Ničivé počasí: Celý svět spalují obrovské vlny veder, zesílí a za týden se vrátí. Zvykejme si, tvrdí experti

Svět zasáhlo několik vln ničivých veder najednou. Podle odborníků se očekává, že vysoké teploty budou nadále působit problémy i dnes po celém světě a že mnoho rekordů bude opět prolomeno nejen v Evropě, ale i na dalších kontinentech. Tento dlouhodobý trend je považován za důsledek klimatické krize. Odborníci naléhají na světové vůdce, aby se co nejrychleji zapojili do akcí na zmírnění dopadů a přizpůsobení se této krizi. Podle meteorologů bychom si ale na extrémní teploty měli zvykat a současná vlna veder není jediná. Další dorazí už příští týden. Situaci ve světě jsme pro vás sledovali online.

21:00 - WMO zveřejnila dnešní teplotní rekordy

Světová meteorologická organizace (WMO) zveřejnila nejvyšší teploty zaznamenané dnes v Evropě. Předpovídá, že vedra zítra ještě více zesílí v okolí Středozemního moře, včetně Řecka a Turecka.

Nejvyšší teplotu dnes zaznamenala Licata na Sicílii v Itálii, a to 46,3 °C. Riesi, ve stejném regionu, skončil těsně druhý s 45,8C. V Římě dnes padl teplotní rekord. Na řadě míst bylo naměřeno více než 40,7 stupně Celsia.

20:25 - Katalánsko trhlo teplotní rekord

Dnes v Katalánsku meteorologové zaznamenali poprvé teplotu přesahující 45 stupňů Celsia. Podle národní meteorologické služby Aemet bylo nejtepleji ve městě Figueres, kde maximální teplota dosáhla hodnoty 45,3 stupně. Tento údaj zároveň představuje nejvyšší teplotu zaznamenanou dnes ve Španělsku. Regionální meteorologická služba SMC naměřila teplotu 45,1 stupňů u přehrady Darnius-Boadella. Místní tisk upozorňuje, že dosud v historii Katalánska teploty nikdy nepřekročily 44 stupňů.

19:43 - Vedra jsou stále větší a intenzivnější

Klimatické změny způsobují každý rok "delší, větší a intenzivnější" extrémní vedra, uvedly WMO a WHO. Ve společném prohlášení organizace uvedly, že jsou "velmi znepokojeny" horkem a "smrtelnými následky", které může mít pro děti, starší lidi, bezdomovce a osoby se zdravotními problémy. Vlády musí usilovat o "naléhavé snížení emisí skleníkových plynů", aby zastavily "další nárůst globálního oteplování," uvedly podle SkyNews organizace.

"Jsme svědky delších, větších a intenzivnějších extrémních teplotních jevů, které každý rok rychle narůstají po celé zeměkouli kvůli změně klimatu," uvedly WHO a WMO. "Extrémní horko si vybírá nejvyšší daň na životech a zdraví těch, kteří jsou nejméně schopni zvládnout smrtelné následky," dodaly.

19:09 - Kouř z Kanady znovu zahaluje i východ USA

Kouř z rekordně ničivých lesních požárů v Kanadě dnes znovu zhoršoval kvalitu ovzduší desítkám milionů lidí na východě Severní Ameriky včetně velké části Spojených států. Na některých místech znečištění dosahovalo úrovně považované za nebezpečnou pro zdraví všech obyvatel, informovala zpravodajská společnost BBC. V Kanadě se mezitím požáry dál šíří na stovkách míst.

Kouřová situace nebyla v amerických městech zdaleka tak vážná jako minulý měsíc, kdy hustá oblaka vyvolávala na severovýchodě USA dojem až oranžově zbarvené oblohy. V New Yorku tehdy naměřili rekordních 413 bodů na stupnici míry znečištění od nuly do 500. Dnes se maximální hodnoty pohybovaly okolo 150, od níž úřady považují ovzduší za "nezdravé pro všechny".

Výstrahy ohledně zvýšeného znečištění a snížené viditelnosti se vztahovaly na zhruba 70 milionů lidí, informovala v pondělí televize CNN. Podle mapy na webu deníku The New York Times byla dnes situace nejhorší na jihovýchodě USA ve státech Georgia, Jižní Karolína a Severní Karolína, zatímco oblasti dále na sever byly o něco méně zasažené. Některé americké státy letos zažívaly problémy s kouřem už potřetí.

18:30 - Požáry se šíří, zasáhly i Blízký východ

Požár, který vypukl v pondělí jihovýchodně od Atén a poblíž oblíbených přímořských měst, je nyní podle řeckého hasičského sboru pod kontrolou. Situace u přímořského letoviska Loutraki v oblasti Peloponés, kde včera vypukl druhý velký požár, se zlepšila, i když občas znovu vyžadují zásahy hasičských jednotek.

Většina hasičů se nyní zaměřuje na velký požár , který vypukl v pondělí pozdě v oblasti Dervenochoria severně od Atén, který se stále šíří a míří na jihozápad. Požár se podle služby snaží dostat pod kontrolu dvě stě padesát hasičů se 75 hasičskými vozy, 11 letadly a devíti vrtulníky. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se vrací do Atén dříve, než se očekávalo kvůli pokračujícím lesním požárům, které zuří v Řecku, uvedl v úterý jeho úřad.

S požáry bojuje i Sýrie. Když teploty v některých částech země přesáhly 40 stupňů Celsia, vypukl požár na zemědělské půdě v Hamá a zemědělských zónách v Homsu, obou centrálních provinciích v zemi, uvedla státní média. Vedoucí civilní obrany v Homsu řekl agentuře SANA, že její týmy bojují o zvládnutí požáru kvůli „hornatému a členitému terénu“. 

17:52 - Vedra mohou zabít desítky tisíc lidí ročně

Podle informací Pana Saarista z Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) jsou vedry nejvíce ohrožení kojenci, starší lidé a osoby s chronickými nemocemi. Experti tvrdí, že loni mohlo v důsledku vysokých teplot zemřít více než 60 000 Evropanů, přestože Evropa disponuje jedním z nejlepších systémů včasného varování na světě. Červený kříž vyzývá starší obyvatele v Itálii, aby se nechali kontrolovat, v Řecku poskytuje pitnou vodu a staví přístřešky pro lidi postižené požárem na španělském ostrově La Palma, dodal Saaristo.

17:20 - V Římě padl teplotní rekord, naměřili tam 41,8 stupně

V Římě dnes padl teplotní rekord. Na řadě míst bylo naměřeno více než 40,7 stupně, což byla dosavadní nejvyšší teplota v italské metropoli, píše deník Corriere della Sera. Podle regionální meteorologické služby nejvyšší teplota dnes dosáhla 41,8 stupně. Vysoké teploty panují také v dalších italských regionech.

16:44 - Teploty ve Španělsku lámou rekordy

Teploty na Baleárských ostrovech a v regionu Katalánsko lámaly rekordy, uvedli meteorologové. Meteored tvrdí, že obě oblasti zaznamenaly "v posledních několika minutách“ teploty až 44 °C. "Několik stanic zaznamenalo v posledních několika minutách více než 44°C, čímž překonalo několik rekordů. V číslech překonalo 45°C," uvedli meteorologové na twitteru . 

16:02 - Letošní vlna veder je odlišná od minulých let

Současná vedra na severní polokouli bychom si neměli plést s obyčejným létem. V některých lokalitách jsou v létě vysoké teploty běžné, ale současná situace je mnohem rozšířenější a vážnější. Teplo napříč jižní Evropou, Severní Amerikou, severní Afrikou a částmi Asie vytváří nejrůznější místní i národní rekordy – nejen co se týče maximálních pozorovaných teplot, ale také toho, jak dlouho vedra trvala, uvádí BBC.

15:22 - Proč vedra nezasáhla celou Evropu?

Maďarské úřady vydaly výstrahu před vedry, které mají trvat do středečního večera. "Byla také zavedena opatření k zajištění přístupu na bezpečné místo pro bezdomovce a kohokoli jiného, ​​kdo má potíže," uvádí se v prohlášení vlády. Teploty v částech Maďarska dosahují až 34 stupňů. Naopak Česko či Británie mají poměrně příznivé počasí. Proč tomu tak je?

Rychlý vítr vysoko v atmosféře téměř rozpůlil Evropu. Ti, kteří se nacházejí na sever od něj, mají chladnější arktický vzduch s povětrnostními systémy přicházejícími z Atlantiku a s občasným deštěm. Směrem na jih je ale vzduch teplejší, z Afriky.

15:00 - Vedro k nevydržení? Naopak, jde o nejchladnější léto vašeho života, tvrdí vědec z NASA

Vědec z NASA varoval, že letošní léto bude nejchladnější, jaké po zbytek svého života zažijeme. Vlny veder budou podle něj Evropu, USA a Asii devastovat stále více, stejně jako záplavy, monzuny a tajfuny. "Většina lidí stále neví, v jakém nebezpečí jsou," uvedl Peter Kalmus na twitteru

Za pravdu mu nepřímo dávají i přední světové organizace. Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) už dříve varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila. 

Svět v poslední době sice zažíval nejteplejší roky v historii, působil na něj ale jev La Niña, který sehrál roli dočasné brzdy rostoucích globálních teplot. Během tohoto jevu jsou na jižní části světa zimy obvykle teplejší, zatímco severní část zažívá chladnější zimy. La Niña, který podle NOAA může vést k výraznějším hurikánovým sezónám, ale nyní končí. A nastupuje obávaný El Niño.

Hlavními projevy El Niño jsou zvýšené teploty povrchového oceánu, které mohou ovlivnit atmosférické podmínky po celém světě. Tento jev má dopady na klima na globální úrovni, může ovlivnit srážky, teploty, proudění vzduchu a další meteorologické vzorce ve velkých částech naší planety.

Důsledky El Niño jsou různorodé a závisí na geografické oblasti. V některých oblastech může El Niño způsobit sucha, zatímco v jiných oblastech může vést k nadměrným srážkám a povodním. Vlivy El Niño se projevují na zemědělství, rybolovu, vodních zdrojích a dokonce i na ekosystémech.

14:25 - Každý se s horkem vypořádává po svém

Rakouské hlavní město Vídeň zakázalo grilování ve veřejných parcích a lesích a vedení města varovalo veřejnost před nebezpečím požárů. Kromě zákazu grilování mají obyvatelé Vídně až do odvolání zákaz kouření v lesích.

Francie očekává, že v úterý budou v některých částech země teploty vyšší než 40 stupňů. Očekává se, že v regionu Toulouse včetně nedalekého města Albi, které je turisticky oblíbenou památkou UNESCO, bude dnes nejtepleji ve Francii s teplotami dosahujícími až 41 stupňů Celsia.

Již loni byla tato oblast nejteplejší ve Francii. Letos se proto představitelé města vydali do jižního Španělska, aby viděli, co tamní lidé dělají, aby porazili horko, a dovezli několik nápadů. Jedním jsou zlaté a stříbrné kovové stuhy nad hlavní nákupní ulicí. Jde o experiment, zda odrážejí sluneční paprsky. Plátěné plachty běžné v Seville se tento týden instalují nad ulicemi v jiných částech města. Střechy některých obecních budov jsou natřeny bílou barvou a městské parky jsou otevřeny do 23 hodin a veřejná koupaliště do 22 hodin.

Jiný recept mají obyvatelé Bagdádu. Klimatizace běží na každém rohu, ale pro ty, kteří nemají elektřinu – často kvůli pravidelným výpadkům proudu – může být udržení chladu obtížné. Výsledkem je, že v posledních letech prudce vzrostl prodej bloků ledu. 

Jak v Bagdádu, tak v Indii mají lidé obecně tendenci vyhýbat se vycházení ven na slunce. V některých částech Indie je také běžné, že si lidé přetahují mokré kusy látky přes hlavu, aby se ochladili. 

Mnoho domů v Indii je navrženo s ohledem na teplo, s vysokými stropy a tlustými, izolačními stěnami z bláta a malty, aby interiér zůstal chladný. Lidé také často kropí vodou kolem domu, na svých dvorech a někdy si namočí záclony, aby se vzduch kolem nich ochladil. Univerzálním receptem pak je zmrzlina a studená sprcha.

14:04 - Svět se musí připravit na větší vedra

"Intenzita těchto událostí bude i nadále narůstat a svět se musí připravit na intenzivnější vlny veder," řekl John Nairn, hlavní poradce WMO pro extrémní horka. Dodal, že počet vleklých a simultánních veder na severní polokouli vzrostl od 80. let šestkrát. "Tento trend nevykazuje žádné známky klesajícího trendu," řekl a varoval, že pokračující vlny veder "budou mít docela vážné dopady na lidské zdraví a živobytí".

Extrémní horko vyskytující se v zemích po celém světě je "nebezpečné" a "rychle rostoucí zdravotní riziko," varovala WMO. "Vlny veder patří k nejsmrtelnějším přírodním nebezpečím, každoročně se stovkami tisíc úmrtí, kterým lze předejít," řekl Nairn.. 

13:33 - Na moha místech vypukly lesní požáry

Není to jen Kanada. S lesními požáry se potýká řada států. Zuří v Řecku i ve Švýcarsku. Tam se lesní požáry od pondělního odpoledne šíří v lese v jižní oblasti Wallis, uvedla v úterý v prohlášení krajská policie. S požárem, který podle valašské policie zatím není pod kontrolou, bojuje asi 150 hasičů. 

Vrtulníky, včetně Super Pumas ze švýcarské armády, shazují na oheň vodu. Ale vítr a kouř práci hasičů velmi ztěžují. Švýcarské úřady dnes ráno varovaly, že extrémní sucho – důsledek extrémně horkého suchého června a zatím i července – a silný vítr jsou "toxickým koktejlem". 

Na španělském ostrově La Palma a v pevninském Řecku došlo k dalším lesním požárům. Požáry potřebují tři věci – palivo, kyslík a teplo. V horkém a suchém dni může i něco tak jednoduchého jako jiskra zapálit oheň masivního rozsahu. 

Mnohé z nich jsou však také způsobeny lidskou neopatrností. Žhářství, táboráky, špatné spalování trosek, odhazování zapálených cigaret a hraní si se sirkami jsou často příčinami vzniku požárů. Po zapálení se požár může rozšířit v důsledku větru, na svahu nebo kvůli dobrému palivu, kterým jsou například suché stromy.

12:57 - Vedra dopadají i na Afriku

Úřady v některých severoafrických zemích vyzývají obyvatele, aby přijali opatření, která by se chránili před nástupem horka, včetně pití velkého množství tekutin a pobytu mimo slunce. Minulý týden Alžírsko a Maroko zaznamenaly některé ze svých nejvyšších teplot, které dosáhly 48 °C. 

Alžírské úřady varovaly, že stoupající teploty by měly tento týden pokračovat. V Maroku někteří odborníci na životní prostředí naléhali na úřady, aby vyhlásily klimatickou nouzi. Vedra ale spalují i Irák nebo Indii. Jiné velké části světa, včetně Japonska, Jižní Koreje a severovýchodu USA, naopak zasáhly silné deště. 

12:29 - Vedra se vrátí i příští týden

Podle předního klimatologů si Evropa o víkendu trochu uleví od horkého počasí, další vlna veder se ale zřejmě vrátí příští týden. "Naštěstí to vypadá, že to bude krátké (sučasná vlna veder) a zastaví se ve čtvrtek nebo maximálně v pátek. Ale zdá se, že se příští týden, kolem úterý, zase něco stane," řekla SkyNews Erika Coppola z Abdus Salam International Centre.

"Budeme mít vlny veder jednu po druhé, a tato je již druhá tento měsíc," dodala. Vysvětlila také, proč vedra tak silně dopadají i na státy, které jsou na teplé počasí zvyklé. "Je to právě vlhkost, která dělá tyto vlny veder výjimečnými," říká.

WMO dnes varovala, že vlna veder na severní polokouli tento týden ještě zesílí, což způsobí nárůst nočních teplot a povede ke zvýšenému riziku srdečních infarktů a úmrtí. "Teploty v Severní Americe, Asii a napříč severní Afrikou a Středozemním mořem budou tento týden nad 40°C po delší dobu, protože vlna veder zesílí," uvedla WMO.

12:11 - Vlny veder zažívá nejen Evropa. Dopadají na Asii i USA

Nebezpečně vysoké teploty budou kromě Evropy sužovat i jihozápadní a jižní centrální části Spojených států, přičemž se očekává, že teploty porostou až do poloviny týdne. Rekordní vedra se očekávají každý den, uvedl Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). 

V oblastech Arizony a Texasu byla více než 30 dní v řadě vyhlášena výstraha před nebezpečnými horky, protože od poloviny června se nad částmi západu a jihu usadila dlouhotrvající vlna veder. V Texasu překonalo El Paso ve čtvrtek svůj vlastní rekord v pásmu vysokých teplot poté, co zažilo 28 po sobě jdoucích dní nad 37 stupňů. 

Extrémní teploty, které tento týden postihují celou zeměkouli, jsou přitom podle WMO novým normálem ve světě oteplovaném změnou klimatu. Podle BBC teploty přesahují 50 °C i v některých částech Číny. Jiné části Asie bičují extrémní deště.

11:49 - WMO se připravuje na prolomení rekordů po celém světě

Svět zažívá zřejmě nejteplejší den v historii měření. Světová meteorologická organizace (WMO) se připravuje na zaznamenání rekordních teplot, které dnes mají padnout po celé planetě., uvedl server SkyNews.

Vedra zasáhnou například přímořské státy. Španělská meteorologická služba uvedla, že teploměry by mohly potenciálně ukazovat až 45 °C, zejména v jihovýchodní oblasti Pyrenejského poloostrova, kde také platí varování před extrémním vedrem. V Řecku mají podle předpovědi v příštích dnech na některých místech země dosáhnout teploty až 44 °C. Teploty na Kypru a v Turecku by také mohly vystoupat na 42 °C a v Černé Hoře na 40 °C, zatímco Srbsko a Rumunsko už v pondělí čelilo teplotám až 39 °C. 

Meteorologové očekávají, že vlna veder potrvá do čtvrtka, přesto hrozí, že letošní červenec bude nejteplejším v historii. Ostatně i červen byl celosvětově nejteplejší v historii měření, oznámila agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Loni Evropa zažila nejteplejší léto v historii, což přispělo k více než 60 000 úmrtím v 35 zemích. Letošní rok na tom může být ještě hůře.

11:40 - Svět zasáhlo několik vln veder najednou

Jižní část Evropy spalují vedra už několik dní. V minulém týdnu teploty v Itálii atakovaly 40 °C, Řecko zaznamenalo teploty přesahující 40 °C, což přinutilo úřady uzavřít athénskou Akropoli. Tisíce lidí byly o víkendu evakuovány ve španělské La Palmě, když v důsledku stoupajících teplot zachvátil severozápad ostrova lesní požár. A řádění počasí nekončí.

Extrémní počasí má na svědomí takzvaná Cháronská anticyklóna, která se do Evropy tlačí ze severní Afriky. Jde o druhou vlnu veder za týden, poté, co minulé pondělí zasáhl Evropu meteorologický jev pojmenovaný Kerberos. 

Cháron ale bude horší. Po Evropě se začal pohybovat v neděli a maxima dosáhne v úterý a ve středu. Podle Euronews by se italské ostrovy Sardinie a Sicílie mohly v nadcházejících dnech doslova vařit při 48 °C a podle Evropské vesmírné agentury (ESA) by mohly zaznamenat největší teploty, jaké kdy byly v Evropě zaznamenány.

Související

Více souvisejících

Počasí Léto Slunce

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy