Po protichůdných víkendových vyjádřeních ze strany nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za hnutí ANO), kdy se nejprve hovořilo o možnosti trénování 20 lidí venku a 10 vevnitř a pak že se venku i vevnitř smějí setkat pouze dva lidé, se v pondělí po jednání zástupců ministerstva zdravotnictví a zástupců sportovních svazů dostalo jasných kontur toho,jakým zůsobem by mohli amatérští sportovci včetně dětí trénovat. Nejnověji tak platí, že venku se dá trénovat dvanáct lidí rozdělených do šesti dvojic tak, aby se dodržely desetimetrové rozestupy.
Již zmiňovaná názorová otočka ministra zdravotnictví Petra Arenbergera ohledně trénování sportovců-amatérů vyvovala pochopitelně nejednu rozhořčenou reakci ze sportovního prostředí. Nezůstalo ale naštěstí pouze u ostrých slov ze strany sportovních svazů. Ty se totiž během víkendu dokázali sejít s novým ministrem a dohodnout se tak na kompromisu.
„V neděli jsem se sešel společně se Zdeňkem Ertlem (předseda Sdružení sportovních svazů ČR) a Milanem Hniličkou (předseda Národní sportovní agentury) s předsedou vlády a ministrem zdravotnictví. Hledali jsme varianty, jak za složité pandemické situace najít skloubení požadavků epidemiologů, ministerstva zdravotnictví a požadavků od sportovního prostředí," řekl v pondělí novinářům Miroslav Jansta, šéf České unie sportu.
Kromě toho, že vláda Andreje Babiše (hnutí ANO) projednávala a nakonec odsouhlasila na pondělním zasedání setkávání venku i vevnitř na nejvýš dvou lidí, přišel na přestřes i návrh ze strany sportovních svazů. "Vláda bude projednávat uvolnění amatérského sportu v celkovém počtu dvanácti lidí organizovaných na stanovištích ve skupinkách po dvou. Podmínkou je negativní test na covid-19. Za týden bychom se měli opět sejít a vše vyhodnotit," řekl během pondělka Jansta.
Na odpolední tiskové konferenci po jednání vlády už ministr Arenberger potvrdil, že se tedy obě strany dohodly na tom, že se venku bude smět trénovat maximálně 12 osob rozdělených po šesti dvojicích tak, aby od sebe měli desetimetrové rozestupy. "O víkendu jsem se sešel s řadou představitelů různých skupin a snažili jsme se v rámci toho mimořádného opatření, které jsme vydali v sobotu, najít nějakou metodiku, která by umožnila, abychom vysvětlili, co to třeba znamená trénování ve skupinách se dvěma hráči," uvedl nový ministr zdravotnictví.
"Definovali jsme to tak, že v podstatě skupinu mohou tvořit dva lidé. Ale takových skupin může být na hřišti až šest. Musí ale mezi těmi jednotlivými skupinami být rozmezí alespoň deset metrů. To jsou epidemiologické podmínky, které zajišťují, že tito hráči budou v bezpečí a že se vzájemně nenakazí. Není to nápad, který by vznikl ve vládní či ministerské dílně, ale je to prokonzultováno s představiteli sportovců a dospěli jsme k tomu, že je to pro tento týden proveditelné," pokračoval.
Jak to bude s trénováním amatérských sportovců dál, o tom se bude jednat mezi ministerstvem a sportovními svazy zase v příštích dnech. "Já se s představiteli sportovců, ale i epidemiology a hlavní hygieničkou sejdu příští sobotu a budeme vše vyhodnocovat. A pokusíme se vymyslet, jak by se dalo pokračovat. Pochopitelně, nebudeme to řešit v sobotu, snažíme se už nyní o tom balíčku bavit, jak by mohl vypadat a za jakých podmínek by bylo možné ho pustit do světa. Situace je pořád složitá," zakončil Arenberger.
Související
Lyže, běžky nebo brusle. Jaká je historie zimních sportů?
Češi na letních olympijských hrách. Kdo získal první zlato, vytvořil rekord nebo vyvolal skandál?
sport , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. naplánoval první zahraniční cestu. Bude na tryzně v Osvětimi
včera
Důchody a poplatky. Tisíce klientů si zvykají na další novinku
včera
Požár bytu v Zábřehu šetří policisté. Jeden člověk utrpěl popáleniny
včera
Policie už zná oběti tragického požáru restaurace U Kojota. Vyrozuměla pozůstalé
včera
Danko a spol. odjeli do Moskvy otevřít Slovákům oči. Do Kyjeva nikdo nevyrazil
včera
Konec ruského vydírání. Česko se zbaví závislosti na ropě z Družby, řekl Fiala
včera
Počasí kouzlilo. Na obloze nad Českem se objevil zajímavý úkaz
včera
Dárek, který nepotěšil. Maďarský atlas vyvolal bouřlivé reakce mezi aliančními partnery
včera
"Když začne rabování, začne i střelba." Trumpovy plány znepokojují odborníky, má k nim ale pravomoci
včera
Fregaty, letadla i drony. NATO spustilo akci Baltic Sentry, má ochránit kabely před Ruskem
včera
Trump byl zapojen do kriminálního pokusu zvrátit volby v roce 2020
včera
Počasí: Česko pokryje ledovka, varují meteorologové
včera
Spor mezi Slovenskem a Ukrajinou narůstá. Fico a Zelenskyj se nedohodnou ani na schůzce
včera
Dohoda mezi Izraelem a Hamásem je na spadnutí
včera
Požáry v Kalifornii už spálily plochu o velikosti Paříže. LA může začít vypínat elektřinu
včera
Výhled počasí do února. Meteorologové očekávají pokračování trendu
včera
Příspěvek na bydlení 2025: Podmínky a jak o něj žádat
13. ledna 2025 21:59
Meghan má katastrofu v LA před očima. S Netflixem udělala nelehké rozhodnutí
13. ledna 2025 21:08
Zemětřesení v Česku. Otřesy pocítili lidé v Aši či Františkových Lázních
13. ledna 2025 20:25
Lyže, běžky nebo brusle. Jaká je historie zimních sportů?
Lyžování, bruslení nebo běh na lyžích. To jsou oblíbené zimní sporty, kterým se dnes lidé věnují rekreačně i na profesionální úrovni. Jaká je historie těchto sportů? Jejich původ lze hledat hluboko v minulosti, mnohdy až v období pravěku. Jejich rozvoj coby sportu v pravém slova smyslu však nastal až v 19. století.
Zdroj: Lucie Žáková