Co přijde po globálním oteplování? Meteorologové prozradili, jak bude vypadat Země

Rok 2018 byl pro Evropu tím nejextrémnějším v historii nejen co se týče vysokých teplot, ale událostí spojených s počasím. Mnoho měst a zemí zažilo ničivá sucha, požáry, silné bouře a několik tropických dní či týdnů v řadě. Šlo o výjimku? Podle klimatologů vůbec ne, naopak. Jde o nový standard, který se bude jen zhoršovat. A lidé se musí zvyknout, protože stávající generace už lepší počasí nezažijí.

Řecko zažilo nejničivější požáry za poslední desítky let. Poté jej zasáhl hurikán. V Budapešti vysychá řeka Dunaj. V Portugalsku a Arménii stoupaly teploty ke 44 stupňům. Německo zažilo 19 tropických dní v řadě. V Estonsku napadlo rekordní množství sněhu. Itálii zasáhla vichřice o rychlosti 179 km/h. Španělsko zasáhly extrémní deště, které si vyžádaly mnoho mrtvých. Takový byl v Evropě rok 2018.

Podle expertů ty nadcházející nebudou odlišné. Klima se mění, země se otepluje a Evropa se potýká s řadou klimatických událostí, na které zkrátka není zvyklá. "Je na čase se probudit," řekla serveru Euronews.com profesorka Sonia Seneviratnová z Institutu ETH Zurich pro atmosféru a klimatické vědy.

Podle ní se nejedná o nic výjimečného. Nezvyklé pouze bylo, že takto silné klimatické změny zasáhly Evropu, která na ně není zvyklá. Na tom se ostatně shodují i další odborníci. "Myslím, že minulý rok v Evropě ukázal, že změna klimatu je něco, co probíhá teď a tady, přímo u nás," uvedla Friederike Ottová, výkonná ředitelka Institutu pro změnu životního prostředí na Oxfordské univerzitě ve Velké Británii.

Loňský rok byl čtvrtý nejteplejší v historii měření spolu s roky 2015, 2016 a 2017. Podle klimatologů ale nebyl neobvyklý a neočekávatelný. "Žijeme ve světě, kde klimatické změny existují a mají na nás dopad," dodala Ottová.

Pro experty není nárůst teplot nijak překvapivý. Jedním dechem dodávají, že by šlo o neobvyklou událost, pokud by nedocházelo ke klimatickým změnám. Podle Freji Vamborgové z Evropského střediska pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF) se ale Evropa musí připravit na to, že podobné extrémy bude zažívat během celého roku.

To, co dělá rok 2018 obzvláště výjimečným, je, kolik meteorologických událostí proběhlo v poměrně rozsáhlých oblastech. Nebyl to totiž nejteplejší rok v historii, rozhodně byl ale nejvíce extrémní.

"Předtím jsme neměli tolik extrémních událostí. Je to kombinace globálního oteplování a některých neobvyklých a dlouho přetrvávajících vzorů počasí," vysvětlila Seneviratnová.

Podle ní by k těmto extrémům pravděpodobně došlo i bez globálního oteplení, rozhodně by ale neměly tak dramatický průběh. "Výskyt těchto extrémních událostí je kombinací velmi silného oteplování a také neobvyklého počasí," dodala.

Budoucnost ale podle expertů není příliš růžová a pokud se nepovede oteplování zastavit, budou si lidé muset na podobné extrémy zkrátka zvyknout. "Pokud teplota nadále poroste, dopady budou samozřejmě také mnohem silnější," varuje Ottová.

Pozitivní zprávou je, že se lidstvu daří díky omezení emisí vliv na globální oteplování snižovat. Katherine Richardsonová, profesorka a vedoucí centra pro udržitelnost v oblasti vědy na Kodaňské univerzitě ale pr server Science Nordic uvedla, že ani to neznamená, že se teploty začnou okamžitě snižovat.

Zemi totiž trvá, než se přizpůsobí změnám koncentrace skleníkových plynů. A ačkoliv je podle expertů naše generace tou poslední, která může globální oteplování zastavit, pravděpodobně se návratu k původním teplotám už nedočká.

"Pokud bychom dnes zastavili všechny emise skleníkových plynů, teplota vzduchu se bude další desítky let nadále zvyšovat," uvedla s tím, že navzdory snahám o zastavení oteplování bude jeho dopad extrémní.

"I kdyby byly splněny cíle Pařížské dohody o klimatu, do roku 2050 se budeme celosvětově trápit vlnami tepla, které jsou nebezpečné pro lidské zdraví, změnami ve vzorcích srážek a sněžení, intenzivnějšími bouřemi a dokonce i vyhynutím různých rostlin a zvířat. Umírat budou i lidé," dodala.

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země Počasí

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy