Počasí je v Česku tak teplé, že na horách není žádný sníh

České hory jsou bez sněhu. Kvůli dlouhé a intenzivní teplé vlně, která začala o Vánocích a v podstatě dosud neskončila, chybí sníh i v hřebenových partiích v nadmořských výškách nad 1000 metrů. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR je sice vánoční obleva celkem standardní záležitost, ale v takové míře jako letos se jedná o výjimečný jev, řekl ČTK. Teploty se v některých dnech pohybovaly i 15 stupňů nad dlouhodobým průměrem.

Bez sněhu jsou dokonce i sjezdovky. Provozovatelům lyžařských středisek teplé počasí rozpustilo i velkou část zásob umělého sněhu. Nelyžuje se například na Pradědu, na Klínovci, na šumavském Špičáku se daří provozovat jedinou sjezdovkou dlouhou 600 metrů a plochu pro výuku dětí. V Krkonoších je otevřená jen menší část sjezdovek v Peci pod Sněžkou a ve Špindlerově Mlýně, po většinu dne je však i v horních partiích sjezdovek nad nulou.

"V lednu většinou sníh na horách opravdu bývá. Výjimkou byl například rok 1990, málo sněhu bylo také v lednu 2007, 2014 a 2016. Zima se však v Česku za posledních 60 let oteplila o 2,2 stupně Celsia, samotné měsíce prosinec a leden dokonce o 2,6 stupně," upozornil Zahradníček. Jen únor se statisticky významně neotepluje. Důsledek tohoto trendu je jednoznačný. "Chladná část roku se zkracuje a samozřejmě ubývá i množství sněhové pokrývky. Hlavně v posledním desetiletí jsme zažili velmi mírné zimy se slabou sněhovou pokrývkou. Počet dnů, kdy leží na zemí sníh, klesl za 60 let o polovinu a počet dnů, kdy byla sněhová pokrývka vyšší než deset centimetrů, dokonce klesl o dvě třetiny," uvedl Zahradníček.

Oteplování zim souvisí podle klimatologů se změnou klimatu, příčinou globálního růstu průměrných teplot je množství oxidu uhličitého vypouštěného do atmosféry. Podle klimatických modelů poroste do konce století pravděpodobnost výskytu teplých zim s nedostatečnou sněhovou pokrývkou. "Na druhou stranu to neznamená, že se nevyskytnou zimy, které bychom mohli nazvat chladnými či krutými, jen jich bude výrazně ubývat," poznamenal Zahradníček.

Pro přírodu je současný průběh zim problém, hlavně kvůli potenciálnímu nedostatku vody. "To, že nasněžilo v první polovině prosince a nyní vše roztálo, není příliš pozitivní. Průtoky v řekách se zvedají a všechny zásoby vody, co byly ve sněhu, odtékají pryč, což by se mělo dít až v březnu a dubnu, kdy se příroda probouzí. Pokud dále nenasněží, tak by mohl být problém pro doplňování vody v podzemních zdrojích a také hrozí hydrologické sucho v jarních a poté v letních měsících," uvedl Zahradníček.

Brzké oteplení, pokud trvá více dnů, může mít negativní vliv i na rostliny a stromy, protože se probudí dříve a mohou je poškodit jarní mrazy. Pravděpodobnost vpádu mrazivého vzduchu do Česka na jaře se totiž podle klimatologa nijak výrazně nemění.

Související

Lyžování, ilustrační foto

Na horách panují ideální podmínky pro lyžování, návštěvnost roste

Na horách panují před víkendem ideální podmínky pro lyžování, na sjezdovkách je dostatek přírodního i technického sněhu. Vybírat si z desítek kilometrů upravených stop mohou i běžkaři. Návštěvnost skiareálů roste, ještě větší nápor očekávají provozovatelé za týden, kdy mají školáci v pátek jednodenní pololetní prázdniny a začnou týdenní turnusy jarních prázdnin.
Ilustrační foto

Během horské túry v Rakousku se zranili dva mladí Češi

Během horské túry v rakouském pohoří Rax se v neděli zranili dva turisté z Česka. Třiadvacetiletý muž utrpěl při pádu vážná zranění a do nemocnice jej musel přepravit vrtulník. Informovala o tom dnes agentura APA. Podle ní se Češi vydali do hor bez potřebného vybavení: neměli helmy a na nohy si vzali jen lehkou turistickou obuv.

Více souvisejících

hory

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy