Teploty v Beskydech a v částech Moravskoslezského a Zlínského kraje dnes klesly pod mínus deset stupňů. Ranní minima byla ještě o dalších pět až šest stupňů nižší. To na druhé straně republiky se na řadě míst teploty pohybovaly nad nulou. Také tento týden bude podle meteorologů stejně divoký jako ten předcházející.
Český hydrometeorologický ústav už o víkendu vydal na pondělní noc a ráno výstrahu na zvláště silný mráz, která platí až do deváté hodiny. Týkala se částí Moravskoslezského a Zlínského kraje pod Beskydy. Podle meteorologů hrozilo nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. „Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku,“ uvedl ČHMU.
Za obrovský teplotní rozdíl mohl fakt, že do západních Čech, stejně jako do Německa, proudil relativně teplý vzduch ze Severního moře, a to po přední straně tlakové výše se středem nad francouzským Bretaňským poloostrovem, zatímco Slezsko a částečně také Morava, tak jako celá severovýchodní, východní a jihovýchodní Evropa, se ocitly v chladném kontinentálním proudění, vysvětluje Meteopress.
„O jak velké rozdíly se jednalo? Okolo 7. hodiny bylo nejtepleji v Klatovech, a to 3,4 °C, naopak nejchladnějším místem byla Hošťálková, která hlásila -15,9 °C. Takže skoro dvacetistupňový rozdíl,“ říká meteorolog Kamil Sojka.
Nejnižší hodnoty naměřené kolem 7:00:
-15,9 °C, Hošťálková (385 m n. m.) -15,5 °C, Frenštát pod Radhoštěm (436 m n. m.) -14,9 °C, Lysá hora (1 322 m n. m.) -14,5 °C, Horní Bečva (664 m n. m.) -14,3 °C, Mořkov (345 m n. m.)Nejvyšší hodnoty naměřené kolem 7:00:
3,4 °C, Klatovy (425 m n. m.) 3,2 °C, Domažlice (460 m n. m.) 2,9 °C, Karlovy Vary-město (377 m n. m.) 2,8 °C, Dobřany (348 m n. m.) 2,7 °C, Vlkonice (493 m n. m.)Ještě markantnější rozdíly zaznamenali na sousedním Slovensku. Největší mráz byl zaznamenán v Breznu (487 m n. m.) ležícím 16 km jižně od Chopoku (2 005 m n. m.), kde v 7 hodin teploměr ukazoval -18,0 °C (Chopok tou dobou nabízel -14,3 °C). Na druhém místě se ocitnul Lomnický štít (2 635 m n. m.), který ve shodném čase evidoval -17,0 °C. Pomyslný bronz patří Štrbské Plesu (1 322 m n. m.), kde bylo naměřeno -16,8 °C. Velmi podobná hodnota byla naměřena také ve Staré Lesné (807 m n. m.), a to -16,6 °C. Naproti tomu na bratislavském letišti bylo v 7:00 -3,2 °C.
I začínající týden bude neklidný
Obrovskými teplotními rozdíly tak začal další zimní týden, který bude – co se týče počasí – stejně komplikovaný jako ten minulý. V příštích dnech očekávají meteorologové vydatné sněžení a zároveň silný vítr, tudíž se budou tvořit i sněhové jazyky či závěje.
V pondělí budou v Čechách odpoledne -1 až +4 stupně Celsia, na na Moravě a ve Slezsku ale bude pouze -6 až -1 stupeň. Rozdíly budou pokračovat i úterý, kdy na západě bude příjemných 2 až 6 stupňů nad nulou, zatímco na východě -1 až +2.
Nejvyšší středeční teploty se budou pohybovat kolem -1 až +3 °C. Čerstvý západní, postupně severozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s. I proto se zřejmě od středních poloh místy budou tvořit sněhové jazyky a na horách i závěje.
Tento týden navíc bude bohatý na srážky, na horách by mohlo napadnout více než 50 centimetrů sněhu. Nejvíc bude sněžit v úterý a ve středu, kdy by mělo každý den přibýt přes dvacet centimetrů sněhu.
Související
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
Počasí , sníh , Sněžení , Zima
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák