ROZHOVOR | Přiřítí se další vichřice? Meteoroložka nevylučuje opakování tragického víkendu

ROZHOVOR - Česko se stále vzpamatovává z následků vichřice Herwart, která o víkendu zasáhla celé naše území. Podle meteoroložky Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress zažila Česká republika takto silné větry naposledy před deseti lety. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz ale uvedla, že na delší časové období se vichřice předpovídat nedají a nelze proto vyloučit, že se podobná pohroma nebude v dohledné době opakovat.

Celé území Česka dnes zasáhla nejsilnější vichřice za posledních 10 let. Na řadě míst lámala stromy, trhala střechy a vyžádala si několik lidských životů. U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom staršího muže. Nejezdí vlaky, místy stojí doprava a bez proudu jsou stále tisíce domácností. 

Kvůli větrné smršti byl uzavřen Pražský hrad, pražská zoo, pražské Výstaviště a všechny pražské hřbitovy. Zoo a Výstaviště neotevřou ani v pondělí. Zavřené byly také některé další hřbitovy v Česku, nejezdila lanovka na Ještěd, uzavřený byl i hrad Bezděz.

Nejsilnější náraz větru zaznamenaly měřicí přístroje meteorologů na nejvyšší české hoře Sněžce, měl rychlost 180 kilometrů v hodině. Velmi silný byl ale i v nížinách. Odvál například plechovou část střechy na střeše kostela svatého Václava na Čechově náměstí v Praze 10, uvolnila se také střecha Thomayerovy nemocnice. Vichřice poškodila i střechu na výjezdním středisku záchranné služby v Sušici, na základní škole v Brně-Líšni nebo na škole v Rychnově nad Kněžnou.

Jak tyto silné větry vznikají? A umíme je předvídat? I to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradila meteoroložka Dagmar Honsová.

Kdy naposledy čelila Česká republika tak silnému větru?

Nedělní orkán Herwart přinesl extrémně silný vítr - na Luční boudě dosáhl rychlosti 182 km/h, který Česko naposledy zažilo při orkánech Emma (1 a 2. března 2008, Lysá hora a Sedlec 34 m/s (122 km/h), Milešovka 40 m/s (144 km/h), Přibyslav 37 m/s (133 km/h), Plzeň-Mikulka, České Budějovice a Košetice 35 m/s (126 km/h, na Sněžce 47 m/s (169 km/h), Fichtelberg, v Krušných horách a Velký Javor na Šumavě 43 m/s (155 km/h),

Poslední byly Kyrill (18. na 19. ledna 2007, maximální nárazy větru byly zaznamenány na Sněžce – vítr dosáhl v nárazech 206 km/h) a Johanna (v horských oblastech Jeseníků, Beskyd a Krkonoš přes 120 km/h přehnal 11. března 2008).

V porovnání největšího nárazu větru byl Herwart méně ilný než Kyrril, v porovnání s maximálními nárazy větru v nížinách - např. v Praze-Karlově Herwart dosáhl až 118 km/h, byl silnější Hervart.

Jak dlouho dopředu dokáží meteorologové předpovědět podobně silné vichřice?

Modely ukazovaly od poloviny minulého týdne, že bude neděle větrná – poté už jen svoje výsledky upřesňovaly. Takže několik dnů dopředu.

Za jakých podmínek takto silné větry vznikají?

Jsou vždy způsobené velkým tlakovým gradientem nad starým kontinentem – tj. rozdílu tlaku vzduchu, který se vítr snaží rozfoukat tj. vyrovnat. Nyní to bylo dáno hlubokou tlakovou níží Herwart nad jižní Skandinávií a tlakovou výší Vera, která se nacházela pod Velkou Británií.

Na některých místech Česka včera poté, co se vítr uklidnil, napadly kroupy. Jde o běžný jev, který s vichřicí souvisí?

Ano, jednalo se o intenzivní přeháňky, které se tvořily v chladném a vlhkém severním vzduchu, který se do Česka dostával.

Jaké počasí nás čeká v nejbližších dnech?

Hodně proměnlivé. V porovnání s nedělí už daleko klidnější. Větrno bude ještě v pondělí a poté ve čtvrtek a v pátek. Nárazy větru už ale nebudou překračovat rychlost 70 km/h v nížinách, na horách 90 km/h, jinak už bude foukat pouze mírný vítr. Přelomový týden října a listopadu bude opět převážně ve znamení velké oblačnosti a srážek, zpočátku týdne od vyšších poloh sněhových.

Může se podobná situace jako o víkendu v dohledné době opakovat?

V nejbližším týdnu nás žádné větrné smrště nečekají, na delší časové období to nelze vyloučit.

Nelze se ubránit pocitu, že silný vítr má nějakou souvislost s hurikány, které před několika týdny devastovaly americké pobřeží. Je mezi tím nějaká spojitost, nebo jde o dva na sobě zcela nezávislé jevy?

V tomto případě to byl opravdu naprosto nezávislý orkán.

Související

Více souvisejících

Počasí rozhovor Dagmar Honsová (meteoroložka) vichřice Herwart (říjen 2017) Vichřice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy