitelskému směřování byla dílem lékaře Johanna Siegmunda Hahna s názvem O léčivé síle čerstvé vody.

Po uzdravení pokračoval Sebastian Kneipp ve studiu, nejprve filozofie, později teologie. Kněz se tehdy musel prokázat dobrým zdravotním stavem, a proto se údajně Kneipp každý den chodil otužovat do studené vody v Dunaji. V roce 1852 tak mohl být vysvěcen na kněze a od roku 1855 působil jako duchovní v lázeňském městě Wörishofen. Zde pomáhal také jako léčitel nemocným až do své smrti v roce 1897.

V lázeňském městě měl pochopitelně ideální možnost k léčení vodou. Mezi místními obyvateli se rychle rozšířily zvěsti, že Kneipp pomáhá zbavovat různých neduhů. Zpočátku působil ve skromných prostorách klášterní prádelny, později díky finančním darům spokojených pacientů nechal postavit dvě lázeňské budovy, do nichž přesunul svou léčitelskou praxi. Nenavštěvovali ho zde pouze nemocní, ale také lékařské kapacity dané doby, které se doslechly o jeho léčebných metodách pomocí vody a hledali u něj inspiraci. Ačkoliv Kneipp za své léčení mnohdy dostal nějaké finanční ohodnocení, nepomáhal lidem pro peníze, ale z čisté křesťanské lásky k bližnímu. O tom svědčí již zmíněný fakt, že za peněžní dary nechal vybudovat lázně. Sám byl také přesvědčen, že když voda vyléčila jeho samotného z nebezpečné tuberkulózy, pomůže také jiným nemocným. A v tom se mnohdy skutečně nemýlil.

Aby léčebné metody zpřístupnil co největšímu množství lidí, vydal knihu s prostým názvem Léčení vodou. Ta je také psána jednoduchým a srozumitelným jazykem, což byl Kneippův záměr – měly jí tak porozumět i prostí lidé. Své způsoby léčení šířil také formou přednášek – roku 1893 se jedna konala také v Praze. O rok později si ho dokonce k léčení vodou pozval sám papež.

Ve své knize Sebastian Kneipp popsal několik způsobů léčby, při kterých lze použít vodu. Jednalo se o obklady, koupele, napařování, omývání, polévání, zábaly a pití vody. Jednotlivé procedury se volily podle zdravotního problému pacienta – něco pomáhalo na potíže pohybového aparátu, něco jiného třeba na bolesti hlavy. Kneipp zároveň upozorňoval, že intenzita léčebných praktik má být vždy individuálně přizpůsobena nemocnému. Zatímco jednomu pacientovi bylo nutné naordinovat ponory do studené vody, jinému by to spíše uškodilo a postačilo pouhé polévání ledovou vodou. V otužování ovšem podle něj spočíval základ zdraví v každém případě a doporučoval k povzbuzení imunity střídání teplé a studené vody při procedurách.

Známá je především metoda, pro kterou se ujalo pojmenování „kneippování“ (nebo také počeštěle „knajpování“). To označuje chůzi naboso ve vlhké trávě, na mokrých kamenech nebo ve sněhu. V trávě nebo po kamenech doporučoval Kneipp chodit zhruba 20 minut, a to poměrně rychlou chůzí. Poté bylo nutné ještě vlhké nohy obléknout do suchých ponožek a nazout si teplé a suché boty. Ve sněhu (který by měl být čerstvě napadlý) se má chodit nejdéle po dobu dvou minut, člověk by se měl vyvarovat sněhu namrzlého, který zdraví nesvědčí. Nejvíce pomáhá chůze ve sněhu na počátku zimy nebo s příchodem jara. Jako prevenci onemocnění ledvin a močových cest léčitel radil chůzi ve studené vodě, přičemž hladina nesměla ale sahat nad lýtka. Kolena bylo možné studenou vodou pouze polévat. Polévání nohou střídavě studenou a teplou vodou napomáhá funkci žil.

Udržovat tělo ve zdraví měl i pitný režim, který ale musel být přiměřený. Nadměrný přísun vody dle jeho názoru spíše škodil. Tvrdil, že člověk má pít jenom v případě žízně, a to ještě střídmě. Přesně tak to totiž vypozoroval u zvířat v přírodě. Některé jeho rady by u člověka vedly spíše k dehydrataci než ke zdraví. V oblasti výživy však zastával zásady zdravého stravování. Doporučoval jednoduché a snadno stravitelné pokrmy, zejména celozrnné pečivo, zeleninu a tvaroh. Upozorňoval na důležitost postních dní pro zdraví člověka.

Související

Antonín Novotný, třetí komunistický prezident Komentář

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil

Před sedmdesáti lety, 20. března 1953, členové nejužšího vedení KSČ rozhodli, že výkonem do té doby neexistující funkce stranického prvního tajemníka bude po smrti Klementa Gottwalda pověřen do té doby nepříliš výrazný Antonín Novotný. Patrně netušili, že se rychle a nadlouho stane dominantní postavou mocenské hierarchie státně-socialistického Československa. Jaká byla životní dráha muže, který pevně držel pomyslné otěže diktatury KSČ téměř patnáct let a v tomto směru jej předčil pouze hlavní představitel normalizačního bezčasí Gustáv Husák?    

Více souvisejících

historie Voda Sebastian Kneipp otužilci

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusové válčící na Ukrajině nedostali slíbené výplaty. Je to "hromadný problém", píše server Vjorstka

V 53 z 85 ruských regionů zpozdili či vůbec nevyplatili slíbené výplaty vojákům válčícím na Ukrajině, tvrdí server Vjorstka. Vojáci s profesionálním kontraktem s armádou, vojáci zmobilizovaní do armády ze zálohy, dobrovolníci a jejich příbuzní si stěžují, že místo slibovaných 195.000 rublů (asi 55.270 Kč) měsíčně dostali na bankovní účty řádově menší sumy. Server neupřesnil, kolika vojáků se problém týká, ale tvrdí, že jde už o "hromadný problém".

Aktualizováno před 1 hodinou

včera

včera

Petr Pavel

Česko má kapacitu vyrábět munici, mohli by to dělat Ukrajinci, řekl Pavel

 Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá. V rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Süddeutsche Zeitung to prohlásil český prezident Petr Pavel. Listu, který rozhovor zveřejnil již dnes večer na svém webu, rovněž řekl, že Česko má kapacity pro výrobu munice, ale nedostatek pracovních sil, řešením by tak mohli být Ukrajinci. Hovořil i o tom, že západní Evropa konečně našla ve středoevropských a východoevropských státech partnery, kteří se nebojí říct svůj názor a kteří jsou schopni podílet se na společných projektech.

včera

Americký dolar

Fed zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 procenta až pět procent. Banka však ve svém prohlášení naznačila, že je blízko pozastavení dalšího zvyšování nákladů na úvěry v souvislosti s nedávnými otřesy na finančních trzích po pádu dvou amerických bank.

včera

Mexiko, ilustrační foto

Mexiko nepouští do země desítky českých turistů. Zadrží je i na několik dní

Mexické úřady v uplynulých měsících nevpustily do země desítky českých turistů. Dnes to na dotaz ČTK sdělila česká konzulka v Mexiku Zdeňka Šubrová. Podle ní se problém týká také návštěvníků z jiných evropských a latinskoamerických zemí. Úřady turisty po příletu do země na několik hodin či dní zadrží. Mexická policie tvrdí, že jen vymáhá platné zákony. České velvyslanectví proti postupu mexických úřadů protestovalo. O problémech českých cestovatelů v Mexiku informoval i server Česká justice.

včera

ústr

Rada ÚSTR se vložila do sporu Kudrny s částí zaměstnanců

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), která je nejvyšším orgánem ústavu, se zastala ředitele Ladislava Kudrny ve sporu s částí zaměstnanců. Podle rady ředitel svými kroky naplňuje koncepci, s kterou byl do funkce zvolen. Usnesení rady poskytl ČTK mluvčí ústavu Martin Vacek. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů, které od loňského podzimu cílí na Ukrajinu, řekl dnes serveru RBK-Ukrajina zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky GUR Vadym Skibickyj. Rusko sice podle něj i nadále útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, nové cíle ale budou vojenské.

včera

Kyjev

Válku vyhrajeme, Rusko porazíme, je přesvědčeno 97 procent Ukrajinců

Naprostá většina Ukrajinců, 97 procent, věří ve vítězství nad Ruskem a téměř tři čtvrtiny věří i v to, že se Ukrajině podaří získat zpět i všechna území v hranicích z roku 1991. Vyplývá to z průzkumu, který provedla ukrajinská sociologická skupina Rejting na zakázku amerického Mezinárodního republikánského institutu (IRI). O výsledcích průzkumu informovala mimo jiné ruská redakce BBC, která připomněla, že loni v dubnu takto uvažovalo jen 53 procent dotázaných.

včera

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka chce uzákonit dřívější důchod pro náročné profese

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce ve druhém letošním pololetí předložit zákon s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese. Pravidla by pak měla v praxi začít platit nejpozději v roce 2025. Jurečka to řekl dnes večer v Praze odborářům svazu KOVO. Podle ministra je v koalici na dřívějších penzích shoda a "doladit" se musí výčet pracovníků i podmínky pro zaměstnavatele. Jednat o tom chce šéf resortu práce a sociálních věcí příští měsíc.

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael a Polsko se po letitých sporech zase usmířily

Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem podepsal dohodu o obnovení cest izraelských studentů do bývalých nacistických koncentračních táborů na území Polska. Izraelský tisk minulý týden dohodu avizoval jako krok na cestě k úplnému obnovení izraelsko-polských vztahů, které v posledních letech kalily spory kvůli polským zákonům ohledně holokaustu a s tím souvisejícím omezením restitucí. Oba státy kvůli tomu načas odvolaly své velvyslance - v polském případě až dosud.

včera

Ilustrační foto

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce

Evropská komise (EK) dnes navrhla pravidla, která by výrobcům ukládala povinnost nabízet opravu výrobků, například praček a televizí, i po záruce, po dobu pěti až deseti let od prodeje. Pravidla by se dále vztahovala na ledničky, vysavače a další zboží, které je podle unijního práva považováno za "opravitelné". EU jedná o pravidlech, která by tento požadavek rozšířila na chytré telefony a tablety. EK o tom informovala v tiskové zprávě.

včera

Marija Lvovová-Bělovová

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí tvrdí, že neví, z čeho ji ICC obviňuje

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová dnes uvedla, že neví, z čeho přesně ji Mezinárodní trestní soud (ICC) obviňuje. Soud podle ní není konkrétní, napsal server Meduza. ICC na zmocněnkyni a rovněž na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý týden zatykač v souvislosti s únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. ICC dnes odsoudil výhrůžky ze strany Ruska.

včera

Ilustrační foto

Problémy neskončily, zkrachují další banky, varuje šéf investičního fondu

Problémy bankovního sektoru vyvolané pádem Silicon Valley Bank (SVB) ještě neskončily a do dvou let zkrachuje značný počet bank. Na konferenci agentury Bloomberg to řekl generální ředitel investičního fondu Man Group Luke Ellis. Ohroženy podle něj mohou být hlavně menší a regionální banky v USA a menší banky v Británii.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem jako šíření poplašné zprávy

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem v Krušných horách jako šíření poplašné zprávy. Severu iDNES.cz to dnes potvrdila mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská. Událost se údajně stala druhý březnový víkend nedaleko Hory sv. Šebestiána na Chomutovsku. V příspěvku na sociálních sítích stálo, že muž před vlkem chránil svého psa, divoké zvíře ho poté pokousalo.

včera

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda prodloužila o rok pravidla nouzového ubytování válečných uprchlíků

Vláda prodloužila o rok platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků. Upravuje to nařízení, které kabinet dnes schválil. ČTK to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Předpis má platit do konce března příštího roku. Do té doby má zatím trvat dočasná ochrana příchozích v Česku i dalších zemích EU.

Aktualizováno včera

Jak konsolidovat státní rozpočet? Stanjura chce představit plán do konce dubna

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce představit balíček opatření pro konsolidaci státního rozpočtu do konce dubna. První čtení příslušného zákona ve Sněmovně by se mělo uskutečnit ještě před prázdninami. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy