Zámek v Panenských Břežanech chátrá. Sídlil v něm i Reinhard Heydrich

Dnes zchátralý Dolní zámek v Panenských Břežanech patří k mladším zámeckým dílům z období empíru. Oč je jeho historie kratší, o to je bohatší. Asi mezi jeho nejznámější kapitoly patří období během 2. světové války, kdy se stal sídlem zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Obec Panenské Břežany leží v okrese Praha-východ asi 14 km severně od centra hlavního města Prahy. Její historie sahá až do 13. století, kdy je v roce 1233 zmiňována jako ves ženského benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě (odtud název „panenské“). V obci postupně vznikly dva zámky, nazývané jako Dolní a Horní. 

Starší Horní zámek vznikl už v 1. polovině 18. století a v místech původní středověké tvrze. Jednalo se o obdélníkovou jednopatrovou stavbou se sedlovou střechou s balkónem v průčelí v barokním slohu.  Poblíž zámku byla vystavěna kaple sv. Anny podle plánů slavného architekta Jana Blažeje Santiniho. Kromě přístavby sakristie v roce 1738 se kaple dodnes zachovala v původní podobě.

V roce 1820 zámek koupil August Ledebour-Wicheln. Majitelé se však na zámku často střídali. V roce 1909 koupil zámek od Matyáše Riese ze Stallburgu továrník Emil Gerstel. Ten zde žil až do počátku druhé světové války, kdy v roce 1938 emigroval a opuštěný zámek byl později zabrán nacisty.

Obdobný, avšak barvitější osud měl nedaleký Dolní zámek. Ten byl vystavěn až kolem roku 1840. Jednalo se o rozsáhlou jednopatrovou budovu se sloupovým balkonem na východní straně, zvýrazněnou věží s hodinami a obklopenou parkem. O výstavbě zámku není nic bližšího známo, avšak je evidentní, že jeho nákladná výstavba vedla k finančním problémům. Kvůli nim nakonec v roce 1901 převzala nemovitost od majitele Matyáše Riese ze Stallburgu Hospodářská a úvěrní banka pro Čechy a od roku 1909 ji začala nabízet k prodeji za účelem uspokojení věřitelů.

Zámek následně odkoupil pražský židovský cukrovarník Ferdinand Bloch-Bauer, který interiéry vybavil loveckými trofejemi, starožitnostmi, uměleckými předměty, gobelíny aj. Po začátku druhé světové války a zřízení Protektorátu Čechy a Morava byl Ferdinand Bloch-Bauer nucen odejít do emigrace a v zámku se usídlil říšský protektor Konstantin von Neurath, kterého v roce 1941 vystřídal Reinhard Heydrich.

Reinhard Heydrich patřil mezi významné a mocné německé pohlaváře. Původně sloužil u německého námořnictva. Během své služby se seznámil se svou budoucí ženou, šlechtičnou Linou von Osten, která byla horoucí nacistkou. Reinharda přivedla k NSDAP a podporovala ho v jeho kariéře.

Například v roce 1939 vytvářil Hlavní úřad říšské bezpečnosti (RSHA), v letech 1939–1941 byl rezervním stíhacím pilotem Luftwaffe. Nakonec se 28. září 1941 stal oficiálně zastupujícím říšským protektorem pro Protektorát Čechy a Morava. Stal se též ředitelem protektorátní policie. Jako své sídlo si zvolil Dolní zámek v Panenských Břežanech, odkud odjížděl do Prahy úřadovat. Jeho počínaní bylo velice kruté a vedlo k popravě mnoha Čechů, příslušníků odboje i nevinných lidí. Český národ považoval za bezvýznamný a plánoval jeho vyhlazení.

Na zámku se svou ženou vychovával tři děti. Nejstaršího Klause, Heidera a Silkeho. S Linou měl ještě čtvrté dítě. Marte se však narodila jako pohrobek několik týdnů po smrti svého otce. Na toho byl 27. května spáchán slavný atentát Janem Kubišem a Josefem Gabčíkem. O pár dní později, 4. června, Reinhard Heydrich, přezdívaný někdy pro svou krutost a nelítostnost jako kat Čechů, v nemocnici na následky zranění zemřel.

Jeho žena i se čtyřmi dětmi žila dále na Dolním zámku v Panenských Břežanech. O to se zasloužil i ministr pro Protektorát Čechy a Morava Karl H. Frank, který se usadil na Horním zámku. Lina ještě během války, v roce 1943, přišla o nejstaršího syna, který zemřel na následky dopravní nehody.

Na zámku žila až do dubna roku 1945, kdy zámek v Panenských Břežanech opustila a odjela do Německa. V roce 1976, ve věku 65 let, začala sepisovat své paměti. Na otázku, zda by se vrátila zpět do Čech na zámek v Panenských Břežanech odpověděla „Pěšky bych tam šla! A každého bych tam vlastnoručně objala!“

Lina nakonec zemřela v roce 1985 v Avendorfu. Horní i Dolní zámek byly po roce 1945 zestátněny a využívány jako sídlo Výzkumného ústavu kovů či domov důchodců.

Související

Více souvisejících

historie hrady a zámky II. světová válka Reinhard Heydrich zajímavosti

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy