Favorité z Itálie udolali Rakušany až v prodloužení a postoupili do čtvrtfinále

Čekalo se před osmifinálovým zápasem s Rakouskem, že Italové svoji roli favorita potvrdí se stejným přehledem, s jakým si poradili se svou základní skupinou A. Jenže naši jižní sousedé fotbalisty z Apeninského poloostrova řádně potrápili. Navíc klidně mohli i postoupit, kdyby jim byl uznán gól Arnautoviče z druhého poločasu, ale nakonec duel došel po bezbrankové remíze až do prodloužení. V něm se Italům podařilo dostat se do dvoubrankového náskoku a i když se pak Rakušům zásluhou Kalajdžiče ještě podařilo snížit, na víc než na úpravu skóre na 2:1 pro Italy to už nestačilo.

Že to nebudou Italové v osmifinále hraném v londýnském Wembley nikterak jednoduché, to se ukázalo po úvodním oťukávání z obou stran. Jako první se do příležitosti dostávali Rakušané, ale všechno nakonec skončilo Arnautovičovým útočným faulem na hranici italské šestnáctky. V 11. minutě se dostal do šance v úvodu aktivní Spinazzola, ovšem ten střílel mimo.

Za chvíli to byl opět Spinazzola, který se tentokráte vyskytl v roli nahrávače, když přenechal balón Barellovi, jenž se rozhodl ke střele šajtlí. Gólman Bachmann nakonec musel tento pokus vykopnout do bezpečí špičkou své kopačky. Přestože tehdy měla Itálie daleko více ze hry, dokázali se Rakušané dostat taktéž ke střele, konkrétně se do zakončení z dálky dostal po míči za obranu Arnautovič, ale ten vystřelil vysoko nad. Dalším, kdo mohl jako první v tomto zápase skórovat, byl Immobile, ale ten doplatil na nezvládnuté zpracování míče ve 26. minutě a obránce Alaba tak tehdy měl jednoduchou práci dostat míč mimo nebezpečí.

Když se zdálo, že jakoby oba týmy v první půli pomalu usínaly na vavřínech, přišla na řadu 32. minuta. To se totiž ke střele ze zhruba 25 metrů rozhodl Immobile, který nakonec Rakuššany pořádně vystrašil, neboť právě tato jeho střela zamířila do spojnice břevna a tyče. V závěru prvního dějství se po pauze předvedl svým zakončením opět Spinazzola, ale na gólmana Bachmana si tehdy svou ukrytou střelou nepřišel.

Po příchodu z kabin sice mírně aktivněji začali favorité z Apeninského poloostrova, postupem času ale byla na Rakušanech vidět, že si řekli, že nemají co ztratit a dostávali Italy pod tlak. Nejprve Alaba zahrával z hranice šestnáctky volný přímý kop a jen těsně italskou branku přestřelil. Poté Alaba musel zabraňovat nabíhajícího Domenica Berardiho v rakouském předbrankovém prostoru.

A pak tu byla další příležitost Rakouska. To se Arnautovič z pravé stran rozhodl prozkoušet brankáře Donnarummu. V 65. minutě se dokonce největší rakouské hvězdě podařilo hlavičkou i rozvlnit síť a i když se zprvu žádný ofsajd nemával, systém VAR mírné porušení ofsajdového pravidla odhalil a rakouská radost byla rázem ta tam. Za chvíli ale byli Rakušané oopět v italském pokutovém území, kde vše nakonec skončilo zákrokem na Lainera a i když se pak dožadovali naši jižní sousedé penalty, nedočkali se jí.

Jak se blížil konec základní hrací doby, dostávali se ke slovu zase Italové. V 82. minutě se pro zakončení nůžkami rozhodl Verratti, ale nezadařilo se. Do hvizdu sudího se stav nezměnil i přes větší italskou převahu a tak se za bezbrankového stavu šlo do prvního prodloužení na tomto Euru.

V něm už se fanoušci gólové radosti dočkali. Nejprve ti italští, protože už po pěti minutách tohoto prodloužení otevřel skóre Chiesa, 1:0. A druhou branku pak v závěru první části prodloužení ještě přidal z přímého kopu Insigne.

Rakušané ale hráli sympaticky dála v žádném případě zbraně neskládali. A zasloužená odměna proto přišla. Nejprve sice ještě Sabitzer ve své možnosti úspěšný nebyl, ale pak zahrávali Rakušané rohový kop, po kterém se k míči u bližší tyče dostal Kalajdžiš a milimetrově přesnou hlavičkou ještě utkání zdramatizoval, 2:1.

Protože se ale ani jednomu týmu už stav změnit nepovedlo, mohli se po skončení zápasu naplno zaradovat z postupu Italové.

Mistrovství Evropy ve fotbale 2020 - konečný výsledek (26.6.2021):

Osmifinále:

Itálie - Rakousko 2:1 po prodloužení (0:0, 0:0)Branky: 95. Chiesa, 105. Pessina - 114. Kalajdzic

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Fotbal

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 42 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy