ROZHOVOR | Česku hrozí hurikán? Ptali jsme se meteoroložky, co nás čeká

ROZHOVOR - Českou republiku sužuje v posledních dnech chladné počasí. Podle meteoroložky společnosti Meteopress se ale ještě babího léta dočkáme, a bude to brzy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také prozradila, s jakými hurikány se potýká Amerika, proč vznikají a jestli hrozí i v Česku.

Dočkáme se letos babího léta?

Z výhledu počasí to vypadá, že letos babí léto přijde na den přesně - tedy na sv. Václava tj. 28.9. - právě druhá polovina příštího týdne by měla přinést ty nejslunečnější a vlastně i nejteplejší dny z celého září. Od čtvrtka do konce příštího týdne tak bude jasno nebo polojasno, jen po ránu s mlhami a teplotami až na 22 °C.

Dnešním dnem oficiálně začíná podzim. Jaký bude po teplotní stránce?

Ano, astronomický podzim startuje 22. září ve 22.01 hod, ale mnohým z nás to připadá, že už panuje od počátku září. Tak chladno totiž naposledy bylo v roce 2010.

Na tak dlouhou dobu "předpovídají" pouze sezonní modely. Sezónní předpovědi zpracovávané různými světovými centry se na tom, jaký bude podzim ve střední Evropě, relativně dobře shodují. Institut Iri neočekává výrazné teplotní ani srážkové odchylky v porovnání s normálem. Centrum NCEP pak v poslední predikci vypočítává období podzimních měsíců teplotně průměrné a srážkově bez větších odchylek od normálu. Tyto předpovědi ale musíme brát hodně s rezervou.

Můžeme v dohledné době očekávat první ranní mrazíky, nebo se teploty ještě udrží nad nulou i v noci.

Nejnižší ranní teploty se budou v nížinách v nejbližších 10 dnech pohybovat nejčastěji mezi 10 až 4 °C. Od vyšších poloh tj. 600 m ale přízemní mrazíky při celonočním vyjasnění a slabém větru vyloučené nejsou.

Jak bylo letošní léto bohaté na bouřky? Bylo bouřkově aktivnější, nebo jich bylo evidováno méně, než v předchozích letech?

V České republice se roční počet bouřkových dnů pohybuje od 17 v nížinách po 35 na vrcholcích hor. Přitom se udává, že se může v jedné bouřce vyskytnout až 300 tisíc blesků. Žádná bližší statistika ale k počtu blesků u nás není. Pokud bychom dnešní bouřkovou sezonu porovnávaly podle počtu bouřkových dnů, poté se výrazněji ze statistiky vymykat nebudou, nicméně bouřky byly často dost silné - doprovázené velkým množstvím bleskových výbojů, přívalovým deštěm a silným větrem.

Pojďme se podívat do zahraničí. V souvislosti s počasím jsou v posledních týdnech zmiňována především města na východním pobřeží Ameriky, která se potýkají s jedním hurikánem za druhým. Je tato četnost tak masivních hurikánů něčím výjimečná?

Z meteorologického hlediska jsou zářijové podmínky pro vznik hurikánů úplně ideální, to, že se vytvořil už pátý hurikán v krátkém čase není zase tak nic neobvyklého. Výjimečná byla spíše síla hurikánu Irma.

Jak hurikán vzniká? Čím se liší od tornáda?

Hurikán je vír o průměru několika set kilometrů, který je tvořen bouřkovou oblačností a vzniká nad oceánem v subtropické oblasti, kde se odpařuje vodní pára a dá vzniknout bouřkové oblačnosti. Tornádo si většinou pleteme s hurikány, tajfuny či cyklóny. Tornádo je sice také atmosférický vír, ale podstatně menších horizontálních rozměrů (řádově desítky až stovky metrů), výrazně kratší doby života (desítky sekund až desítky minut), ale většinou daleko výraznější intenzity, který vzniká pod vertikální mohutnou bouřkovou oblačností konvektivních bouří.

Za tornádo se považuje tento vír, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu, jinak hovoříme o trombě. Tornáda většinou působí značné lokální škody, ale pouze na relativně omezeném území. Takže po přechodu tornádo po sobě nechává naprostou spoušť, ale jen o několik metrů vedle je zem nedotčená. Výsledkem bývá u menších tornád například zničená polovina střechy, nebo budovy, zatímco druhá polovina je bez poškození. Tornáda se vyvíjí téměř neočekávaně a výstraha před nimi bývá možná nejvýše několik minut dopředu. Nejvíce tornád je každoročně zaznamenáváno ve Spojených státech amerických.

Zatímco tornádo se v České republice občas objeví, hurikán nikoliv. Je to dáno naší vzdáleností od oceánů? Proč se tedy neobjevuje například u pobřeží Francie, Španělska a dalších evropských států?

Je to dáno podmínkami jeho vzniku - subtropické oblasti, teplé moře, Corriolisova síla. Hurikány jsou součástí celkové cirkulace vzduchu na Zemi a pokud se vyskytnou v cirkulaci nad Atlantikem mají dopad na počasí i nad Evropou. Jejich vliv však není pravidelný a většinou ani nijak zvláště výrazný. Vliv na počasí u nás mají zejména ty hurikány, které se z Karibského moře vydají na sever podél pobřeží Spojených států se po svém zeslábnutí často mění na běžnou tlakovou níži nad severním Atlantikem. Po několika dnech mohou přes oceán doputovat až do Evropy. Jejich projevy se mohou projevil velmi větrným počasím po celé západní a střední Evropě.

Dají se hurikány předvídat dopředu?

Ano, před hurikánovou sezonou pravidelně vydává Národní hurikánové centrum Americké meteorologické služby NHC NWS, report, jaká by měla být hurikánová sezona. To, že se hurikán a jeho oko začíná vytvářet je dobře pozorovatelné na družicových snímcích.

Souvisí jejich četnost například s oteplováním Země?

To je otázka spíše pro klimatologa. Nicméně to asi nelze posuzovat z pohledu letošní hurikánové sezony.

Související

Více souvisejících

Počasí rozhovor Dagmar Honsová (meteoroložka)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

včera

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

včera

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

včera

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

včera

včera

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

včera

včera

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy