Montreal - Na začátku tohoto týdne vypukl další sportovní skandál letošního roku. Po skandálu Mezinárodní fotbalové federace FIFA je tu nyní skandál týkající se ruské atletiky. Mezinárodní dopingová agentura WADA totiž v pondělí zveřejnila zprávu nezávislé vyšetřovací komise, ve které se mimojiné uvádí, že moskevská laboratoř, respektive její ředitel Gregorij Rodčenkov měl nařídit v prosinci loňského roku likvidaci celkem 1400 vzorků s hodnotami sportovců. Mělo se tak stát těsně před tím, co do Ruska přijel tým z WADA. Kvůli tomuto skandálu, který nyní vyplul na povrch, byla odebrána moskevské laboratoři akreditace. WADA chce, aby se Rusko nezúčastnilo žádných atletických soutěží a to i včetně těch, které se uskuteční pod olympijskými kruhy v Rio de Janeiru v příštím roce.
Autor zprávy vyšetřovací komise Dick Pound uvedl, že vše nasvědčuje tomu, že v Rusku se delší dobu praktikovalo dopování sportovců, které bylo řízené státem. "Náš závěr je ten, že k tomu všemu nemohlo dojít bez vědomí či dokonce souhlasu představitelů státu. Jakkoliv systém přímo neřídili, rozhodně o něm nemohli nevědět," řekl konkrétně Pound a zároveň dodává: "Rusko není jedinou zemí, která má problém s dopingem. Stejně tak atletika není jediným sportem, který má tento problém."
Zanedlouho se k situaci vyjádřil i samotný prezident Mezinárodní atletické federace IAAF Sebastian Cole: "Informace uvedené ve zprávě WADA jsou alarmující. Potřebujeme čas k tomu, abychom jim zcela porozuměli. Začínáme zvažovat sankce proti Ruské atletické federaci. Slibuji atletům, partnerům i fanouškům, že všechny chyby v IAAF a antidopingových programech napravíme."
Během úterního dne se objevila informace o tom, že se v laboratoři pohybovali i lidé z ruské tajné služby FSB. Ti měli prý zastrašovat zaměstnance zmiňované laboratoře. S tím ale nesouhlasí ředitel národní antidopingové agentury RUSADA Nikita Kamajev, doslova řekl, že to je nesmysl.
Laboratoř v Moskvě je teď suspendována, laboratoř, která je ze 35 akreditovaných laboratoří na světě spadající pod WADA, při čemž v Evropě je jich 18, má tři týdny na to, aby se odvolala ke sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS."WADA zareagovala rychle na jeden z klíčových požadavků své nezávislé komise. Laboratoř je dočasně suspendována, o jejím dalším statutu rozhodne disciplinární komise, sestavená v brzké době," řekl Craig Reedie, šéf WADA.
Moskva tvrdí, že krok, který nařídil Gregorij Rodčenkov, jenž mimochodem z čela moskevské laboratře odešel (podle ruského ministra sportu Vitalije Mutka tak učinil, proto aby s ním odešlo i všechno negativní a mohla tak začít reforma propírané laboratoře), tedy zničit 1400 vzorků (Rotčenkov navíc k tomu požadoval od ruských sportovců i peníze a to za zatajení pozitivních zkoušek), je běžnou záležitostí. K tomuto tvrzení se přiklání i Nikolaj Durmanov, někdejší šéf Ruské antidopingové agentury. "Jsou to normální praktiky, vzorky likvidují všechny laboratoře, protože je prostě není kde skladovat. Někdy o to žádají samy federace, když je vzorek A negativní. Neničí se jen ty, u kterých je z určitých důvodů výslovně požádáno, aby byly uchovány," uvedl Durmanov konkrétně.
Své k situaci samozřejmě řeklo i ruské ministerstvo sportu. "Jsme si plně vědomi problémů v Ruské atletické federaci a ze své strany jsme udělali vše k nápravě situace," připomněl mluvčí úřadu Dmitrij Peskov, že Rusko změnilo jak vedení Ruské atletické federace, tak změna proběhla i na postu hlavního trenéra."WADA by se měla držet reálných faktů a důkazů," dodal Peskov.
Během středečního dne je domluvena schůzka mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a funkcionáři z Ruského atletického svazu. Na této schůzce by se právě měla celá aktuální situace řešit.
Problém má i Keňa, bývalý šéf IAAF Diack rezignoval na post čestného člena MOV
Autor zprávy nezávislé vyšetřovací komise, které i předsedá, Kanaďan Dick Pound v Ženevě, kde se v pondělí konala tisková konference, naznačil, že ve velikých problémech kolem dopingu je kromě Ruska i další země a to Keňa. Potvrdil to i Keino, olympijský vítěz z Keni z roku 1968, ky se olympiáda konala v Mexiku. Podle něj Světová antidopingová organizace WADA zvažuje podání návrhu, který se bude týkat možného zákazu keňských atletů na nadcházejících letních olympijských hrách v Riu. "Není to jen hrozba. Oni jsou opravdu přesvědčeni, že se u nás doping zametá pod koberec. Musíme rychle jednat. Naše vláda to bohužel nebere vážně," řekl Keino. Hned 35 atletů z této země mělo během tří let pozitivní antidopingový nález.
Tato podezření ale keňský atletický svaz odmítá a závoreň tvrdí, že proti dopingu bojuje. Jako příklad dává to, že letos suspendoval hned dva zahraniční trenéry, jejichž svěřenci měli právě pozitivní dopingový nález. WADA to ale považuje za nedostatečné.
Aktuální situace také zapřínila to, že od středy již není čestným členem Mezinárodního olympijského výboru (MOV), bývalý šéf Mwzinárodní atletické federace IAAF Senegalec Lamine Diack. Ten je podezřelý za přijetí úplatku ve výši až 200 000 eur (5,5 milionu korun) z rukou ruských atletů a to za to, že jim kryl praktikování s dopingem.
Mimochodem, šéf MOV Thomas Bach sice označil celou aféru kolem dopingu v Rusku jako "selhání země" a doufá, že se Rusové očistí. "Jsme přesvědčeni, že nový prezident (IAAF) Sebastian Coe udělá vše, co je třeba, a mezinárodní federace přijme nezbytná opatření. A myslíme si rovněž, že Rusko bude spolupracovat, aby vyhovělo požadavkům WADA a jeho atleti mohli na olympijských hrách startovat," a následně zdůraznil, že bude s ruskými atlety zahájeno disciplinární řízení. "Pokud budou usvědčeni, budou jim odebrány medaile a přiděleny dalším v pořadí. Funkcionáři a trenéři, kteří se na tom podíleli, se v budoucnu nebudou smět her zúčastnit."
Související
LOH 2024: Hassanovou inspiroval Zátopek. Po dvou bronzech z dráhy si doběhla pro zlato z maratonu
LOH 2024: Nikola Ogrodníková zachránila pod pěti kruhy českou oštěpařskou školu a získala bronz
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 1 hodinou
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 2 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 2 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 3 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 3 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 4 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 5 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 5 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 7 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 9 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 10 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 12 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 20 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera