Jaké bude letošní jaro a léto? Jev známý jako El Niño může mít velký dopad na počasí po celém světě. Před několika týdny americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) oznámil, že El Niño je opravdu zde, a podle klimatologů ze Světové meteorologické organizace (WMO) způsobí, že letošní rok bude mnohem teplejší, než ten minulý.
Mike Halpert, zástupce ředitele střediska pro předpovědi klimatu NOAA, vysvětluje, že opravdu lze říci, že El Niño (neboli „chlapeček“) letos opravdu přišel a že podle všeho ovlivní počasí na značné části naší planety. Je sice slabý, ale přesto může způsobit problémy, tvrdí předpovědi
Jde o přirozený fenomén, jehož součástí jsou proměnlivé teploty oceánské hladiny ve vodách Tichého oceánu. Tento jev je značně složitý, podle posledních výzkumů má dopad na počasí na velké části planety.
Zatím je El Niño slabý. To ale neznamená, že to tak zůstane po celou dobu. Tento přírodní klimatický jev pravděpodobně přetrvá přes jaro. Ale co se bude dít dál, je stále nejasné. Halpert totiž přiznává, že ani jeho agentura zatím netuší, jak tento "chlapeček" ovlivní počasí po zbytek roku.
Obecně se dá očekávat, že jižní oblasti Spojených států, zejména Kalifornii, zasáhnou kvůli teplejšímu vzduchu, který přirozeně udrží více vlhkosti, nadprůměrné deště. Naopak severní část USA zřejmě čeká méně srážek a teploty převyšující průměr.
Experti ale připomínají, že El Niño může ovlivnit počasí po celém světě - zasáhne i jižní Ameriku, Aljašku a velkou část Asie a Afriky. Poslední El Niño se objevilo na konci roku 2015 a mělo přímý vliv na podnebí na celé planetě. V jeho důsledku byl rok 2016 nejteplejším rokem v historii měření.
Ačkoliv meteorologové nepředpokládají, že by jev byl v letošním roce tak silný, teplejší Tichý oceán přesto vypouští do atmosféry Země obrovské množství tepla. „To přispívá k celkovému obsahu tepla na planetě, abych tak řekl," shrnuje meteorolog Jeff Weber z University Corporation for Atmospheric Research.
El Niño má také velký dopad na hurikánovou sezonu v USA - pravděpodobnost vzniku hurikánů je v tu dobu mnohem nižší. Zatím je však stále málo důkazů, že tento slabší El Niño bude trvat i po skončení jara. Hurikánové sezóny - které byly v posledních letech opravdu zničující - začínají až na začátku června.
NOAA dodává, že bude sledovat, jak se letošní El Niño bude v příštích měsících vyvíjet. Prozatím jsou teploty v Pacifiku mírně vyšší než průměr (asi o 0,5 stupně Celsia). To ale zatím není dost na to, aby meteorologové mohli předpovědět větší změny. Alespoň zatím.
I slabý napáchá škody
Vědci podle The Guardian neočekávají, že by byl El Niño tak silný jako v roce 2016. "Přesto může v mnoha regionech významně ovlivnit srážkové a teplotní vzorce, což má významné důsledky pro zemědělství a zajišťování potravin a pro řízení vodních zdrojů a veřejného zdraví. Může se také spojit s dlouhodobou změnou klimatu, která podpoří růst globálních teplot," uvedl ředitel WMO Maxx Dilley.
Díky El Niño byl rok 2016 nejteplejším rokem, který kdy byl zaznamenán. Následující rok, 2017, byl zařazen na druhé místo, zároveň to byl ale nejteplejší rok bez vlivu jevu El Niño. Rok 2018 byl čtvrtým nejteplejším zaznamenaným rokem v historii.
Podle odborníků ale nelze vyloučit, že lidstvo v roce 2019 nezažije ten nejteplejší rok v historii, který překoná i rok 2016. To, že jev El Niño bude příští rok slabší než v roce 2016 totiž neznamená, že budou i nižší teploty.
"Vyvíjející se podmínky El Niña pravděpodobně přispějí k teplejší globální průměrné teplotě v roce 2019," tvrdí Tim Stockdale z Evropského střediska pro střednědobé předpovědi počasí.
Ať už bude rok 2019 nejteplejší nebo ne, přesto El Niño výrazně ovlivní život na Zemi. Poslední El Niño způsobil například rozsáhlá sucha v Africe, což vyústilo v drastický pokles produkce potravin. Jižní Ameriku zase sužovaly povodně, které zasáhly oblasti v Brazílii, Argentině, Uruguayi a Paraguayi.
Co je El Niño?
El Niño je klimatický jev, který se objevuje v atmosféře a oceánu v oblasti tropického Pacifiku. Jeho výskyt je poměrně nepravidelný. Většinou se opakuje po 3 až 7 letech, trvání jednotlivých tzv. "epizod" je většinou 1 až 2 roky.
Základním rysem El Niña je výskyt nadnormálně teplé vody podél rovníku ve východní polovině Pacifiku. El Niño se ale projevuje i v atmosféře, a to hlavně změnami tlaku vzduchu a cirkulace vzduchu v této oblasti. V období El Nina především zeslábnou v rovníkovém Pacifiku východní pasáty.
To vede např. k posunu srážkové oblasti, ležící obvykle v prostoru Nové Guineje, směrem na východ nad oceán. El Nino ale ovlivňuje atmosféru v daleko větším rozsahu a při silných epizodách El Nino lze jeho signál detekovat prakticky na celé Zemi.
Díky tomu může mít jev přímé dopady na lidský život. Může například zvednout ceny pečiva. Extrémní sucha v jihovýchodní Asii a přívalové deště v Jižní Americe zase zničí úrody exotických potravin. Proto zdraží káva, čokoláda, čaj a další produkty.
Lze také počítat například s dražším masem. Kromě zdražení v důsledku vyšší ceny krmiv jev decimuje především rybolov. Během El Niña mají smůlu jihoameričtí rybáři. Ryby se totiž přesouvají do hlubších a chladnějších vod.
17. prosince 2024 13:04
Boj s počasím není ztracený: Sedm klimatických úspěchů roku 2024, o kterých jste netušili
Související
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek