Sucha a vedra, která po roce 2014 sužují Evropu, jsou nejhorší od dob Římské říše. Podle deníku The Guardian to vyplývá ze závěrů studie vzniklé na základě zkoumání letokruhů stromů. Podíleli na ní i Češi.
Vlny veder v minulých letech měly podle vědců devastující dopady v podobě tisíců předčasných úmrtí, zničené úrody či lesních požárů. Nízké hladiny řek místy zastavily lodní dopravu i chlazení jaderných elektráren. Hlavní příčinou jsou vysoké teploty, jež byly v posledních letech zaznamenány po celé Evropě. Klimatologové předpovídají v budoucnu ještě extrémnější a častější vedra a sucha.
"Všichni jsme si vědomi sledu výjimečně horkých a suchých lét, které jsme měli v posledních několika rocích," uvedl profesor a vedoucí studie Ulf Büntgen z Cambridgeské univerzity. "Naše výsledky ukazují, že to, co jsme zažili, je mimořádné. Tato série nemá za posledních 2000 let obdoby," uvedl. Zkoumané údaje končí rokem 2018, přičemž v letech 2019 a 2020 byla léta v Evropě také velice horká.
Klimatologové uvádějí, že sucha způsobila změna tryskového proudění a oběhu vzduchu nad kontinentem a že jejich hlavním původcem byla klimatická změna. "Změna klimatu (znamená), že extrémní podmínky budou stále častější, což by mohlo být zničující pro zemědělství, ekosystémy i společnost jako takovou," dodal Büntgen.
Na studii se podílel také Miroslav Trnka, profesor na Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe Mendelovy univerzity v Brně. Podle něj je strmý nárůst výskytu sucha obzvláště znepokojující v zemědělství a lesnictví. "Bezprecedentní odumírání lesů ve střední Evropě potvrzuje naše výsledky," uvedl.
Studie, kterou v pondělí zveřejnil časopis Nature Geoscience, analyzovala 27.000 letokruhů ze 147 dubů. Dřevo z žijících stromů pomohlo určit vývoj sucha v posledním století, pro zbylé období novověku odborníci zkoumali trámy starých budov, jako například kostelů. Data k podobě klimatu ve středověku získali z kmenů dubů, které se dochovaly v říčních naplaveninách či štěrkových korytech. Pro antickou éru pak použili dřevo ze studní.
Předchozí rekonstrukce klimatu z letokruhů využívaly šířku a hustotu letokruhů k určení teploty. Studie vedená Büntgenem se zaměřila na množství izotopů uhlíku a kyslíku, aby ukázala, kolik vody měly stromy k dispozici. To ve výsledku dalo vědcům představu o míře sucha v daných obdobích. Ukázalo se, že vysoká frekvence such v posledních letech byla v Evropě bezprecedentní, dokonce i ve srovnání se dřívějšími zničujícími suchy, jako bylo to v době renesance na počátku 16. století.
Vzorky dřeva využité pro rekonstrukci klimatických podmínek ve střední Evropě pocházely z Česka a Bavorska.
Studie rovněž uvádí, že léta ve střední Evropě se stávají v posledních dvou miléniích čím dál sušší nehledě na současné globální oteplování. Jako důvod tohoto dlouhodobého trendu vědci vylučují sopečnou činnost či sluneční cykly a kloní se k závěru, že je to způsobeno drobnými odchylkami dráhy oběhu Země kolem Slunce.
Klimatická krize souvisí také s extrémně vlhkým počasím v zimě, připomíná The Guardian. Srážky v Británii 3. října loňského roku byly nejvydatnější od počátku měření v roce 1891. Podle studie zveřejněné minulý týden je v důsledku globálního oteplování třikrát pravděpodobnější, že se takovéto přívaly deště budou opakovat. V roce 2100 bude při zachování současných trendů pravděpodobnost až desetinásobná.
Související

Zimní počasí se zatím neloučí. Navzdory oteplení se vrátí mrazy

Předpověď počasí na duben: Začátkem měsíce ještě může sněžit
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 minutami

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně
před 9 minutami

Česká posádka absolvovala před dodávkou vrtulníků H-1 výcvik pod vedením námořní pěchoty
před 19 minutami

Morawiecki žádá, aby Evropská komise omezila dovoz ukrajinského obilí
Aktualizováno před 21 minutami

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech
před 30 minutami

Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním, uvedla CNBC
před 51 minutami

Musk vnímá vážná rizika, volá po pauze ve vývoji umělé inteligence
před 1 hodinou

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedá v Jeseníku. Souvisí to s dopravou
před 1 hodinou

Stagnace Německa skončila. Scholz slíbil rychlou modernizaci
Aktualizováno před 1 hodinou

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobil Havla. Sfáral do dolu
Aktualizováno před 1 hodinou

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš
Aktualizováno před 1 hodinou

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let
před 1 hodinou

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané
před 1 hodinou

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu
před 1 hodinou

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra
před 1 hodinou

Odboráři budou kontrolovat, jak se uskuteční předávání výpovědí v České poště
před 1 hodinou

Rusko přestává sdílet informace s USA o svých jaderných zbraních
před 1 hodinou

Macronovu důchodovou reformu ještě bude řešit Ústavní rada, vyjádří se 14. dubna
Aktualizováno před 2 hodinami

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy
Aktualizováno před 2 hodinami

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu
Aktualizováno před 2 hodinami
Pekarová Adamová ukončila návštěvu Tchaj-wanu, sešla se s prezidentkou i premiérem
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu, kde se sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a premiérem Čen Ťien-ženem a podepsala prohlášení o meziparlamentní spolupráci. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí šéfky Sněmovny Martin Churavý.
Zdroj: ČTK