Extrémně rychlá tornáda dál devastují USA, šest mrtvých. VIDEO

Washington - Velmi nebezpečný bouřkový systém zasáhl široký pruh amerického středozápadu. Ve státě Illinois přišlo o život šest lidí, desítky dalších byly zraněny, z nich sedm těžce. Podle národní meteorologické služby USA (NOAA) bylo ohlášeno 65 tornád, k nim se na mnoha místech přidaly bouře, lijáky a silné krupobití. Na řadě letišť byl zcela přerušen provoz, včetně obou mezinárodních letišť v Chicagu. Jinde byly lety zpožděné.

Lidské životy si série tornád vyžádala ve státě Illinois. V obci New Minden na jihu státu zabily trosky padajícího domu jeho postaršího majitele a jeho sestru, další čtyři lidé zahynuli nedaleko. Stav nouze byl v Illinois vyhlášen v šesti okresech. Desítky lidí byly zraněny, lékaři ošetřovali hlavně zlámané končetiny a otřesy mozku.

Meteorologové tvrdí, že tak masový výskyt tornád je v tomto ročním období neobvyklý, protože chybí vysoké teploty nezbytné k vyvolání prudké bouře. Pokud ale tornáda vzniknou, mohou být velmi nebezpečná, protože síla větru bývá na podzim silnější než v létě.

Meteorologický úřad v neděli obyvatelům ohrožených oblastí doporučil, aby se uchýlili do přízemí školních budov. Bouře se údajně pohybovaly nebezpečnou rychlostí téměř 100 kilometrů za hodinu východním směrem, takže lidé na ně nemuseli stačit zareagovat.

Obzvlášť těžce bylo podle zpráv amerických médií zasaženo město Washington ve státě Illinois. "Dívám se na silnici, podél níž kdysi stálo nějakých 20 až 30 domů, a teď už tam není ani jediný," citovala televize Fox News očitého svědka z města, v němž NOAA zaznamenala "velké a nesmírně nebezpečné tornádo".

Tornádo je silně rotující vír, vyskytuje se pod spodní základnou konvektivních bouří, který se během své existence aspoň jednou dotkne povrchu země. Spouští se ze základny oblaků cumulonimbus. Rychlost větru v tornádu se pohybuje od 180 do 360 km/h i více.

Jeho velikost se pohybuje mezi 100 - 600 metry v průměru. Tornáda se vyskytují po celé zemi, nejčastěji v oblasti středozápad a jih Ameriky. Jedná se o tzv. tornádový pás, který se rozkládá v povodí řeky Mississippi mezi Skalistými horami a Apalačským pohořím – Texas, Kansas, Oklahoma a Nebraska. Ve spojených státech je největší výskyt tornád na světě. Nejvíce tornád se tam vyskytuje v období od dubna do června.

Tornáda vzniknou, jakmile se studený a prudký výškový vítr překříží s teplým přízemním větrem. Jejich střetnutí vyvolá horizontální rotaci vzduchu. V případě, že k tomuto střetu větrů dojde v bouřkovém oblaku (tzv. cumulonimbus), proudění vystupující z teplého bouřkového mraku zdvihne rotující vzduchový válec a vztyčí ho do vertikální polohy. Spojení vertikálního a otáčivého pohybu vytváří velmi široký sloup zvířeného vzduchu (tzv. mezocyklonu). Z dosud nedostatečně známých příčin se někdy uvnitř objeví vír, který se stává viditelným, jestliže je vzduch dostatečně vlhký, aby mohlo dojít ke kondenzaci. Poté se spustí dolů, až dosáhne země – čímž se vytvoří tornádo v pravém slova smyslu, píše meteocentrum.cz

Související

Více souvisejících

Tornádo USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy