Zemědělské sucho v ČR už je místy extrémní. Podívejte se na mapy

Zemědělské sucho se v Česku po zimě bez sněhu projevuje velmi intenzivně. Od chvíle, kdy rostliny zahájily růst, se prakticky neustále prohlubuje. Extrémním suchem, tedy nejhorším, jsou zasažena čtyři procenta území. Dalšími dvěma stupni, tedy výrazným a výjimečným suchem je zasaženo dalších 43 procent území republiky a mírným suchem další čtvrtina.

Místa, která suchem netrpí, už jsou jenom malé enklávy, vyplývá z dnes vydané mapy na portálu InterSucho.

Míru sucha vědci určují jako aktuální poměr nasycenosti půdy vodou do jednoho metru v poměru k průměrné nasycenosti v letech 1961 až 2010. Intersucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu. Pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.

Podívejte, jak se na půdní vlhkosti podepsala vegetace! Naprostá většina kořenů bylin (ale i např.smrku), je do 40 cm a vodu tam v téměř bezesrážkové epizodě koncem března a v dubnu vybrala.Hlouběji je vody více. Ale jak dosáhnout na stromě na jablko, co visí tři metry nad zemí? pic.twitter.com/AQ6b7q2TYf

— www.intersucho.cz (@Intersucho) April 20, 2020

Situace se má v dalších deseti dnech zhoršovat, protože se čeká slunečné a poměrně teplé počasí. Zemědělci se tak stejně jako loni potýkají se špatným vzcházením porostů, pro setí jsou pole většinou vyschlá. Déšť, který přišel v neděli ráno, mírně vylepšil situaci víceméně v jižní polovině republiky, vědci mluví o dělení zhruba podél dálnice D1.

S dlouhotrvajícím suchem se potýká Třeboňsko a oblast na severozápad od Českých Budějovic. Extrémní sucho již nyní také postihuje Oderské vrchy a Nízký Jeseník, část Podkrkonoší a Jizerské hory. Lepší situace je pouze na jižní Moravě, v jižní části Vysočiny, většině Středočeského, Plzeňského a Ústeckého kraje.

Situaci letos zhoršila mírná zima a velmi brzký nástup vegetace, která vodu na začátku jara intenzivně čerpá pro svůj růst.

Rostliny letos bojují nejen se suchem, ale neprospěly jim ani ranní mrazy, které extrémně poničily úrodu ovoce.

Ve výhledu na dalších deset dnů je zatím minimum srážek, a to až spíše u konce období, u kterého panuje větší nejistota než na bližší dny. Loni panovaly v dubnu velmi podobné podmínky, úrodu částečně zachránil teplotně podprůměrný a srážkově nadprůměrný květen. Dnes zveřejněný měsíční výhled počasí Českého hydrometeorologického ústavu sice hovoří v první polovině května o průměrných až podprůměrných teplotách, takové však mají být i srážky.

Související

Více souvisejících

Sucho Počasí zemědělci Česká republika

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 29 minutami

před 53 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek uvedla, že Rusko je ochotné zvažovat mírové návrhy týkající se konfliktu na Ukrajině, pokud budou „realistické“ a budou zohledňovat zájmy Moskvy i situaci „na místě“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy