Šílené vedro v Evropě: Necestujte vlakem, apelují úřady. Bude právo na volno kvůli horku?

Paříž, Londýn a další evropská města čeká dnes rekordní horké počasí, v Evropě by totiž měla kulminovat druhá vlna veder. V britské metropoli tamní úřady rozdávají vodu a opalovací krémy lidem bez domova a otevřely denní centra, kde si mohou bezdomovci odpočinout a vysprchovat se. Britské dráhy vyzvaly lidi dojíždějící vlakem, aby se pokusili zvolit jiný způsob dopravy zejména do Londýna, protože kvůli horku hrozí ohýbání kolejí a zpoždění vlaků, napsal britský list The Guardian.

Ve francouzském hlavním městě se dnes očekává až 42 stupňů. Turisté se proto shromažďují zejména v blízkosti některých fontán či kanálů. V Londýně by pak mohlo být až 39 stupňů. Přes 40 stupňů nejspíš čeká i obyvatele Německa, Belgie, Nizozemska, Lucemburska či Švýcarska.

"Je tu šílené horko. V Brazílii, kde žiju, máme pláže, ale tady nic takového není, tak si aspoň užíváme tuto fontánu," citovala agentura AP jednoho z brazilských turistů, který se osvěžoval u fontány na náměstí Trocadero u Eiffelovy věže.

Vlna veder zejména ve Francii vyvolává obavy, že se bude opakovat situace z roku 2003. Tehdy si v létě vysoké teploty vyžádaly v Evropě několik desítek tisíc životů. Kromě zdravotních problémů panují obavy také z lesních požárů.

Francouzské dráhy i dopravní podnik v Paříži vyzvaly pasažéry, aby raději odložili své cesty. "Nezapomeňte pít!", vyzývají pak neustále rozhlasové stanice, televize i billboardy. Podle ministryně zdravotnictví Agnes Buzynové by dnešní teploty ve Francii mohly být ještě o dva stupně vyšší než v roce 2003.

V Německu ve středu meteorologové naměřili rekordní teplotu 40,5 stupně Celsia. Dnes mohou být teploty ještě vyšší. Ve dnech extrémních veder by lidé pracující pod širým nebem měli mít volno, navrhují němečtí Zelení. Způsob, jak čelit dopadům stále častějších vln veder hledají i německé dráhy, které testují natírání kolejí na bílo, aby se tak výrazně nezvyšovala jejich teplota a nerostlo riziko železničních nehod. 

Zelení, kteří jsou nyní spolu s vládními křesťanskými demokraty (CDU) nejoblíbenější stranou v Německu, požadují, aby ve dnech, jako jsou ty nynější, existovalo právo na volno z důvodu vedra, které by se vztahovalo na lidi pracující venku, tedy třeba na zemědělce, stavaře nebo čističe budov.

Although the hottest day of the current #heatwave is expected today, NE France and BeNeLux have set their new heat records yesterday!https://t.co/0aRjqQHSnL

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) July 25, 2019

Širší veřejnost by podle opoziční strany měla vláda a samospráva chránit například větším množstvím zeleně ve městech, které vede ke snižování teplot, nebo výstavbou fontánek s pitnou vodou třeba na zastávkách veřejné dopravy.

Následky rekordních veder pociťuje i dopravní sektor. Letiště v Hannoveru chladí startovací a přistávací dráhy vodou, železniční společnost Deutsche Bahn zase testuje nový nátěr kolejí. Podobné testy na tramvajových kolejích v bavorském Würzburgu ukázaly, že teplota na takto ošetřených kolejích je v nejteplejší dny o zhruba osm stupňů Celsia nižší než na nenatřených kolejích, kde se vyšplhala až na 60 stupňů.

Rakouská agentura APA dnes informovala, že ve spolkové zemi Štýrsko zemřel ve středu na dehydrataci dvouletý chlapec, který usnul v přehřátém automobilu, aniž by si toho rodina všimla. Místní úřady v této souvislosti důrazně varovaly, že děti a zvířata mohou v uzavřených prostorech automobilů bez klimatizace zemřít velmi rychle, a to i v případě, že okolní venkovní teplota je pouhých 26 stupňů.

Nizozemské úřady dnes varovaly, že v důsledku horka může dojít ke zhoršení smogové situace v některých částech země, zejména ve městech Amsterodam, Rotterdam a Haag. Teploty v zemi by se dnes měly vyšplhat na 40 stupňů. Belgické úřady zase informovaly, že ve středu byl v zemi překonán rekord z roku 1833 a nedaleko města Lutych na východě Belgie bylo naměřeno 40,2 stupně.

Související

Více souvisejících

Počasí Léto Paříž Londýn Německo Deutsche Bahn železnice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy