REPORTÁŽ: Dojatí vítězové se objímali, bouřili a dlouho do noci si připíjeli. Stále nemohu triumfu uvěřit, říká Černochová

Z přilehlé hospůdky Plzeňka vycházejí zvědaví hosté, které při popíjení pěnivého moku vyrušil hluk přes ulici. V ruce drží pivo a před sebou vidí les mikrofonů od televizních i rozhlasových štábů. Chaos dotvářejí i fotoreportéři, kteří neustále pobíhají sem a tam, aby nepropásli příjezd vítězných lídrů koalice Spolu. „Nevadí vám, že blokujete silnici a já nemohu s klienty projet,“ táže se podrážděně taxikář před volebním štábem ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v pražské Truhlářské ulici. Nikdo mu nevěnuje pozornost, neboť hned za ním z vozu před hotelem Grand Majestic Prague vystupuje lídr koalice Spolu a šéf ODS Petr Fiala. Je jasné, že své uskupení dovede k triumfu, a tak se od příznivců i kolegů hromově ozývá: Premiér, premiér.“ Bouřlivá atmosféra připomínala nespoutaný karneval.

Odbíjí čtrnáctá hodina, volební místnosti se zavírají a pražský hotel Grand Majestic Prague, kde svůj štáb rozbila koalice Spolu, je v očekávání. Napětí je ve vzduchu znát. Tiskové středisko je už dávno přeplněné, žurnalisté svádějí boje o poslední volné zástrčky, aby měli zdroj pro svůj počítač. Novináři záhy vyzvídají, kdy mohou očekávat příjezd lídrů, tedy Petra Fialy, Markéty Pekarové Adamové a Mariana Jurečky. „Měli by dorazit kolem sedmnácté hodiny,“ informuje Šárka Martínková z mediálně analytického oddělení ODS. V té chvíli netuší, že trio dorazí až kolem 18:30 hodiny. Redakce EuroZprávy.cz ve své reportáži pozorně mapovala dění ve volebním štábu koalice Spolu, která si užívala vítěznou a hlavně dlouhou noc.

Kníže měl už odpoledne jasno: všechno dobře dopadne

Jako první se ve volebním štábu objevuje lídr kandidátky Spolu Martin Baxa. Pohled na televizi, z níž září sedmiprocentní náskok hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jej sice netěší, ale v žádném případě nezmatkuje. „Jsem v klidu, během své politické kariéry jsem zažil už tolik štábů, a tak vím, že první predikce pozdější skutečnosti vůbec neodpovídají,“ prohlásil místopředseda ODS a čas mu dal za pravdu.

 Za necelou hodinu má před ústy mikrofony a diktafony čestný šéf TOP 09 a jeden ze zakladatelů strany Karel Schwarzenberg. Je v dobré náladě, a tak žertuje. „Nejlepší by bylo, kdyby koalice Spolu dosáhla jednapadesáti procent a nebylo by co řešit.“ Pak zvážněl a řekl, že mu bude stačit, aby kolegové porazili Babiše. „Dobře to dopadne,“ hlesl kníže a odešel. Nedaleko stojící bývalá 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija dává najevo, jak je napnutá, i když sama nekandiduje. „Jsem strašně nervózní. Ještě není sečtená Praha, snad nám pomůže,“ přeje si. Záhy se začne vyjasňovat.

Najednou do hotelu začíná proudit množství politiků. Mezi nimi je i Pavel Žáček z ODS, zakladatel Ústavu pro studium totalitních režim. „Po dvaatřiceti letech se komunisté nedostanou do Sněmovny a Babiš to nedá. Vše vypadá skvěle,“ pohltí emoce jindy seriozně vážného muže. Vítězná nálada se začíná po volebním štábu rozlévat jako dravá řeka, která není k zastavení. Kolegové koalice Spolu a její příznivci se soustředí ve velkém sálu, z něhož vysílá své vstupy Česká televize. Na velkých obrazovkách sledují, jak ODS, TOP 09 a KDU-ČSL stahují náskok hnutí ANO. Jakmile se smaže i minimální ztráta, vypukne obrovský ryk, jekot a skandování. Kolem půl sedmé večer se volební štáb otřásá v základech. Koalice Spolu jde před hnutí ANO a následný řev by snad předčil euforii fanoušků pražské Slavie, když pravidelně slaví její mistrovský titul. Lidé se začínají objímat, a to i neznámí. „Změna je tady,“ křičí a přitom jim po tvářích stékají slzy dojetí. Jakoby nevěřili, že se chvíle, o níž osm let snili, jednou reálně dočkají.

Atmosféra začíná připomínat karneval. Osazenstvo dostane zprávu, že do Truhlářské ulice právě přijíždí Petr Fiala, Markéta Adamová Pekarová a Marian Jurečka. Vystupují z vozu a všichni slyší: „Petr do Strakovky, Markéta do Strakovky, Marian do Strakovky.“ Nadšenci je okamžitě posílají do vlády. Lídři se opozdili  o hodinu a půl, neboť nechtěli přijet dříve, než bude vše jasné. Středem pozornosti je ale šéf ODS. Spolustraníci i fanoušci na něj volají: „Premiér, premiér.“ Jindy vážný profesor politologie roztává. Směje se na všechny strany a ruku má od gratulací umačkanou. „Petře, gratuluji vám,“ stihne pronést lidovecký Hayato Okamura, bratr Tomia, šéfa SPD. Fiala se zastaví jen krátce, protože každý si s ním chce po americku plácnout.

Atmosféra připomínala Listopad 1989. Už je to tady.

Po boku má budoucí ministerský předseda manželku Janu, která se usmívá a je na ní vidět, jak je na svého muže hrdá a pyšná. Když trojice vpluje do hlavní sálu, není na krok slyšet vlastního slova. „Spolu, spolu,“ otřásá se místnost. Fiala vystoupí na pódium a pamětníci mají pocit, že se čas vrátil do Listopadu 1989 na česká, moravská a slezská náměstí, kde probíhala Sametová revoluce. Davem totiž jako tehdy znělo: „Už je to tady, už je to tady.“ A z opačného koutku se line: „Babiše do koše,“ v narážce Jakeše do koše. Atmosféra opravdu připomíná nezapomenutelnou dobu před dvaatřiceti lety v historicky památném podzimu.

Fiala si jen posteskne, že je těžké při slavení odpovídat na dotazy novinářů při tiskové  konferenci. Ale pak se zase směje, vždyť je to hlavně jeho večer, což uzná i Marian Jurečka, který tvrdí, že koalice Spolu prožívá druhé Nagano. „Národní tým měl tehdy v brance Dominika Haška, který celku dodával jistotu a klid. On je dovedl k triumfu. Přesně tak se choval Petr Fiala. Byl takovým naším Dominikem Haškem, který nás mimochodem podporoval.“ Chvála na Petra Fialu míří také od Markéty Pekarové Adamové.  I ona spustí euforii, když řekne: „Konečně budeme mít slušného premiéra. Změna není blízko, změna je tady,“ a vzápětí se ozve: „Markéta, Markéta.“ Mikrofon si převezme i Marian Jurečka. Když poděkuje všem za podporu, dav spustí: „Marian, Marian.“ Emoce projevuje i předseda Senátu Miloš Vystrčil. Veselé juchá, ačkoli jindy je známý svou rezervovaností. Nejvíce ale křepčí starostka Městské části Prahy 2 Jana Černochová. Neustále pumpuje rukama, křičí a poskakuje. „Mám pocit, že se mně to všechno jen zdá. Stále našemu triumfu nevěřím,“ líčí své pocity.

Radost nevyprchává, číšnicí nestíhají dolévat číše vína, i když pozdní večer se přehoupl do noci. Červené i bílé okamžitě mizí ve vyprahlých hrdlech, která ještě před chvílí pištěla. „Největší radost mám z toho, že se komunisté po dvaatřiceti letech nedostali do Sněmovny,“ říká svým kolegyním postarší dáma. Lidé mají na tvářích zase úsměv a těší se na další dny. Teď už věří, že se jim vítězství nezdá, je realitou. Svoboda a demokracie se zase usídlí v České republice. A nablyštěné sklenice cinkají na počest triumfu dlouho do noci. Láska a pravda nepřestávají vítězit, jen to někdy prostě chvíli trvá, než se temnou nenávistí proderou na světlo.

Související

Danuše Nerudová měla být podle průzkumů Petru Pavlovi a Andreji Babišovi mnohem vyrovnanějším soupeřem. Komentář

Výsledky voleb se oproti průzkumům opět liší. Déjà vu, z něhož plyne poučení

Říká se, že po bitvě je každý generál. Nemyslím teď vítěze prvního kola Petra Pavla, u prezidentských voleb a jejich výsledků se ale chvíli pozastavme. Oproti průzkumům se totiž v jedné věci hodně liší, takže prostor pro kritiku se nabízí. Daleko lepší ale bude, když zdůrazníme, v čem jsou průzkumy přínosem. 
Volby, ilustrační foto

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle CVVM koronavirus

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) koronavirus, lidé se ale při výběru strany orientovali více na sociální jistoty, ekonomiku a důchody. Koalice Spolu ve volbách podle agentury STEM bodovala v regionech s vyšší nadějí na dožití a větším podílem živnostníků, hnutí ANO a SPD tam naopak ztratily.

Více souvisejících

volby 2021 reportáž Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy