Žhavé počasí trýzní svět: Vedra trápí stamiliony lidí, v Evropě hrozí rekord

Stovky milionů lidí na celém světě trápí v těchto dnech vlny veder, které na řadě míst přispívají také k lesním požárům. Rekordní teploty naměřili v předchozích několika dnech například v Číně (52,2 stupně), ještě o stupeň více bylo v americkém Údolí smrti v Kalifornii, odkud pochází i světový teplotní rekord 56,7 stupně z roku 1913.

Tento týden padaly lokální teplotní rekordy v Evropě, mimo jiné v Římě (41,8 stupně) či ve Figueras ve Španělsku, kde v úterý zaznamenali 45,4 stupně Celsia, což je rekord pro region Katalánsko. Španělský teplotní rekord je z andaluské provincie Córdoba z roku 2021 a činí 47,6 stupně.

Na italské Sardinii a Sicílii atakovaly v úterý a dnes teploty dva roky starý evropský rekord 48,8 stupně, který pochází rovněž ze Sicílie. Na těchto dvou italských ostrovech bylo tento týden až 47 stupňů.

Dvě poslední vlny veder pojmenovali italští meteorologové Kerberos a Cháron, podle řeckých mytologických postav z podsvětí. V Itálii dnes vlna horka vrcholila, ač teploty přes 40 zůstanou ještě několik dní na jihu země. Na severu se už dnes objevily bouřky, které přinesly ochlazení.

Rovněž ve Španělsku už extrémní horka končí. První polovina července byla v této zemi třetí nejteplejší od začátku měření, po letech 2022 a 2015. Pro čtvrtek hlásí španělský meteorologický úřad Aemet na velké části území konec horké vlny, nicméně na jihu Pyrenejského poloostrova a na Baleárech budou ještě teploty přes 36 stupňů. Nejvyšší stupeň varování platí dál pro oblast Málagy či Alicante, kde čekají přes 42 stupňů.

Úlevu přinese ochlazení obyvatelům severu Španělska, kde ale mohou zažít naopak extrémní propad teplot, v Baskicku či Navaře až o deset stupňů ve srovnání s předchozím dnem. V Kantábrii bude stěží 25 stupňů, uvedl Aemet.

Vedra sužují také středomořské pobřeží Francie a její ostrov Korsiku, kde rovněž v úterý padaly místní rekordy. I předpověď na další dny tam hlásí teploty přes 35 stupňů a v departement Var až 40 stupňů.

Nebývale vysoké teploty, přes 40 stupňů, trápí i Řecko, kde na řadě míst bojují hasiči s lesními požáry. Západně od Atén zuří již třetí den lesní požáry, které zachvátily desítky domů a přinutily obyvatele k evakuaci. Země Evropské unie poslaly řeckým hasičům pomoc. Další požár vypukl také na turisticky oblíbeném ostrově Rhodos, kde byly kvůli němu evakuovány tři vesnice a jeden hotel. I v následujících dnech přitom v Řecku čekají teploty až 44 stupňů Celsia. Řecký teplotní rekord je 48 stupňů a naměřen byl v roce 1977 v Aténách.

S lesními požáry bojují rovněž v Kanadě, kde je stále aktivních přes 900 požárů. Letos v této zemi oheň už zničil 109.000 kilometrů čtverečních lesa.

Vysoké teploty, rovněž přes 40 stupňů, sužují také Spojené státy, kde se varování kvůli extrémním vedrům týká asi 100 milionů lidí, což je zhruba třetina obyvatel země.

Související

Více souvisejících

Počasí Léto Teplotní rekordy

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy