Česko dál sužuje suché počasí. Kde je situace nejhorší?

Deště v minulém týdnu na části území Česka pomohly zemědělcům a alespoň částečně eliminovaly sucho v půdě do jednoho metru. Nejvýrazněji pršelo v severojižním pásu od Krkonoš a Jeseníků po jižní Moravu a východní část Vysočiny. Přesto je v půdě na velké většině území republiky deficit vláhy proti průměrnému stavu z let 1961 až 2010 a pro některé zemědělce už přišel déšť pozdě.

Rozložení srážek bylo minulý týden silně nerovnoměrné. Na Znojemsku napršelo dokonce přes 70 milimetrů za týden, na mnoha místech přes 25 milimetrů, ale při západní a východní hranici státu pouze do deseti milimetrů za týden.

Díky dešťům se zlepšil stav ve vrstvě do 40 centimetrů, do hlubších vrstev se voda zatím nedostává, protože ji rychle odčerpávají rostoucí rostliny. Tři nejhorší stupně sucha ze šesti jsou aktuálně na 17 procentech území. Jde o jižní Čechy, především povodí Lužnice, o část Jesenicka. Sucho zůstává v Ústeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, v hlubší vrstvě také v Polabí.

S ohledem na celkově suché jarní počasí zůstává deficit vody v půdě prakticky na celém území (zhruba 90 procent) s výjimkou Znojemska a jižního Brněnska. Tyto oblasti však patří dlouhodobě k nejsušším.

Aktuálně se rozhoduje o tom, jak velké ztráty na úrodě budou. V nížinách už obvykle na přelomu června a července či v první červencové dekádě začínají žně. Někde ještě mohou rostliny při dostatečné zásobě vody růst dohnat, někde už však rostliny živořily a zasychaly, některým zemědělcům nezbylo než porosty zaorat. Jak bude situace vypadat v nejbližších deseti dnech, je krajně nejisté.

Sucho není letos izolovaným problémem Česka, ale potýkají se s ním v úrodných oblastech i Slováci, sucho je v Maďarsku, severní polovině Německa a částečně i v Polsku a například také na dolním toku Dunaje, jak vyplývá z mapy na webu Intersucha.

Související

Více souvisejících

Počasí Sucho

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 17 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 38 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy