KOMENTÁŘ: Slavík měl zůstat mrtvý. Konečně ale našel svou identitu

Česko má za sebou další předávání slavíků. Po čtyřleté pauze se pod taktovkou matematika Karla Janečka vrátila soutěž, která má kořeny daleko v minulosti. Anketa popularity, jak se jí přezdívá, přitom v dnešní době nemá moc co nabídnout, a tak není divu, že se změnila na obyčejnou propagaci.

Pamatujete na všechny ty zábavné a kulturní televizní estrády, které nás doprovázely v dobách dávno minulých? Pořady jako Novoty, Čundrcountryshow nebo Zlatý slavík se na obrazovkách objevovaly s železnou pravidelností, většinu z nich ale nakonec odvál čas. Výjimkou je právě předávání cen hudební popularity, které se snaží udržet zuby nehty. A to poněkud paradoxně.

Původního slavíka totiž založil v roce 1962 časopis Mladý svět, jehož vydavatelem byl v té době ÚV Československého svazu mládeže řízený Komunistickou stranou Československa. Co na tom, že anketa měla údajně od nástupu komunistů k moci jisté problémy s fair play, po pádu režimu se jí zkrátka změnilo jméno a pokračovala směle dál. 

Když už se v roce 2017 zdálo, že je anketě konec, objevil se Karel Janeček, který slavíka resuscitoval. Přinesl svá roky proklamovaná hlasovací pravidla a vytvořil slavnostní večer, který měl do kulturní noblesy stejně daleko, jako jeho výsledky do relevance.

Podíváme-li se totiž na výsledky, jednoduše zjistíme, že se hlasování zúčastnilo pouze něco málo přes 200 tisíc lidí. O tom, kdo je v Česku nejpopulárnější, tak rozhodly pouhá 2 procenta Čechů. Zbytek o možnosti hlasování buď nevěděl, nebo ho jednoduše nezajímala.

Rovněž si nedělejme iluze, že by měl slavík něco společného s hudbou. Ačkoliv jde o předávání cen výhradně pro zpěváky, zpěvačky či kapely, řada výherců nevydala nové album i několik let. Někteří ještě nikdy. 

Pokud bychom tedy chtěli měřit skutečnou míru popularity, ať už po hudební či fanouškovské stránce, existují na to lepší nástroje. Například porovnat počty sledujících na sociálních sítích (kde 200 000 lidí není vpravdě nijak neobvyklé číslo a řada celebrit dosahuje násobně vyšších počtů followerů).

Velmi dobré statistiky (navíc na týdenní bázi!) poskytují také různé online hudební služby typu YouTube Music či Spotify, kde se mimochodem někteří výherci slavíka neobjevili, jak je rok dlouhý. Nebo lze vyhodnotit úspěšnost umělců podle počtu prodaných alb. Možností je nespočet.

K čemu tedy slavík v dnešní době vlastně slouží? Odpověď jsme dostali několikrát, a vlastně nám byla naservírovaná na webu i v televizi. K propagaci hlasovacího systému D21. Takzvaná Janečkova metoda má být přelomovým hlasovacím systémem, který na základě udělování kladných a záporných hlasů podle svého tvůrce přináší přesnější výsledky, než pouhopouhé klasické volební hlasování.

Jestli je to skutečně pravda nebo ne nechme stranou, veskrze jde o matematickou záležitost, která může skončit v propadlišti dějin, nebo změnit svět. To druhé se ale zatím nestalo, a známý český miliardář bezpochyby doufá, že se toho jednou dočká. Svou metodu se proto rozhodl aplikovat právě na hlasování o slavících.

To nemusí být navzdory nesmyslnosti celé ankety a priori špatně, podobně jako veřejností odsuzované výstupy některých účinkujících v průběhu pátečního večera. Co bylo ale opravdovou třešničkou na dortu byla finální politizace slavíka, k níž došlo právě ústy Janečka. 

Matematik využil svůj proslov k napadání aktuálních opatření a očkování proti covidu. Prakticky přes noc se tak stal hvězdou dezinformátorů, kteří ho na sociálních sítích vynášejí do nebes. Lidé, kvůli kterým se i po téměř dvou letech s covidem plní nemocnice k prasknutí, tak mají pocit, že našli zastání u známé a bohaté osobnosti.

Pokud se Janeček nechce zařadit mezi odpůrce očkování a opatření typu Csáková nebo Volný, měl by svá slova formulovat lépe, či vůbec. Hlavně si k tomu ale příště vybrat jiné místo a jiný čas. A ideálně se vyvarovat i spotů, v nichž se profiluje například jako ochránce národa od zákazu zpívání, které jen tak mimochodem dle studií skutečně podporuje šíření covidu. 

Finální otázku (která od včerejška koluje internetem), jestli šlo o slavíky nebo zahájení prezidentské kampaně, si odpoví každý sám. Faktem ale zůstává, že slavík má s pohřbíváním sebe sama bohaté zkušenosti. V minulosti zemřel už dvakrát.

Související

Více souvisejících

Český slavík Karel Janeček

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Ohňostroje

Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost

Němečtí představitelé vyzvali k razantnímu zásahu proti nelegálně dováženým a domácím „ohňostrojovým bombám“ po smrti pěti lidí na Silvestra, kteří zahynuli při výbuchu pyrotechniky. Tyto pyrotechnické výrobky, určené pro osobní použití, jsou často přiváženy z Polska a České republiky a kombinovány s domácími předměty, což vede k mnohem silnějším výbuchům.

před 1 hodinou

Dušan Holý

V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog

Ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel profesor Masarykovy univerzity, zpěvák, etnolog a muzikolog Dušan Holý. Tento mezinárodně uznávaný znalec lidové hudby, narozený v obci Hrubá Vrbka, byl jednou z nejvýraznějších postav evropské etnomuzikologie. Informaci o jeho úmrtí zveřejnila obec Hrubá Vrbka na svých facebookových stránkách.

před 3 hodinami

Bhópál zahalil jedovatý mrak. Tisíce lidí začaly v noci umírat v ohromných bolestech.

Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá

Po čtyřiceti letech od jedné z největších průmyslových tragédií světa, výbuchu chemické továrny Union Carbide v indickém městě Bhópál, začaly kroky k odstranění toxického odpadu. Ty však vyvolaly kritiku ze strany místních aktivistů, kteří označují kroky indické vlády za pouhou PR akci a „zelený nátěr“ problému, jenž stále devastuje místní komunitu a životní prostředí.

před 3 hodinami

Narozená miminka

Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel

Ke konci roku 2024 byla definitivně ukončena činnost dětských domovů pro děti do tří let věku (DD3), známých jako kojenecké ústavy. Tato zařízení, která dlouhá léta poskytovala péči nejmenším dětem, byla nahrazena modernějšími a individuálně přizpůsobenými formami péče, které lépe odpovídají potřebám dětí. Česká republika tím završila proces, který ji zařadil mezi evropské země upřednostňující neústavní péči.

před 4 hodinami

Policie USA

Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí

V newyorské čtvrti Queens došlo k dramatické střelbě, při níž bylo zraněno deset lidí, kteří čekali před nočním klubem Amazura na začátek soukromé akce. Podle policie čtyři ozbrojení muži zaútočili na skupinu mladých lidí ve věku 16 až 20 let kolem 23:15 místního času.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu

Děsivý útok v New Orleans na Nový rok, při kterém zahynulo 15 lidí a dalších 35 bylo zraněno, otřásl Spojenými státy a přitáhl pozornost celého světa. Tento čin, popisovaný úřady jako teroristický útok, vyvolal ostré reakce jak od současného prezidenta Joea Bidena, tak od nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

před 6 hodinami

Helena Zeťová

Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu

Vyšetřování tragické smrti populární zpěvačky Heleny Zeťové, která zemřela 20. prosince po pádu z okna rodinného domu v Prostřední Bečvě na Valašsku, stále pokračuje. Přestože kriminalisté zatím oficiálně neuzavřeli případ, zdroje blízké vyšetřování naznačují, že s největší pravděpodobností šlo o nešťastnou náhodu.

před 7 hodinami

Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Moldavsko

Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi

Na Nový rok přestal ruský plyn proudit přes Ukrajinu, což Kyjev označil za „historický“ krok. Ukončení tranzitu znamená zastavení toku financí z plynu, které Rusko využívalo k financování své invaze na Ukrajinu. V sousedním Moldavsku tento krok ale vyvolává obavy z energetické krize, zejména v separatistickém regionu Podněstří, které je ekonomicky závislé na ruském plynu. Uvedl to server BBC.

před 9 hodinami

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před hotelem Trump v Las Vegas došlo k výbuchu Tesla Cybertrucku plného palivových nádob a ohňostrojů. Incident, který otřásl městem, vyšetřují místní úřady jako potenciální teroristický čin. Exploze, která zabila řidiče a zranila sedm lidí, měla jen menší následky pro zraněné, ale způsobila značné škody na hotelu i veřejné infrastruktuře.

před 10 hodinami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí

Situace na východě Ukrajiny se dramaticky mění, jak uvedl ruský prezident Vladimir Putin na své prosincové tiskové konferenci. Podle jeho slov probíhá pohyb na celé frontové linii každý den. V regionu Donbas ruská válečná mašinérie pomalu, ale jistě postupuje otevřenými poli, přičemž obsazuje a ničí vesnice i města. Pro místní obyvatele to znamená buď útěk před hrozbou bojů, nebo zoufalou evakuaci ve chvíli, kdy už granáty dopadají v jejich blízkosti.

před 11 hodinami

včera

Luděk Mikloško

Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá

Bývalý fotbalový reprezentační brankář Luděk Mikloško, který na klubové úrovni mimo jiné oblékal i dres anglického West Hamu a v současnosti pracuje pro Baník Ostrava jako sportovní ředitel, oznámil klubovému webu Kladivářů má rakovinou. Zároveň však prozradil, že nehodlá podstupovat klasickou chemoterapii, přičemž to odůvodnil tím, že chce žít normální život. 

včera

Nikola Ogrodníková

Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě

Bronzová medailistka z Letních olympijských her v Paříži 2024 oštěpařka Nikola Ogrodníková oznámila přerušení kariéry. Důvodem je radostná zpráva, že se svým partnerem hokejistou Petrem Vránou čekají svého prvního potomka. Pár už vychovává syna Lea z Vránova předešlého manželství. 

včera

Nou Camp, domácí hřiště klubu FC Barcelona. Byl dokončen v roce 1957 a nynější kapacita 98 600 diváků ho činí největším fotbalovým stadionem Evropy.

Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma

Katalánský fotbalový velkoklub FC Barcelona má se začátkem nového roku i nový problém. Do silvestrovské půlnoci totiž nestihla zaregistrovat svého ofenzivního záložníka Daniho Olma tak, aby mohla s tímto španělským mistrem Evropy z loňského roku počítat i pro druhou polovinu právě probíhající sezóny 2024/25. Hrozí tak, že o fotbalistu přijde a to navíc bez náhrady. 

včera

včera

Elon Musk

Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno

Nejbohatší muž světa Elon Musk znovu vyvolal vlnu spekulací, když na své sociální platformě X změnil své uživatelské jméno na „Kekius Maximus“. Tento krok, který překvapil veřejnost, nebyl doprovázen žádným vysvětlením, stejně jako jeho nová profilová fotografie zobrazující postavu Pepe the Frog – internetový meme, který byl v minulosti spojen s krajně pravicovými skupinami.

včera

Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy

Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy