Podzimní počasí v Česku: Na horách bude sněžit, v noci hrozí přízemní mrazíky

Teploty se v tomto týdnu budou držet zpočátku do 15 stupňů Celsia, postupně se začnou velmi zvolna zvyšovat. Nejteplejším dnem bude zřejmě sobota s odpoledními maximy až 19 stupňů Celsia.

 V noci a k ránu se ale mohou od středy objevit četné přízemní mrazíky. Meteorologové očekávají v příštích dnech časté přeháňky, na horách budou i sněhové. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

O uplynulém víkendu se na horách objevil první sněhový poprašek, v noci na dnešek na většině území pršelo, na Šumavě i vydatně. "Na stanici Špičák jsme zaznamenali úhrn přes 50 milimetrů za 24 hodin," uvedli meteorologové na facebooku. Po vydatných srážkách se zvedly hladiny menších toků, na Otavě, Vydře a Křemelné byl dosažen první povodňový stupeň, na většině stanic už ale hladiny kulminovaly.

V úterý mají být ve většině Česka přeháňky, ojediněle i bouřky. Srážky budou ustávat až k večeru, kdy se začne vyjasňovat. Nejvyšší denní teploty vystoupají na deset až 15 stupňů, v 1000 metrech na horách kolem bude kolem šesti stupňů.

Středa má být polojasná až oblačná, místy bude zataženo s přeháňkami, zejména na Moravě a ve Slezsku. Nejnižší noční teploty klesnou na sedm až tři stupně, při zmenšené oblačnosti až na jeden stupeň nad nulou a objeví se četné přízemní mrazíky, které meteorologové očekávají i ve zbytku týdne. Teploty nepřesáhnou 15 stupňů. Ve čtvrtek se obloha vyjasní, pršet už by mělo místy jen ve východní polovině země. Nejvyšší denní teploty budou od 12 do 16 stupňů Celsia.

V pátek se mohou ráno a dopoledne objevit mlhy nebo nízká oblačnost. Během dne bude mraků přibývat a na severovýchodě výjimečně i zaprší. Nejvyšší denní teploty zamíří k 17 stupňům.

O víkendu bude proměnlivá oblačnost, v sobotu bude místy pršet, teploměr ukáže 15 až 19 stupňů. V neděli a pondělí se znovu ochladí na 12 až 17 stupňů.

Související

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

Více souvisejících

Počasí Déšť

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy