Chodkyni Drahotovou od dopingu očistili, přesto se rozhodla do Tokia neodcestovat

Poté, co byla česká chodkyně Anežka Drahotová disciplinární komisí Českého atletického svazu v pondělí omilostněna v dopingové kauze, se nakoec rozhodla neodcestovat na Hry do Tokia. Pětadvacetiletá reprezentantka to odůvdnila tím, že po závodní přestávce, která byla zapříčiněna podezřením z dopingu, není v na tolik odpovídající formě, aby se letošních Letních olympijských her mohla zúčastnit.

Přestože se u Anežky Drahotové v předešlých dnech objevil pozitivní dopingový nález, disciplinární komise Českého atletického svazu nakonec dospěla k názoru, že vicemistryně světa z roku 2018 nakonec zakázané látky neužila.

Komisaři provádějící antidopingový test uvedli, že právě jím odhalili užití látky ze skupiny anabolik. „Disciplinární komise konstatovala, že Anežka Drahotová prokázala, že tyto změny nejsou způsobeny vnikem zakázané látky do jejího těla, když vnikly přirozenou cestou na základě změny stravovacích návyků a změny zdravotního stavu," oznámil pak v pondělí předseda disciplinární komise Miroslav Ševčík.

Pozitivní dopingový test ze vzorku z 31. července 2018, jenž byl odebrán před tehdejším evropským šampionátem v Berlíně. „Bylo konstatováno, že sportovec, ale i posudky endokrinologů a odborníků z VŠCHT prokázali neexistenci zavinění nebo nedbalosti, a z toho důvodu není uložen žádný zákaz činnosti, který by jinak připadal v úvahu," vysvětlil Ševčík dále rozhodnutí komise.

„Pro mě je to velká úleva," uvedla k rozhodnutí sama Drahotová. „Děkuju rodině, fanouškům a všem, kteří mi věřili. Pro mě je důležitá pravda, svědomí mám čisté. Nedopovala jsem a nic jsem neporušila," pokračovala.

V pondělí se ještě zdálo, že by mohla rozšířit českou olympijskou výpravu v Tokiu na 116 účastníků, ale v úterý se nakonec rozhodla na Hry neodcestovat. "Jsem přesvědčená, že aby start na olympiádě dával smysl pro Česko i pro sportovce samotného, tak musí být ve skvělé životní formě," nechává se slyšet v nahrávce pro Českou tiskovou kancelář (ČTK).

"Bolí to, ale rozhodla jsem se, že do Tokia neodletím. Konzultovala jsem to s trenéry i lékaři a prostě by to nedávalo smysl. Beru to z lepší stránky. Podařilo se mi očistit své jméno,"pokračovala v ní atketka, která na posledních Hrách v Riu de Janeiro v závodě na 20 km skončila na desátém místě.

Související

Ilustrační foto

Tisk: Po skončení olympiády vyvstává otázka, zda se měla vůbec konat

O rok odložené olympijské hry v Tokiu měly podle organizátorů sloužit jako pomník vítězství nad pandemií covidu-19. Světový tisk si nicméně po jejich nedělním zakončení klade otázku, zda bylo jejich uskutečnění dobrou volbou. Protikoronavirová opatření byla všudypřítomná a řada expertů pokračuje hry za selhání.
Olympiáda, ilustrační foto

Šéf MOV Bach: Olympiáda bez duše nebyla. Dala naději celému světu

Ještě krátce před zahájením letošních Letních olympijských her v Tokiu nebylo zřejmé, zda se kvůli sílící se koronavirové pandemii v japonské metropoli vůbec uskuteční. Nakonec se uskutečnila a nyní úspěšně dospěla do svého závěru. Samotný předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach se nechal slyšet, že pokud se veřejnost bála, že se bude jednat o olympiádu bez duše či dokonce o oympiádu duchů, tak právě díky sportovcům olympiáda bez duše nebyla.

Více souvisejících

Olympijské hry 2021 (Tokio) Atletika olympiáda

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy