REPORTÁŽ: Dojatí vítězové se objímali, bouřili a dlouho do noci si připíjeli. Stále nemohu triumfu uvěřit, říká Černochová

Z přilehlé hospůdky Plzeňka vycházejí zvědaví hosté, které při popíjení pěnivého moku vyrušil hluk přes ulici. V ruce drží pivo a před sebou vidí les mikrofonů od televizních i rozhlasových štábů. Chaos dotvářejí i fotoreportéři, kteří neustále pobíhají sem a tam, aby nepropásli příjezd vítězných lídrů koalice Spolu. „Nevadí vám, že blokujete silnici a já nemohu s klienty projet,“ táže se podrážděně taxikář před volebním štábem ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v pražské Truhlářské ulici. Nikdo mu nevěnuje pozornost, neboť hned za ním z vozu před hotelem Grand Majestic Prague vystupuje lídr koalice Spolu a šéf ODS Petr Fiala. Je jasné, že své uskupení dovede k triumfu, a tak se od příznivců i kolegů hromově ozývá: Premiér, premiér.“ Bouřlivá atmosféra připomínala nespoutaný karneval.

Odbíjí čtrnáctá hodina, volební místnosti se zavírají a pražský hotel Grand Majestic Prague, kde svůj štáb rozbila koalice Spolu, je v očekávání. Napětí je ve vzduchu znát. Tiskové středisko je už dávno přeplněné, žurnalisté svádějí boje o poslední volné zástrčky, aby měli zdroj pro svůj počítač. Novináři záhy vyzvídají, kdy mohou očekávat příjezd lídrů, tedy Petra Fialy, Markéty Pekarové Adamové a Mariana Jurečky. „Měli by dorazit kolem sedmnácté hodiny,“ informuje Šárka Martínková z mediálně analytického oddělení ODS. V té chvíli netuší, že trio dorazí až kolem 18:30 hodiny. Redakce EuroZprávy.cz ve své reportáži pozorně mapovala dění ve volebním štábu koalice Spolu, která si užívala vítěznou a hlavně dlouhou noc.

Kníže měl už odpoledne jasno: všechno dobře dopadne

Jako první se ve volebním štábu objevuje lídr kandidátky Spolu Martin Baxa. Pohled na televizi, z níž září sedmiprocentní náskok hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jej sice netěší, ale v žádném případě nezmatkuje. „Jsem v klidu, během své politické kariéry jsem zažil už tolik štábů, a tak vím, že první predikce pozdější skutečnosti vůbec neodpovídají,“ prohlásil místopředseda ODS a čas mu dal za pravdu.

 Za necelou hodinu má před ústy mikrofony a diktafony čestný šéf TOP 09 a jeden ze zakladatelů strany Karel Schwarzenberg. Je v dobré náladě, a tak žertuje. „Nejlepší by bylo, kdyby koalice Spolu dosáhla jednapadesáti procent a nebylo by co řešit.“ Pak zvážněl a řekl, že mu bude stačit, aby kolegové porazili Babiše. „Dobře to dopadne,“ hlesl kníže a odešel. Nedaleko stojící bývalá 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija dává najevo, jak je napnutá, i když sama nekandiduje. „Jsem strašně nervózní. Ještě není sečtená Praha, snad nám pomůže,“ přeje si. Záhy se začne vyjasňovat.

Najednou do hotelu začíná proudit množství politiků. Mezi nimi je i Pavel Žáček z ODS, zakladatel Ústavu pro studium totalitních režim. „Po dvaatřiceti letech se komunisté nedostanou do Sněmovny a Babiš to nedá. Vše vypadá skvěle,“ pohltí emoce jindy seriozně vážného muže. Vítězná nálada se začíná po volebním štábu rozlévat jako dravá řeka, která není k zastavení. Kolegové koalice Spolu a její příznivci se soustředí ve velkém sálu, z něhož vysílá své vstupy Česká televize. Na velkých obrazovkách sledují, jak ODS, TOP 09 a KDU-ČSL stahují náskok hnutí ANO. Jakmile se smaže i minimální ztráta, vypukne obrovský ryk, jekot a skandování. Kolem půl sedmé večer se volební štáb otřásá v základech. Koalice Spolu jde před hnutí ANO a následný řev by snad předčil euforii fanoušků pražské Slavie, když pravidelně slaví její mistrovský titul. Lidé se začínají objímat, a to i neznámí. „Změna je tady,“ křičí a přitom jim po tvářích stékají slzy dojetí. Jakoby nevěřili, že se chvíle, o níž osm let snili, jednou reálně dočkají.

Atmosféra začíná připomínat karneval. Osazenstvo dostane zprávu, že do Truhlářské ulice právě přijíždí Petr Fiala, Markéta Adamová Pekarová a Marian Jurečka. Vystupují z vozu a všichni slyší: „Petr do Strakovky, Markéta do Strakovky, Marian do Strakovky.“ Nadšenci je okamžitě posílají do vlády. Lídři se opozdili  o hodinu a půl, neboť nechtěli přijet dříve, než bude vše jasné. Středem pozornosti je ale šéf ODS. Spolustraníci i fanoušci na něj volají: „Premiér, premiér.“ Jindy vážný profesor politologie roztává. Směje se na všechny strany a ruku má od gratulací umačkanou. „Petře, gratuluji vám,“ stihne pronést lidovecký Hayato Okamura, bratr Tomia, šéfa SPD. Fiala se zastaví jen krátce, protože každý si s ním chce po americku plácnout.

Atmosféra připomínala Listopad 1989. Už je to tady.

Po boku má budoucí ministerský předseda manželku Janu, která se usmívá a je na ní vidět, jak je na svého muže hrdá a pyšná. Když trojice vpluje do hlavní sálu, není na krok slyšet vlastního slova. „Spolu, spolu,“ otřásá se místnost. Fiala vystoupí na pódium a pamětníci mají pocit, že se čas vrátil do Listopadu 1989 na česká, moravská a slezská náměstí, kde probíhala Sametová revoluce. Davem totiž jako tehdy znělo: „Už je to tady, už je to tady.“ A z opačného koutku se line: „Babiše do koše,“ v narážce Jakeše do koše. Atmosféra opravdu připomíná nezapomenutelnou dobu před dvaatřiceti lety v historicky památném podzimu.

Fiala si jen posteskne, že je těžké při slavení odpovídat na dotazy novinářů při tiskové  konferenci. Ale pak se zase směje, vždyť je to hlavně jeho večer, což uzná i Marian Jurečka, který tvrdí, že koalice Spolu prožívá druhé Nagano. „Národní tým měl tehdy v brance Dominika Haška, který celku dodával jistotu a klid. On je dovedl k triumfu. Přesně tak se choval Petr Fiala. Byl takovým naším Dominikem Haškem, který nás mimochodem podporoval.“ Chvála na Petra Fialu míří také od Markéty Pekarové Adamové.  I ona spustí euforii, když řekne: „Konečně budeme mít slušného premiéra. Změna není blízko, změna je tady,“ a vzápětí se ozve: „Markéta, Markéta.“ Mikrofon si převezme i Marian Jurečka. Když poděkuje všem za podporu, dav spustí: „Marian, Marian.“ Emoce projevuje i předseda Senátu Miloš Vystrčil. Veselé juchá, ačkoli jindy je známý svou rezervovaností. Nejvíce ale křepčí starostka Městské části Prahy 2 Jana Černochová. Neustále pumpuje rukama, křičí a poskakuje. „Mám pocit, že se mně to všechno jen zdá. Stále našemu triumfu nevěřím,“ líčí své pocity.

Radost nevyprchává, číšnicí nestíhají dolévat číše vína, i když pozdní večer se přehoupl do noci. Červené i bílé okamžitě mizí ve vyprahlých hrdlech, která ještě před chvílí pištěla. „Největší radost mám z toho, že se komunisté po dvaatřiceti letech nedostali do Sněmovny,“ říká svým kolegyním postarší dáma. Lidé mají na tvářích zase úsměv a těší se na další dny. Teď už věří, že se jim vítězství nezdá, je realitou. Svoboda a demokracie se zase usídlí v České republice. A nablyštěné sklenice cinkají na počest triumfu dlouho do noci. Láska a pravda nepřestávají vítězit, jen to někdy prostě chvíli trvá, než se temnou nenávistí proderou na světlo.

Související

Danuše Nerudová měla být podle průzkumů Petru Pavlovi a Andreji Babišovi mnohem vyrovnanějším soupeřem. Komentář

Výsledky voleb se oproti průzkumům opět liší. Déjà vu, z něhož plyne poučení

Říká se, že po bitvě je každý generál. Nemyslím teď vítěze prvního kola Petra Pavla, u prezidentských voleb a jejich výsledků se ale chvíli pozastavme. Oproti průzkumům se totiž v jedné věci hodně liší, takže prostor pro kritiku se nabízí. Daleko lepší ale bude, když zdůrazníme, v čem jsou průzkumy přínosem. 
Volby, ilustrační foto

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle CVVM koronavirus

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) koronavirus, lidé se ale při výběru strany orientovali více na sociální jistoty, ekonomiku a důchody. Koalice Spolu ve volbách podle agentury STEM bodovala v regionech s vyšší nadějí na dožití a větším podílem živnostníků, hnutí ANO a SPD tam naopak ztratily.

Více souvisejících

volby 2021 reportáž Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Petr Pavel

Pavel začne pracovat na programu či na přípravě výjezdů do regionů

Nově zvolený prezident Petr Pavel chce svůj tým představit v příštích několika týdnech. Od pondělí začne pracovat na jeho složení, na programu či na přípravě výjezdů do regionů. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. První výjezdy plánuje už před březnovou inaugurací do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

před 40 minutami

před 43 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan naznačil možné schválení členství Finska v NATO, bez Švédska

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas se začleněním Finska do NATO zvlášť, bez ohledu na Švédsko, s nímž má Turecko stále napjatější vztahy mimo jiné kvůli údajnému poskytování švédského útočiště kurdským radikálům. Obě severské země přitom podaly přihlášku do aliance současně loni v červnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

před 48 minutami

Petr Pavel

Důchody a daně se musí změnit, řekl Pavel. Na Hradě chce audit

Podle zvoleného prezidenta Petra Pavla jsou reformy penzí a daní pro Česko nezbytné, není možné je dál odkládat a je potřeba je lidem začít vysvětlovat. Řekl to dnes večer v rozhovoru pro televizi Nova. Přibližování obou reforem zmínil jako součást svého plánu ve funkci. O důchodové reformě se v ČR debatuje léta. Zatím se ji nepodařilo prosadit a nenašla se na ní širší politická shoda. Podle expertů je potřeba změnit i nastavení daní. Vláda reformu penzí chystá.

před 50 minutami

před 55 minutami

Vladimír Kruliš (foto: Martin Mikeška)

Zeman naznačil, že Kruliš zamíří do České národní banky jako kancléř

Prezident Miloš Zeman by přál České národní bance (ČNB) schopného kancléře a schopnějšího, než je ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš, nedokáže získat. Zeman to dnes řekl v Bělehradě novinářům na dotaz, jaké bude další Krulišovo působení po odchodu z Pražského hradu. Podle informací ČTK si ho za šéfa své kanceláře vybral guvernér ČNB Aleš Michl. Kruliš své další působení komentovat nechtěl.

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel se možná v pondělí sejde se Zemanem

Vítěz volby hlavy státu Petr Pavel zatím nehovořil s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Pavel předpokládá, že se tak stane možná už v pondělí. V České televizi Pavel uvedl, že pravděpodobně jmenuje soudci státní zástupce Petra Babku a Marka Bodláka, které Zeman odmítl jmenovat

před 1 hodinou

Miloš Zeman

Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě. Staly se referendem o Babišovi, řekl

Prezident Miloš Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě, staly se ale referendem o Andreji Babišovi (ANO). Připomněl také své dřívější vyjádření, že se Babiš měl více než svému mírotvorectví věnovat ekonomické a energetické krizi. Zeman to řekl českým novinářům v Bělehradě, kam dnes přijel na státní návštěvu Srbska. Řekl, že s Babišem, který prohrál souboj o funkci prezidenta, zatím nemluvil.

před 2 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Komise v Bohnicích omylem připsala hlasy pro Pavla Babišovi

Volební komise v jednom z okrsků v pražských Bohnicích omylem připočetla hlasy v prezidentské volbě pro Petra Pavla jeho soupeři Andreji Babišovi (ANO), který se tak stal podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vítězem hlasování v tomto okrsku. Mluvčí Prahy 8 Martin Šalek Deníku N potvrdil, že se stala chyba při sčítání. 

před 3 hodinami

Petr Pavel

Česko se projevuje propagací maximálně antiruské linie, zní z Ruska

Nový český prezident Petr Pavel bude pokračovat v politice západního bloku zaměřené na konfrontaci s Ruskem a je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací. Prohlásil to v dnešním rozhovoru s tiskovou agenturou TASS expert Ústavu slavistiky Ruské akademie věd Alexandr Pivovarenko komentující Pavlovo sobotní vítězství v českých prezidentských volbách.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel odmítl Zemanovu ochranku. Od soboty ho chrání policie

Zvoleného prezidenta Petra Pavla bude útvar pro ochranu hlavy státu automaticky chránit po březnové inauguraci, uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Od soboty podle něj Pavlovu bezpečnost zajišťuje policie na základě žádosti policejního prezidenta Martina Vondráška, kterou v souladu se zákonem schválil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Bocán to uvedl v reakci na informace časopisu Reportér, podle nichž Pavel odmítl ochranku dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana.

před 4 hodinami

Na karlovarském letišti hořelo

Letiště Karlovy Vary hořelo. Plameny zasáhly odletovou halu

V Karlových Varech v noci na dnešek hořela budova hlavní odletové haly mezinárodního letiště. Požár izolace se šířil v plášti budovy. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. V noci ani dnes ráno nebyl na letišti v plánu žádný přílet ani odlet. V objektu tak v době požáru nebyli žádní cestující, informoval dnes ČTK mluvčí karlovarských krajských hasičů Martin Kasal. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Sázkové kanceláří hlásí rekord. Češi prosázeli ve volbách prezidenta přes půl miliardy

Lidé vsadili na výsledek prezidentských voleb více než půl miliardy korun. Objem sázek byl rekordní, výrazně překonal předchozí prezidentské volby v roce 2018, kdy dosáhl 285 milionů korun. Podle sázkových kanceláří byl zájem srovnatelný s velkými sportovními událostmi. U Fortuny převažovaly sázky na vítěze voleb Petra Pavla, u Chance na jeho soupeře Andreje Babiše (ANO), který sám ve čtvrtek na twitteru vyzval, aby si na něj lidé vsadili ve výhodném kurzu.

před 4 hodinami

Obchod s oděvy

Prestižní značky, které z Ruska neodešly. Koupit v Moskvě Rolls-Royce nebo luxusní oděvy není problém

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni koncem února byla Británie jednou ze zemí, která se připojila k sankcím uvaleným na Rusko. Tyto sankce měly mimo jiné zabránit přísunu nového luxusního zboží do Ruska a řada výrobců luxusního zboží zavřela v zemi své obchody. V nejznámějším obchodním centru v Moskvě se však stále dá koupit zboží dvou britských značek a nadále je možné v Rusku koupit nové vozy značky Rolls-Royce, přestože automobilka tvrdí, že v této zemi nové vozy neprodává. Upozornil na to list Daily Mail.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Zvolení Pavla prezidentem otevírá Fialově vládě „okno příležitosti“ k uskutečnění politicky nepopulárních reforem

Česko je jediná země EU, které v uplynulém roce narostlo veřejné zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. To se snad nikdy v historii nestalo. Po včerejším zvolení Petra Pavla prezidentem se Fialově vládě otevírá časové okno příležitosti k provedení politicky nepopulárních, bolestivých kroků k ozdravení veřejných financí. Následující měsíce ji v tomto ohledu plně otestují, říká ekonom Kovanda.

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Babiš neměl málo voličů, nejsou to ale hlasy pro ANO, varují politologové

Hlasy pro Andreje Babiše ve druhém kole prezidentských voleb nebudou automaticky v příštích volbách hlasy pro hnutí ANO, jehož je Babiš předsedou. Vyplývá to z vyjádření politologů. Pro hnutí ANO je ale podle nich výhodné výsledek voleb takto interpretovat a snažit se z prohry udělat částečnou výhru. Babiš získal ve druhém kole 2,4 milionu hlasů, jeho protikandidát a vítěz volby Petr Pavel měl téměř o milion hlasů více.

před 8 hodinami

Olaf Scholz

Konec války záleží na Rusku, řekl Scholz. Chce Putinovi zavolat

Olaf Scholz chce telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Německý kancléř to uvedl v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Tagesspiegel. Konec války však záleží na Rusku a na stažení jeho vojsk z Ukrajiny, dodal Scholz. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ruské tiskové agentuře RIA řekl, že Putin s kontaktem souhlasí.

před 9 hodinami

Česko si napraví reputaci? Výhra Pavla zlepší vztahy s EU, USA a NATO, tvrdí experti

Sobotní vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách patrně vylepší pozici Česka v Evropské unii či v Severoatlantické alianci. Západní spojenci v něm budou mít čitelnějšího partnera, než by je čekal v případě vítězství Andreje Babiše. Soudí to evropští analytici oslovení ČTK. Proti nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi bude mít podle nich Pavel lepší vztahy se Spojenými státy a může se už během prvních let mandátu dočkat pozvánky do Bílého domu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy